Naturalne środki przeczyszczające: które są najsilniejsze?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Naturalny środek przeczyszczający jest doskonałym sprzymierzeńcem i odpowiednim środkiem w walce z zaparciami. Nie zawsze konieczne jest sięganie po leki dostępne w aptekach, aby złagodzić zaparcia charakteryzujące się trudnościami w oddawaniu stolca. Rzeczywiście, istnieją rośliny lub naturalne środki o właściwościach przeczyszczających, które są również skuteczne, a czasem bez skutków ubocznych. Te naturalne procesy, charakteryzujące się dużą skutecznością, doskonale zatem nadają się do szybkiego leczenia zaparć.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Co to jest naturalny środek przeczyszczający?

Zaparcie, które może powodować duży ból i dyskomfort, można zdefiniować jako trudności w wypróżnianiu lub trudności w regularnym oddawaniu stolca. Kiedy wypróżnień jest mniej niż 3 tygodniowo i to przez kilka tygodni, lekarze mówią o zaparciach. Występuje, gdy mięśnie wypychające stolec do jelita grubego nie działają prawidłowo. Ta dysfunkcja prowadzi do nieregularnych wypróżnień, które powodują, że stolce są twarde, suche i trudne do wydalenia.

Naturalny środek przeczyszczający to naturalny środek przyspieszający pasaż jelitowy, a także zmiękczający stolec. Naturalne środki przeczyszczające są wykonane z roślin, które mają działanie przeczyszczające. Są to pokarmy, zioła, rośliny, oleje lub ekstrakty roślinne, które aktywują perystaltykę. W ten sposób stymulują funkcjonowanie jelit i okrężnicy.

Dlatego też naturalne środki przeczyszczające stosuje się w walce z zaparciami, aby ułatwić wydalanie stolca. Można je stosować do oczyszczania jelit lub jako element detoksykacji. Niektórzy stosują naturalne środki przeczyszczające w celu oczyszczenia układu trawiennego lub w ramach diety odchudzającej (zobacz nasz artykuł nt niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem środków przeczyszczających w celu utraty wagi). Z naszej strony, jeśli celem jest utrata wagi, zalecamy stosowanie produktów dostosowanych do tego celu, takich jak PhenQ (patrz moja opinia na temat PhenQ).

Gdy są delikatne i naturalne, nie powodują skutków ubocznych i nie szkodzą zdrowiu.

Zaparcia to trudności w regularnym oddawaniu stolca
Zaparcia to trudności w regularnym oddawaniu stolca

Czy naturalne środki przeczyszczające są skuteczne?

Naturalne środki przeczyszczające skutecznie eliminują zaparcia. Umożliwiają bezpieczną normalizację funkcjonowania jelit. Pozwalają odzyskać optymalny komfort trawienny. Działają inaczej.

Niektóre z nich działają stymulująco, to znaczy działają poprzez stymulację błony śluzowej jelita i wspomaganie skurczu mięśni układu trawiennego w celu wypchnięcia stolca przez okrężnicę. Jednak długotrwałe stosowanie tych stymulujących, naturalnych środków przeczyszczających może osłabić naturalną zdolność organizmu do łatwego usuwania stolca, powodując w ten sposób uzależnienie od tych środków przeczyszczających.

Inne to naturalne, nawilżające środki przeczyszczające; działają poprzez zapobieganie wysychaniu stolca, dzięki czemu łatwo przesuwają się przez jelita. Ogólnie rzecz biorąc, ten sposób działania wykorzystują olejki stosowane w walce z zaparciami.

Istnieją również naturalne środki przeczyszczające charakteryzujące się działaniem śluzowatym lub balastowym, które sprzyjają zwiększeniu objętości stolca, jednocześnie je zmiękczając, ułatwiając w ten sposób rozwój kału w okrężnicy.

Naturalne środki przeczyszczające są tak samo skuteczne, jak środki przeczyszczające sprzedawane w aptekach. Co więcej, mogą być bez skutków ubocznych, a nawet bez kosztów.

Jakie pokarmy charakteryzują się właściwościami przeczyszczającymi?

Istnieją produkty poprawiające pracę układu trawiennego. Dlatego też, aby walczyć z zaparciami, ważne jest wprowadzenie zmian w diecie.

Rzeczywiście, niektóre pokarmy mogą powodować zaparcia. Inne natomiast charakteryzują się naturalnymi właściwościami przeczyszczającymi, które pomagają zapobiegać lub hamować zaparcia.

Jeśli zatem nie możesz wypróżnić się przynajmniej trzy razy w tygodniu, możesz spróbować zmienić dietę, włączając do niej pokarmy o działaniu przeczyszczającym, które mogą ułatwić wydalanie stolca, a zwłaszcza pokarmy bogate w błonnik pokarmowy. Wiele produktów spożywczych charakteryzujących się doskonałą zawartością naturalnego błonnika działa jak naturalne środki przeczyszczające. Włókna te, które nie są trawione w jelicie cienkim lub włókna nierozpuszczalne, zwiększają masę stolca, czyniąc go nieporęcznym i wilgotnym, ułatwiając jego przejście przez jelito grube i jego ewakuację z organizmu.

Ogólnie rzecz ujmując, źródłem błonnika pokarmowego są owoce i warzywa (świeże, suszone). Co więcej, dostarczają organizmowi witamin i soli mineralnych. Ten wkład odżywczy ułatwia ewakuację stolca. Oprócz owoców i warzyw są jeszcze inne pokarmy, które pozytywnie wpływają na pracę jelit i skutecznie przeciwdziałają zaparciom. Należą do nich między innymi produkty pełnoziarniste i żywność probiotyczna.

Owoce

Owoce są bardzo przydatnym pokarmem w przypadku zaparć, korzystnie wpływają na pasaż jelitowy. Niektóre z nich, bogate w błonnik, są doskonałymi naturalnymi środkami przeczyszczającymi, m.in. kiwi, gujawa, melon, ananas, maliny, marakuja, gdy są świeże. Dużo błonnika zawierają także suszone owoce, w tym przypadku suszone morele, rodzynki, suszone daktyle, suszone banany.

Kiwi jest doskonałym naturalnym środkiem przeczyszczającym
Kiwi jest doskonałym naturalnym środkiem przeczyszczającym

Warzywa

Wprowadzenie warzyw do diety pozwala odzyskać normalny transport. Warzywa na zaparcia to te o doskonałej zawartości błonnika. Szpinak, koper włoski, seler, fasolka szparagowa, trybula i buraki to warzywa bogate w błonnik.

Całe ziarna

Całe ziarna zawierają również błonnik o działaniu przeczyszczającym, który stymuluje pasaż jelitowy i zwiększa objętość stolca, wypełniając go wodą podczas całej podróży jelitowej. Zawierają także witaminy, aminokwasy, pierwiastki śladowe, minerały. Całe ziarna bogate w błonnik to m.in. pieczywo z pełnymi ziarnami, makaron pszenica pełnoziarnista, otręby pszenne, ryż pełny, otręby owsiane, płatki zbożowe.

Żywność probiotyczna

TO probiotyki to mikroorganizmy, które pomagają utrzymać równowagę między różnymi typami bakterii w jelitach. Powszechnie określa się je mianem „dobrych bakterii”. Pomagają zwalczać złe bakterie i są skuteczne w przypadku zaburzeń w transporcie. Pozwalają na częsty i komfortowy transport, poprawiając jednocześnie skurcze mięśni żołądka, co ułatwia ewakuację stolca. W ten sposób poprawiają transport, poprawiają częstotliwość wypróżnień i pomagają zmniejszyć dotykające Cię zaparcia. Występuje w produktach mlecznych, zwłaszcza jogurtach, które zawierają pewne szczepy probiotyczne, takie jak bifidobakterie i Lactobacillus. Kapusta kiszona jest również doskonałym roślinnym źródłem probiotyków.

Naturalne środki przeczyszczające na bazie olejków

Niektóre olejki, działające jako naturalne środki przeczyszczające, mogą pomóc w przezwyciężeniu przejściowych zaparć. Pomagają nawilżyć ściany jelit i okrężnicy, umożliwiając łatwe odprowadzanie stolca. Oczyszczają i zmiękczają błony śluzowe, aktywując jednocześnie pasaż jelitowy.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest doskonałym naturalnym środkiem przeczyszczającym. Skuteczny, łagodzi zaparcia i może być stosowany w celu zapobiegania występowaniu tego zaburzenia trawienia. Poprawia pracę jelita grubego poprzez stymulację układu trawiennego. Tworząc warstwę ochronną wokół ściany jelita grubego, oliwa z oliwek ułatwia ruch jelit. Aby skorzystać z dobroczynnego działania tego olejku, można użyć łyżeczki. Jeśli nie odpowiada Ci smak tego oleju, możesz dodać łyżeczkę soku z cytryny. Olejek możesz wchłonąć rano przed jedzeniem, aż do ustąpienia zaparć.

Oliwa z oliwek ma wiele zalet
Oliwa z oliwek ma wiele zalet

olej rycynowy

Olej rycynowy doskonale nadaje się do zwalczania zaparć. Ona pomogła :

 • do smarowania ścian jelita grubego,
 • do stymulacji ścian jelita grubego,
 • regulują pracę jelit,
 • do zmiękczania stolca.

Olej rycynowy pomaga również zwalczać nieregularności jelit i zapobiega jednej z przyczyn zaparć, w tym przypadku wchłanianiu płynu z jelita. Ta skuteczność pozwoli Ci mieć wilgotne stolce.

Aby zwalczyć najbardziej uporczywe zaparcia, należy codziennie przez tydzień stosować łyżkę oleju rycynowego. Olejek nie nadaje się do długotrwałego stosowania. Po upływie tygodnia takie użycie może powodować dysfunkcję okrężnicy.

Jakie są natychmiastowe naturalne środki przeczyszczające?

Istnieją naturalne środki przeczyszczające, charakteryzujące się bezpieczeństwem stosowania, które pozwalają jakościowo i szybko normalizować pasaż jelitowy. Są wskazane dla osób, które nie mogą wypróżnić się. Natychmiastowe działanie, jakie dają, pozwala szybko złagodzić problemy z zaparciami.

Suche figi

Suszone figi, charakteryzujące się właściwościami przeczyszczającymi, szybko łagodzą zaparcia. Bogate w błonnik i wysoką zawartość magnezu, są bardzo skuteczne w walce z zaburzeniami trawienia. Ułatwiają pasaż jelitowy, zwiększają objętość wody w przewodzie pokarmowym, a także działają na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Pomagają także stymulować motorykę jelit. Wszystkie te działania sprawiają, że szczególnie suszone figi są skuteczne i ułatwiają proces trawienia z natychmiastowym efektem wypróżnienia u osób cierpiących na zaparcia. Umożliwiają szybkie opróżnienie jelita grubego.

Śliwki

Śliwki charakteryzują się doskonałą siłą przeczyszczającą. Zawierają sorbitol, cukier o działaniu przeczyszczającym, który w naturalny sposób pomaga złagodzić zaparcia. Zalety tego cukru pomagają stymulować okrężnicę i skracać czas przejścia stolca. Śliwki zawierają także dihydroksyfenyloizatynę, która ułatwia skurcz mięśni ścian jelit i przyczynia się do regularnego wydalania stolca.

Śliwki zawierają także dużą ilość błonnika i wody, które pomagają zmiękczyć stolce, zwiększając ich objętość, ułatwiając przejście przez okrężnicę i tarcie o ścianki jelita grubego.

Dzięki działaniu tych różnych składników suszone śliwki działają szybko w ciągu kilku godzin po spożyciu 4 lub 6 sztuk w ciągu dnia. Aby złagodzić zaparcia, można użyć soku z suszonych śliwek, dwie szklanki dziennie.

Psyllium

Psyllium, zwane także ispaghul lub babką lancetowatą, to roślina szczególnie bogata w błonnik. Jego bogactwo błonnika jest wyjątkowe, co pozwala przywrócić normalne funkcjonowanie jelita grubego (w przypadku jego niewydolności). Poprawia perystaltykę, reguluje częstotliwość i jakość stolca. Charakteryzuje się działaniem przeczyszczającym, co pomaga zapobiegać i zwalczać zaparcia. Pomaga stolcom zatrzymać więcej wody, zwiększając w ten sposób ich objętość i nawodnienie, ułatwiając transport i wydalanie kału.

W ramach leczenia zaparć można stosować babkę płesznik w postaci nasion, płatków lub proszku do rozcieńczenia w szklance wody. Tak więc wieczorem możesz wrzucić 1 lub 2 łyżki nasion babki płesznik do szklanki wody; wszystko wymieszaj i natychmiast wypij. Picie wody optymalizuje działanie nasion. Rzeczywiście, w kontakcie z wodą ten środek przeczyszczający, charakteryzujący się działaniem balastowym, pęcznieje i tworzy w jelitach żel, zwiększa masę stolca, nawilża go i ułatwia jego naturalne wydalanie. Psyllium stanowi prawdziwy smar, który mechanicznie ułatwia transport. roślina ta jest skutecznym naturalnym środkiem przeczyszczającym o niemal natychmiastowym działaniu.

Psyllium
Psyllium może przybierać różne formy: nasiona, płatki, proszek itp.

Jakie herbaty ziołowe mają działanie przeczyszczające?

Herbatki ziołowe o działaniu przeczyszczającym to preparaty pomagające regulować mechanizmy trawienne i jelitowe. Charakteryzują się właściwościami przeczyszczającymi. Pomagają złagodzić zaparcia poprzez stymulację pasażu jelitowego. Przeczyszczające herbatki ziołowe, zwane także naparami przeczyszczającymi, powstają na bazie roślin zaparzanych przez kilka minut we wrzącej wodzie.

Herbata ziołowa z lukrecji

Korzeń lukrecji jest dobrze znany ze swoich właściwości przeczyszczających. W tym celu stosuje się go do skutecznego zwalczania zaparć. Aby przygotować ziołową herbatę na bazie lukrecji, wystarczy zmiażdżyć korzeń tej rośliny i pozostawić go w filiżance wrzącej wody na około piętnaście minut. Po przefiltrowaniu tej ziołowej herbaty można ją pić na zimno dwa razy dziennie, dodając według uznania świeży sok owocowy.

Herbata imbirowa

Imbir ceniony jest także za swoje działanie przeczyszczające. Skutecznie wspomaga trawienie, ułatwia pasaż jelitowy, normalizując jednocześnie proces trawienia. Jest korzystny dla osób cierpiących na zaparcia i może być stosowany w postaci herbaty ziołowej. W tym celu korzeń imbiru należy drobno pokroić, a następnie wrzucić do filiżanki wrzącej wody i pozostawić do zaparzenia na około dziesięć minut. Możesz połączyć tę ziołową herbatę z odrobiną soku z cytryny.

Bardzo silne naturalne środki przeczyszczające

Niektóre naturalne środki przeczyszczające są niezwykle silne i powodują kurczenie się jelit z niezwykłą skutecznością, umożliwiając automatyczne opróżnienie stolca. Działają poprzez podrażnienie nerwów w ścianie jelita grubego, stymulując w ten sposób wypróżnienia i łagodząc zaparcia. Te stymulujące środki przeczyszczające są wskazane w przypadku ciężkich zaparć. Działają na ścianę jelita grubego, powodując skurcze mięśni i są zalecane tylko do krótkotrwałego stosowania.

Jednakże środków przeczyszczających nie należy stosować długo i niewłaściwie, gdyż mogą one powodować podrażnienie błony śluzowej jelit lub uszkodzenie mięśni brzucha. Mogą również powodować uzależnienie lub efekt uzależnienia. Przed zastosowaniem tych środków przeczyszczających może być konieczna porada pracownika służby zdrowia lub specjalisty ziołolecznictwa. Tych niezwykle silnych środków przeczyszczających lepiej nie zażywać bez porady lekarza, gdyż w dalszym ciągu działają agresywnie na jelita.

Aloes

Aloes jest silnym, naturalnym środkiem przeczyszczającym, charakteryzującym się działaniem na ścianę jelita grubego, co powoduje skurcze mięśni. Dzięki temu zapewnia natychmiastową reakcję, gdy jest stosowany jako część leczenia spowolnionego pasażu lub zaburzeń motoryki jelit. Używanie aloesu w postaci soku lub żelu do leczenia zaparć może powodować bolesne skurcze. Ponadto „aloina (obecna w małych kolcach liścia) ma silne działanie przeczyszczające, które może być bardzo agresywne i dlatego bardziej irytujące niż korzystne”.

Senna lub Cassia

Senna lub kasja wyróżnia się bardzo silnym działaniem przeczyszczającym. Suszone liście lub owoce można stosować w walce z zaparciami. Skutecznie zapobiegają tym zaburzeniom trawiennym. Kilka godzin po zażyciu senesu skutki charakteryzują się drażniącym działaniem na jelito grube, w wyniku czego:

 • stymulacja perystaltyki,
 • poprawa objętości stolca,
 • luźne stolce.

Senna skutecznie ułatwia tranzyt. Nie należy go jednak stosować bez porady lekarza ani przez dłuższy czas.

Cassia ma bardzo silne działanie przeczyszczające
Cassia ma bardzo silne działanie przeczyszczające

Czym są domowe środki przeczyszczające?

Domowe środki przeczyszczające to preparaty na bazie roślin, ekstraktów roślinnych lub substancji naturalnych, które pomagają złagodzić zaparcia. Mogą składać się z kilku roślin. W ten sposób można skutecznie walczyć z zaparciami stosując domowe środki przeczyszczające, które nie szkodzą zdrowiu. Mogą bezpiecznie i prawidłowo zastąpić specjały farmaceutyczne, które zawierają składniki chemiczne mogące powodować skutki uboczne.

 • Pomidor, skuteczny domowy środek przeczyszczający

Pomidor jest przydatny do poprawy trawienia i zwalczania zaparć. Charakteryzuje się doskonałą zawartością wody, co pozwala na zwiększenie objętości stolca, oczyszczenie jelit, przy jednoczesnym wspomaganiu eliminacji kału. Zawiera pektynę, która wspomaga trawienie. Można go stosować jako domowy środek przeczyszczający w kilku postaciach, aby pomóc w normalnym funkcjonowaniu jelit. Dlatego w celu łagodzenia zaparć można stosować sok pomidorowy lub nasiona pomidorów. Można też wymieszać przecier pomidorowy z łyżką oliwy z oliwek.

 • Nasiona lnu

Siemię lniane ma właściwości przeczyszczające, które pomagają leczyć zaparcia. Zawierają błonnik i ułatwiają eliminację stolca poprzez jego nawodnienie. Pomagają zmiękczyć stolce i zapobiegają ich stwardnieniu.

Siemię lniane można stosować jako domowe środki przeczyszczające. W tym celu zaleca się przyjmowanie preparatu sporządzonego z 1 łyżeczki zmielonych nasion lnu rozpuszczonych w wodzie, mleku lub soku owocowym maksymalnie dwa lub trzy razy dziennie w celu złagodzenia zaparć.

 • Miód

Miód ma również właściwości przeczyszczające, które skutecznie przeciwdziałają zaparciom. Stanowi naturalne rozwiązanie, które pomaga zwalczyć fermentację w żołądku i usprawnić pasaż jelitowy. Można więc regularnie spożywać miód na czczo rano, aż do ustąpienia zaparć, rozcieńczając łyżkę stołową w szklance letniej wody.

Miód może pomóc pokonać zaparcia
Miód może pomóc pokonać zaparcia

Jak wykorzystać wodę jako naturalny środek przeczyszczający?

 • Pij wystarczającą ilość wody

Zaleca się pić odpowiednią ilość wody, co najmniej 1,5 do 2 litrów dziennie. To dzienne spożycie pomaga uniknąć zaparć i przyczynia się do rozmiękczenia stolca, ułatwiając w ten sposób jego naturalną ewakuację.

Rzeczywiście, z powodu braku wody kał staje się twardy, grudkowaty, a czasem bolesny. Dlatego ważne jest, aby pić więcej wody, aby zwalczyć zaparcia.

 • Pij gorącą wodę

Picie gorącej wody jest szczególnie skuteczne w walce z zaparciami. Rzeczywiście, gorąca woda poprawia trawienie i łagodzi zaparcia. Pomaga nawodnić suche, twarde stolce i ułatwić ich przejście przez jelito grube, przyczyniając się jednocześnie do rozkładu pokarmu, ułatwiając jego przemieszczanie się przez przewód pokarmowy. Rozcieńcza również stałe pozostałości i ułatwia ich utylizację. Aby leczyć zaparcia, możesz wypić kilka szklanek gorącej, dobrze schłodzonej wody rano, gdy obudzisz się przed lunchem.

 • Pij wodę bogatą w magnez

Wody bogate w magnez charakteryzują się działaniem przeczyszczającym i są wskazane przy zaparciach. Zwiększają perystaltykę i usprawniają pasaż jelitowy. Dlatego „w przypadku zaparć należy pić wodę bogatą w magnez…” – twierdzi doktor Jean-Michel Borys.