Moja opinia na temat diet autorstwa Laurence’a Huwiga

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Co oznacza „przejście na dietę”?

Według słownika Larousse, w kontekście żywności, słowo „dieta” może mieć 2 definicje:

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

  1. Zestaw zaleceń dotyczących żywności i mających na celu utrzymanie lub przywrócenie zdrowia: np. dieta wegetariańska, dieta bezglutenowa itp.
  2. Zachowanie żywieniowe charakteryzujące się ograniczeniami: przestrzeganie diety.

Dla ogółu populacji słowo „dieta” odnosi się głównie do drugiej definicji.

Ograniczenie oznacza :

  • Ograniczenie spożycia energii do diety niskokalorycznej, która jest niższa niż zapotrzebowanie organizmu, w celu zmuszenia organizmu do czerpania z rezerw.
  • Ograniczenie lub nawet zakaz spożywania niektórych pokarmów uważanych za sprzyjające przybieraniu na wadze, takich jak tłuszcze i słodkie produkty.
  • Jakie są tego konsekwencje?

Ryzyko efektu jo-jo

Jeśli przyjmuję mniej energii niż potrzebuje mój organizm, początkowo będzie on korzystał ze swoich rezerw. Jednak po pewnym czasie, aby utrzymać rezerwy życiowe i uniknąć zbyt dużego ryzyka, zmniejszy swój wydatek energetyczny, zwłaszcza spoczynkowy wydatek energetyczny, który jest znany jako niższa podstawowa przemiana materii. Utrata masy ciała zostanie wtedy zatrzymana.

Gdy utrata masy ciała ustaje, przejmuję większą kontrolę nad sobą i ryzykuję jeszcze większe obniżenie podstawowej przemiany materii.

Po pewnym czasie tracę kontrolę, przerywam dietę i wracam do jedzenia jak wcześniej, a nawet jem więcej niż wcześniej, gdy dochodzę do siebie po frustracji związanej z dietą. Jeśli jednak wrócę do poprzedniego spożycia kalorii przy niższym podstawowym tempie metabolizmu, przybiorę na wadze całą utraconą wagę, a nawet więcej, ponieważ moje ciało może mieć tendencję do tworzenia nowych rezerw w ramach przygotowań do kolejnego okresu ograniczeń i diety.

Tak więc, z każdą dietą ryzykuję utratę coraz mniejszej wagi i przybieranie na wadze za każdym razem.

Ryzyko niedoboru składników odżywczych

Tam, gdzie brakuje energii, brakuje też składników odżywczych.

Na przykład, jeśli ograniczę spożycie tłuszczu, ryzykuję niedobór kwasów omega-3, tłuszczów niezbędnych dla mojego mózgu, lub witamin A, E, K i D, które są witaminami rozpuszczalnymi tylko w tłuszczach.

Ryzyko rozwoju restrykcji poznawczych i pojawienia się żywności tabu

Restrykcja poznawcza to zamiar kontrolowania spożycia kalorii poprzez nałożenie zestawu obowiązków i zakazów dietetycznych w celu utraty wagi lub jej utrzymania. Wiąże się to z ustanowieniem mentalnego systemu kontroli, który odwraca naszą uwagę od regulacji fizjologicznej i naszych potrzeb, niezależnie od tego, czy są one dla naszego ciała, czy dla zadowolenia nas samych, i może prowadzić nas do klasyfikowania żywności jako „dobrej” lub „złej”, „tuczącej” lub „odchudzającej”.

Myślimy wtedy mentalnie, a nie zgodnie z potrzebami ciała lub serca, co może prowadzić do ograniczeń i frustracji.

Ryzyko rozwoju zaburzeń odżywiania

Zaburzenia odżywiania bardzo często zaczynają się od fazy dobrowolnych i kontrolowanych ograniczeń, innymi słowy diety! Jednak to, co początkowo jest dobrowolne, jest później kontrolowane przez zaburzenie, a choroba przejmuje kontrolę.

U niektórych osób ograniczenie może prowadzić do potrzeby ekstremalnej kontroli, której kulminacją jest jadłowstręt psychiczny.

Dla innych może to prowadzić do wysokiego ryzyka rozwoju objadania się lub bulimii. Dzieje się tak, ponieważ organizm ma tak mało kalorii, że próbuje to zrekompensować, jedząc duże ilości jedzenia. Zachowania restrykcyjne pojawiają się ponownie po napadach objadania się i rozpoczyna się błędne koło restrykcji i napadów objadania się.

Jak więc schudnąć bez przechodzenia na dietę?

Nawyki żywieniowe i waga są regulowane przez zasadę homeostazy, czyli procesy regulacyjne, dzięki którym organizm utrzymuje różne stałe, aby zachować stan równowagi.

régime

Zaspokajając moje potrzeby energetyczne

Gdy mamy deficyt kalorii, gdy poziom cukru we krwi spada lub gdy procent tkanki tłuszczowej spada poniżej progu równowagi, nasze ciało wysyła nam sygnały głodu, abyśmy mogli dostarczyć mu potrzebnej energii i składników odżywczych.

Gdy dostarczymy organizmowi potrzebną energię, ciało wysyła nam sygnały, abyśmy przestali jeść: to jest sytość. Jest to znane jako sytość i wiąże się ze zmniejszeniem przyjemności z jedzenia.

Tak więc, jedząc, gdy jestem głodny i przestając, gdy jestem pełny, dostarczam organizmowi potrzebnej energii.

Zaspokajając moje potrzeby fizjologiczne

Aby umożliwić naszemu organizmowi prawidłowe funkcjonowanie, musimy dostarczać mu szereg składników odżywczych w postaci węglowodanów, lipidów i białek, a także witamin, minerałów, błonnika itp.

Aby to osiągnąć, potrzebujemy zróżnicowanej diety zawierającej wszystkie rodziny produktów spożywczych, takich jak żywność bogata w białko, żywność bogata w skrobię, owoce i warzywa, produkty mleczne itp.

Zaspokajając moje potrzeby emocjonalne

Jedzenie, które spożywamy, wydziela zapachy i smaki… a my decydujemy się na zjedzenie tego lub innego pokarmu w zależności od przyjemności, jaką nam daje. Spożycie żywności odgrywa zatem rolę w naszym dobrym samopoczuciu i równowadze emocjonalnej.

Kiedy odczuwamy bolesne emocje (smutek, złość, frustrację itp.), jedzenie emocjonalne może pomóc nam powrócić do równowagi emocjonalnej poprzez zmniejszenie dyskomfortu emocjonalnego poprzez spożywanie pokarmu, który sprawia nam przyjemność.

Szanuj moją zdrową wagę

Kiedy moje ciało jest w równowadze z moimi różnymi potrzebami, mogę osiągnąć zdrową wagę.

Bądź ostrożny: ta waga niekoniecznie jest naszą idealną wagą lub wagą, którą chcemy ważyć, ale będzie to waga, która pozwoli naszemu ciału prawidłowo funkcjonować.

Aby dowiedzieć się więcej