Zalety miodu tymiankowego

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Miód tymiankowy to słodka substancja, charakteryzująca się specyficznym aromatem, niepowtarzalnym smakiem oraz piękną barwą i niezrównaną czystością. Pochodzi z tymianku, aromatycznej rośliny dobrze znanej we florze i kuchni śródziemnomorskiej i prowansalskiej, ale także ze swoich właściwości terapeutycznych. Roślina ma kwiaty przyciągające pszczoły. Podobnie jak roślina, miód jest również aromatyczny i ma mnóstwo zalet. Bardzo popularny, słynie z działania antyseptycznego i leczniczego, które wiąże się z wieloma innymi korzyściami dla organizmu. Pomaga złagodzić wiele infekcji i często jest zalecany w profilaktyce patologii zakaźnych, oddechowych i trawiennych.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Czym jest tymianek?

Tymianek to roślina należąca do rodziny botanicznej Lamiaceae. Szczególnie pachnący jest wieloletni podkrzew o niewielkiej wysokości od 10 do 40 cm, o zdrewniałych łodygach, wzniesionych lub wznoszących się i bardzo silnie rozgałęzionych. Łodygi te tworzą bardzo zwarty krzak. Roślina jest uprawiana w ogrodach lub na polach jako roślina aromatyczna lub lecznicza. Kształt lancetowaty, owalny, liście bardzo małe; są bardzo aromatyczne. Latem pojawiają się różowawe lub prawie białe kwiaty o długości od 4 do 6 mm. Rzadko izolowane, są zgrupowane w kłosy, umieszczone po dwa lub trzy na poziomie kątów górnych liści łodyg. Korzenie palowe tworzą gęstą kępę.

Stosowany w kuchni tymianek charakteryzuje się profilem aromatycznym i wyjątkowym zapachem. Jest także bogaty w olejki eteryczne, których głównymi składnikami są tymol i karwakrol, związki aromatyczne. Tymianek, najbardziej znanym gatunkiem jest tymianek pospolity (Thymus vulgaris), to roślina produkująca miód, z której powstaje miód ceniony ze względu na swój smak i aromat, a także właściwości lecznicze.

Pamiętamy, że tymianek to roślina aromatyczna i lecznicza, która interesuje również pszczelarstwo.

Kwiaty tymianku
Kwiaty tymianku są różowawe lub prawie białe

Co to jest miód tymiankowy i jak się go otrzymuje?

Miód tymiankowy to słodka, naturalna substancja wytwarzana przez pszczoły miodne z nektaru kwiatów tymianku, który pszczoły zbierają, przetwarzają i łączą z wydzielanymi przez siebie specyficznymi materiałami.

Tymianek jest zatem rośliną miododajną, wydzielającą nektar, z którego pszczoła robi miód. Nektar to słodki płyn znajdujący się w kwiatach tymianku. Zbierają go pszczoły, zwłaszcza robotnice, które posiadają aparat doustny umożliwiający im ekstrakcję tego słodkiego płynu. Żerują na kwiatach w poszukiwaniu pożywienia dla ula, w którym znajduje się kolonia pszczół. Kiedy pszczoły naładowane nektarem zgromadzonym w plonie (żołądku miodowym) dotrą do ula, oddają ten słodki płyn innym pszczołom w postaci drobnych kropelek. Aby to zrobić, pszczoły zbieracze zwracają nektar i popychają czubek języka w stronę pysków pszczół, które chcą nakarmić. Ten sposób odżywiania się metodą usta-usta nazywa się trofalaksją. Możemy też zadać sobie pytanie: skoro miód jest słodki, to czy powoduje tycie? Cóż, zajmuję się tym pytaniem w mój artykuł poświęcony miodowi.

Pszczoły kilkakrotnie zwracają nektar i mieszają go ze swoją śliną. Ślina pszczół zawiera enzymy przekształcające sacharozę, cukier zawarty w nektarze charakteryzujący się dużą zawartością wody. Otrzymana mieszanina jest nadal zbyt płynna. W tym celu pszczoły wentylują komórki tak, aby po 2–3 dniach pozostało w nich około 15–20% wody. Na tym etapie miód jest już dojrzały, pszczoły zamykają komórkę woskową osłoną. W związku z tym miód jest przechowywany w zamkniętych komórkach. Pszczelarz, po sprawdzeniu, czy pszczoły zgromadziły wystarczającą ilość miodu, przychodzi, aby zebrać tę słodką substancję, umieszczając plastry miodu.

Również w celu uzyskania miodu tymiankowego umieszcza się ule w pobliżu tego gatunku rośliny w okresie jego kwitnienia, a zbiór odbywa się pod koniec spływu miodu.

Jakie są cechy miodu tymiankowego z etykietą ekologiczną?

Certyfikowany organiczny miód tymiankowy to miód pochodzący z roślin pochodzących z upraw ekologicznych, posiadających europejski certyfikat AB (Rolnictwo Ekologiczne). Certyfikat gwarantujący jakość, organiczny miód tymiankowy. Aby otrzymać ten certyfikat pszczelarstwa ekologicznego lub organicznego, pszczelarz musi przestrzegać specyfikacji dotyczących metody produkcji ekologicznej i musi być kontrolowany przez jednostkę certyfikującą.

Pszczelarz musi zatem przestrzegać wielu zasad dotyczących m.in.:

  • Lokalizacja stada pszczelarskiego lub obszaru żerowania: ul musi znajdować się w odległości co najmniej 3 km od ośrodków miejskich, autostrad, stref przemysłowych, składowisk śmieci, spalarni śmieci itp. Karta pszczelarstwa ekologicznego wymaga, aby pasieki były zlokalizowane na obszarach wolnych od sprawdzonych źródeł zanieczyszczeń.
  • Instalowanie uli: ule należy instalować na obszarach roślinności spontanicznej lub w otoczeniu upraw organicznych lub dzikich w promieniu 3 km.
  • Konstrukcja uli: muszą być zbudowane z materiałów surowych, bez syntetycznych farb i lakierów. Podobnie jak ule, nadstawki muszą być wykonane z materiałów, które nie stwarzają ryzyka skażenia pszczół.
  • Metody zbioru: Zbiór organicznego miodu tymiankowego musi odbywać się bez użycia chemicznych repelentów.
  • Metody ekstrakcji miodu: muszą być całkowicie naturalne. Zatem organiczny miód tymiankowy to miód, którego ekstrakcja została przeprowadzona na zimno i bez ogrzewania. Jest to miód ekstrahowany w temperaturze pokojowej, który nie podlega żadnym manipulacjom mogącym zmienić smak i zalety tej słodkiej substancji.

Organiczny miód tymiankowy to zatem miód niezawierający żadnych środków chemicznych. Jest to czysty miód, powstały w wyniku naturalnego procesu ekstrakcji.

Lokalizacja uli
Lokalizacja uli ma wpływ na to, czy miód tymiankowy jest organiczny, czy nie.

Jakie właściwości ma miód tymiankowy?

Miód tymiankowy jest pochodzenia kwiatowego. Pochodzi z nektaru kwiatu tymianku, który jest zbierany i przetwarzany przez pszczoły w celu wytworzenia bardzo specyficznego miodu. Jest to miód jednokwiatowy wytwarzany z nektaru jednego rodzaju kwiatów, zwłaszcza kwiatu tymianku. Charakteryzuje się:

  • Smak: ten wyrazisty i delikatny smak to połączenie słodyczy miodu i subtelnego smaku tymianku. Ten stanowczy smak o niezrównanej słodyczy wyróżnia się niezwykłą długością w ustach. Ten aromatyczny smak jest jeszcze lepszy, gdy miód pochodzi z ekologicznej hodowli pszczelarskiej.
  • Kolor: kolor miodu tymiankowego jest pomarańczowy, lekko bursztynowy, rozjaśnia się w miarę krystalizacji.
  • Zapach i smak: Dzięki intensywnej, wyraźnej i niepowtarzalnej aromatycznej woni miód tymiankowy charakteryzuje się delikatnym i słodkim smakiem, pachnącym i przyjemnym.
  • Konsystencja: konsystencja jest płynna na początku zbiorów lub w momencie ekstrakcji, a następnie kremowa i gładka, gdy miód naturalnie stwardnieje.

Jakie właściwości ma miód tymiankowy?

Dzięki zawartości wody miód tymiankowy jest bogaty we flawonoidy, witaminy, aminokwasy, sole mineralne. Miód tymiankowy swoje właściwości czerpie z różnych składników.

Działanie przeciwutleniające

Składniki zawierają wysokie stężenie przeciwutleniaczy, polifenoli i flawonoidów. Składniki te charakteryzują się właściwościami przeciwutleniającymi. Przeciwutleniacze pomagają neutralizować wolne rodniki, które sprzyjają przedwczesnemu starzeniu się skóry, a także przyczyniają się do rozwoju różnych patologii i stanów, w tym patologii zwyrodnieniowych, patologii serca, różnych form nowotworów, cellulitu, zaćmy i astmy. Dzięki tej silnej sile antyoksydacyjnej miód tymiankowy chroni komórki przed starzeniem się i szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Właściwości antyseptyczne

Fenol i tymol zawarte w miodzie tymiankowym to silne środki antyseptyczne, które okazują się skuteczne w walce z patologiami zakaźnymi. Składniki te pomagają niszczyć zarazki chorobotwórcze w skórze i błonach śluzowych oraz przyspieszają fazę gojenia. Miód tymiankowy składa się z karwakrolu, linaloolu, tuyanolu, alfa terpineolu, geraniolu lub paracymenu. Cząsteczki te nadają mu również właściwości antyseptyczne.

Działanie antybakteryjne

Aminokwasy, w tym przypadku tymol i karwakrol, charakteryzują się działaniem antybakteryjnym. Biorą udział w regeneracji i gojeniu naskórka. Działanie tego związku uszkadza błonę komórkową bakterii i blokuje ich namnażanie. Kwaśne pH i niska wilgotność miodu tymiankowego również zapobiegają rozwojowi bakterii.

Działanie na poziomie reakcji metabolicznych

Miód tymiankowy zawiera witaminy A, C, D i K, które biorą udział w wielu reakcjach metabolicznych w organizmie. Witamina A jest przeciwutleniaczem. Witamina C, niezbędna w obronie immunologicznej, zapewnia napięcie i chroni przed starzeniem się komórek. Witamina D, która wzmacnia naszą odporność, jest niezbędna do funkcjonowania organizmu, odgrywając jednocześnie zasadniczą rolę w przyswajaniu wapnia i fosforu przez kości. Witamina K odgrywa kluczową rolę w krzepnięciu krwi.

Właściwości antyalergiczne

Wysoka zawartość kwercetyny w miodzie tymiankowym wiąże się z właściwościami antyalergicznymi. Kwercetyna jest flawonoidem, który zmniejsza reakcje alergiczne i objawy alergii wiosennych, zapobiegając uwalnianiu histaminy z bazofilów i komórek tucznych. Stabilizuje błony komórek tucznych, które są odpowiedzialne za uwalnianie histaminy – substancji, która sprzyja pojawianiu się swędzenia, kichania lub obrzęku w okolicy alergicznej.

Właściwości przeciwgrzybicze

Miód tymiankowy charakteryzuje się właściwościami przeciwgrzybiczymi, które hamują namnażanie się grzybów. Tymol zawarty w miodzie tymiankowym ma działanie przeciwgrzybicze, co pomaga w leczeniu infekcji wywołanych przez grzyby. Tymol w połączeniu z karwakrolem wzmacnia przeciwgrzybicze działanie miodu tymiankowego.

Właściwości trawienne

Miód tymiankowy zapewnia komfort trawienny i poprawia trawienie. Wspomaga trawienie i jest skuteczny przy problemach z trawieniem. Ponadto przyczynia się do poprawy zdrowia układu trawiennego, pomagając jednocześnie w leczeniu różnych problemów trawiennych i jelitowych. Jest środkiem pobudzającym trawienie i regulatorem metabolizmu trawiennego.

Właściwości przeciwzapalne

Miód tymiankowy ma właściwości przeciwzapalne. To działanie przeciwzapalne jest powiązane z działaniem flawonoidów, takich jak kwercetyna, która pomaga zmniejszyć ból i obrzęk, hamując uwalnianie histaminy i innych mediatorów stanu zapalnego (prostaglandyn i leukotrienów). Dlatego miód tymiankowy skutecznie zapobiega przewlekłym stanom zapalnym.

Właściwości tonizujące

Miód tymiankowy zawiera witaminy, które tonizują organizm. Te właściwości tonizujące stymulują organizm człowieka, dając efekt energetyzujący, który zwalcza zmęczenie i ułatwia regenerację fizyczną.

Właściwości kojące

Miód tymiankowy ma właściwości kojące i sprzyja zasypianiu. Poprzez działanie tymolu łagodzi także drogi oddechowe i różne patologie zapalne.

Miód tymiankowy działa łagodząco na drogi oddechowe
Miód tymiankowy działa łagodząco na drogi oddechowe

Jakie właściwości ma miód tymiankowy?

Na poziomie układu trawiennego

Miód ma właściwości lecznicze, które pomagają stymulować układ trawienny i zapobiegać różnym dolegliwościom żołądkowo-jelitowym, w tym zapaleniu żołądka, wrzodom żołądka, kolce i zapaleniu jelita grubego. Działa przeciwskurczowo na przewód pokarmowy. Dzięki temu ułatwia trawienie oraz łagodzi nerwowe skurcze żołądka i jelit. Poprzez swoje działanie odrobaczające pomaga eliminować robaki jelitowe. Działa bakteriobójczo na bakterie jelitowe, które często są przyczyną biegunki i czerwonki.

W ten sposób miód tymiankowy pomaga zachować zdrowy układ trawienny i łagodzi bóle brzucha. Przyczynia się do zdrowia układu trawiennego, redukując szkodliwe bakterie i promując rozwój probiotyków lub wzrost liczby dobrych bakterii w układzie trawiennym. Korzyści płynące z miodu tymiankowego pomagają również regulować pasaż jelitowy.

Na poziomie układu oddechowego

Korzyści płynące ze stosowania miodu tymiankowego są ewidentne dla zdrowia układu oddechowego. Ten naturalny produkt poprawia zdrowie układu oddechowego, korzystnie wpływa na płuca i pomaga złagodzić objawy związane z drogami oddechowymi. Właściwości przeciwdrobnoustrojowe i antybakteryjne pomagają leczyć infekcje płuc, usuwając śluz i łagodząc drogi oddechowe. Jest to środek wykrztuśny, który wspomaga wydzielanie śluzu, uwalniając w ten sposób płuca i drogi oddechowe.

Można więc używać miodu tymiankowego do leczenia kaszlu i zapalenia oskrzeli. Właściwości przeciwzapalne i przeciwhistaminowe przyczyniają się do łagodzenia objawów astmy i kaszlu wynikających z alergii. Dzięki właściwościom miodu tymiankowego można zatem złagodzić infekcje dróg oddechowych, przeziębienia czy ból gardła.

Na poziomie układu odpornościowego

Nasz układ odpornościowy pozwala nam walczyć z chorobami i patogenami (wirusami, bakteriami, grzybami, pasożytami). Miód tymiankowy jest doskonałym źródłem, które pozwala nam wzmocnić nasz układ odpornościowy przed stanami zapalnymi. To źródło przeciwutleniaczy i witamin stymuluje układ odpornościowy i poprawia zdolność naturalnych mechanizmów obronnych do zwalczania infekcji i wirusów. Korzyści płynące z miodu przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i utrzymania odporności dzięki aktywnym i silnym mechanizmom obronnym. Zapewniając w ten sposób naszemu organizmowi naturalną ochronę.

Lecznicze właściwości miodu tymiankowego

Miód tymiankowy znany jest ze swoich właściwości leczniczych. Dlatego stosuje się go w celu przyspieszenia procesu gojenia się ran u pacjentów. Ta doskonała moc lecznicza jest związana z obecnością fenoli, w tym przypadku tymolu i karwakrolu. Ta zaleta jest bardzo ceniona w medycynie, gdzie miód tymiankowy jest używany przez chirurgów w celu przyspieszenia gojenia się głębokich, poważnych lub powierzchownych ran. Jest to miód medyczny, przetworzony w laboratorium, aplikowany w formie sterylnego kompresu, pełniącego funkcję opatrunku. Korzyści ze stosowania miodu tymiankowego wolnego od zanieczyszczeń i bakterii pomagają zapobiegać infekcjom ran.

Ul
Pszczoły są niezbędne do produkcji miodu

Rzeczywiście miód tymiankowy jest silnym środkiem dezynfekującym o właściwościach antybakteryjnych, przeciwzapalnych i antyseptycznych, które stymulują metabolizm, a tym samym przyspieszają odbudowę komórkową, optymalizując jednocześnie gojenie. Zmniejsza obrzęki i stany zapalne tkanek. Szybko i wyraźnie leczy rany, zarówno wewnętrzne (owrzodzenia, wrzody trawienne), jak i zewnętrzne (rany, oparzenia, odleżyny). Zatem niezanieczyszczony miód tymiankowy jest bardzo skuteczny w leczeniu bardzo specyficznych ran.

Rany typu wrzodowego

Właściwości lecznicze miodu tymiankowego wiążą się z korzystnym wpływem na owrzodzenia żylne, a także owrzodzenia skórne. Miód tymiankowy dezynfekuje i przyspiesza gojenie się ran. Zmniejsza ból i czas trwania owrzodzeń zlokalizowanych w jamie ustnej.

Zainfekowane rany

Uzdrawiająca moc miodu tymiankowego jest widoczna na zakażonych ranach. Sprzyja szybkiemu i wyraźnemu gojeniu przy znacznej redukcji zarazków, w szczególności bakterii. Właściwości antybakteryjne miodu tymiankowego wskazane są na zainfekowane rany powstałe w wyniku zmian cukrzycowych lub nacięć chirurgicznych.

Ponadto miód tymiankowy pomaga wyeliminować nieprzyjemny lub cuchnący zapach wydobywający się z niektórych zakażonych ran. Miód tymiankowy stymuluje naturalne mechanizmy obronne organizmu. Dzięki swemu działaniu bakteriobójczemu jest skuteczny w przypadku zakażonych ran, które dotykają osoby będące ofiarami HIV/AIDS i mające osłabiony układ odpornościowy.

Oparzenia

Natychmiastowe zastosowanie miodu tymiankowego na oparzenia przyspiesza gojenie i odbudowę skóry, wywołując jednocześnie szybkie gojenie. Miód ten jest bardzo skuteczny w przypadku powierzchownych oparzeń pierwszego stopnia; poprawia czas gojenia.

Odleżyny

Odleżyny lub martwicę tkanek można leczyć miodem tymiankowym, który poprawia wygląd skóry i przeciwdziała namnażaniu się drobnoustrojów. Dzięki temu masz możliwość wykorzystania miodu tymiankowego charakteryzującego się właściwościami antybakteryjnymi i przeciwzapalnymi w leczeniu odleżyn, w celu wspomagania proliferacji komórek i stopniowego szybkiego gojenia.

Gdzie występuje miód tymiankowy?

Miód tymiankowy produkowany jest w kilku krajach. Jest dostępny w wielu krajach basenu Morza Śródziemnego, zwłaszcza w Afryce Północnej i Europie Południowej. Występuje we Francji i Hiszpanii.

W Maroku kilka regionów słynie z produkcji miodu tymiankowego, w szczególności region Immouzer (w pobliżu Agadiru, na południu kraju).

We Włoszech dobrze znany jest miód tymiankowy z gór Iblei (w południowo-wschodniej części Sycylii). Występujący tam gatunek tymianku to tymianek dziki. W sklepach można znaleźć także miód tymiankowy pochodzenia włoskiego, zwłaszcza z Korsyki i Sardynii.

Grecja ma kilka obszarów produkcyjnych, w tym miód tymiankowy z góry Hymettus (w Attyce, niedaleko Aten).

Miód tymiankowy produkowany jest także w Nowej Zelandii. Gatunkiem, który tam można spotkać i który jest ponadto kwiatowym źródłem tego miodu, jest tymianek pospolity (Thymus vulgaris).

Góra Hymettus
Wśród krajów produkujących miód tymiankowy dobrą pozycję zajmuje Grecja z regionem góry Hymettus.

Gdzie kupić miód tymiankowy?

Jeśli chcesz skorzystać z dobrodziejstw miodu tymiankowego, możesz go kupić w różnych sieciach sprzedaży. Warto kupować organiczny miód tymiankowy, który jest doskonałej jakości. Można go kupić u pszczelarzy. Kupując u producentów, możesz mieć informacje dotyczące sposobu produkcji i ekstrakcji miodu. Czasem ci drudzy wystawiają swoją produkcję na jarmarkach lub targach rolniczych, aby każdy mógł kupić miód tymiankowy. Istnieją jednak sklepy organiczne, które umożliwiają zakup tego naturalnego produktu. Podczas różnych wypraw zakupowych można go spotkać na półkach supermarketów. Sklepy spożywcze to także miejsca sprzedaży miodu tymiankowego.

Istnieją sieci sprzedaży online. Zatem miłośnicy zakupów online mogą z łatwością kupić miód tymiankowy za pośrednictwem stron internetowych. Pszczelarze posiadają także strony internetowe, które umożliwiają sprzedaż ich produkcji oraz informują klientów o dostępności miodu tymiankowego przed jego zakupem. Wybór doskonałej jakości miodu tymiankowego można znaleźć na innych stronach poświęconych sprzedaży miodu tymiankowego.