5 kluczy do utrzymania równowagi podczas porodu

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Epidemia wirusa Covid-19 zmusza nas obecnie do życia w zamknięciu. To głęboka zmiana nawyków, dla niektórych z nas konieczność telepracy, wzrost stresu związany z bieżącymi wydarzeniami, a nawet nuda spowodowana nagłą bezczynnością, która zachęca do podjadania lub jedzenia.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Chloé UZEL PONCEBLANC, dietetyczka-żywieniowiec w Lyonie, która w tym szczególnym okresie monitoruje swoich pacjentów poprzez telekonsultacje, dzieli się z Tobą swoimi radami, jak najlepiej zrównoważyć swoje codzienne życie.

# 1 Jedz wszystko

Ważne jest, aby się różnić dietę, aby uniknąć niedoborów i zachować energię. Oto produkty, które warto wybrać:

  • Warzywa i owoce świeże produkty sezonowe (spożycie błonnika, minerałów i witamin), które możesz dostarczyć od lokalnego producenta lub za pośrednictwem strony internetowej dystrybutora. Nie zapomnij także o jedzeniu mrożonych owoców i warzyw, które dzięki zamrożeniu zachowują wszystkie swoje wartości odżywcze.
  • TO produkty bogate w skrobię kompletny (Ryż kompletny, makaron kompletne…), aby zagwarantować dobre spożycie błonnika w celu usprawnienia transportu, który jest spowolniony z powodu braku aktywności fizycznej oraz podaży magnezu w celu zwalczania stresu.
  • Rośliny strączkowe (ciecierzyca, fasola czerwona, soczewica itp.), aby zapewnić odpowiednią podaż żelaza i białek roślinnych.
  • Tłuszcze roślinne w ilości jednej łyżki oleju na osobę na posiłek, aby zapewnić spożycie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 3 i 6), które nie są syntetyzowane przez nasz organizm.
  • Mięso, ryby i jaja, które można spożywać w puszkach (makrela, sardynki), aby zapewnić dobre spożycie białka zwierzęcego i utrzymać masę mięśniową z powodu braku aktywności fizycznej.
  • Pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie i ogranicz spożycie napojów gazowanych i syropów.

#2 Trzymaj prawdziwe posiłki, żeby nie podjadać

Na śniadanie radzę zjeść chleb razowy lub zbożowy z masłem, świeżym serem lub bardzo małą ilością dżemu. Celem jest zapewnienie błonnika, spowolnienie spożycia cukrów, białek i tłuszczów poprzez ograniczenie cukrów prostych.

Podczas lunchu Twój talerz powinien być zrównoważony: jedna trzecia białka, jedna trzecia najlepiej pełnoziarnistych produktów skrobiowych i jedna trzecia surowych i/lub gotowanych warzyw z nabiałem i/lub owocami, w zależności od Twojego apetytu. Zasadą jest spożywanie wystarczającej ilości energii, aby po południu nie odczuwać szybkiego głodu i ograniczenie podjadania.

Jeśli chodzi o obiad, zachowaj tę samą zasadę, mocno ograniczając produkty zawierające skrobię i jedząc lżejszy posiłek.

gotowanie podczas porodu

#3 Gotuj

Czy masz więcej czasu? Więc gotuj, czy aby złagodzić nudę, podzielić się czas z rodziną lub dla przyjemności. Łatwo jest przygotować pikantne ciasta, quiche lub zapiekanki, które są proste w przygotowaniu, zbilansowane i trwałe menu kilka dni. Idealny dla całej rodziny.

#4 Aktywność fizyczna

Czas poćwiczyć o godz codzienną aktywność fizyczną, aby nie stracić masę mięśniową, utrzymują równowagę psychiczną i łagodzą stres zgromadzone. Wykorzystaj te chwile izolacji, aby zachować ostrożność o tobie w zabawny sposób. Radzę poćwiczyć u siebie tempo ćwiczeń wzmacniających muskularny (na przykład przysiad, tułów lub mięśnie brzucha), cardio, jeśli masz możliwość posiadania na przykład roweru treningowego lub jogi uwolnij całe napięcie ze swojego ciała.

#5 Szanuj swoje doznania związane z jedzeniem

Wreszcie, najważniejszą rzeczą w tym okresie izolacji jest maksymalne szanowanie uczucia głodu i sytości oraz wsłuchiwanie się w swoje potrzeby i ciało.

To jest dla ciebie ważne pytaj przed każdym posiłkiem, czy czujesz się głodny lub czy tak jest To zwykła chęć jedzenia. Będziesz musiał się uczyć skupić się na „fizycznych” znakach, które ty czuć, kiedy jesteś głodny w żołądku przykład. Jeśli jest to „zwykłe” pragnienie jesz, organizm magazynuje więcej tego, co jesz. Z nawet podczas posiłku ważne jest, aby jeść powoli i uważności, aby mózg mógł lepiej rejestrować informacji i możesz lepiej poczuć to uczucie sytość. Na przykład unikaj spożywania posiłków podczas oglądania telewizja.

Ważne jest również, aby zaprzestać jedzenia, gdy pojawi się uczucie sytości.

Dbaj dobrze o siebie i swoją rodzinę.