Schudnij i schudnij po ciąży

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Przybranie na wadze dziesięciu lub więcej funtów w czasie ciąży jest całkowicie normalne. Zwykle tracisz je stopniowo po porodzie. Jednak niektórzy ludzie nadal mają nadwagę po kilku miesiącach. Jak więc wrócić na właściwe tory? Oto kilka wskazówek w tym zakresie.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Znajdź czas na odpoczynek

Ciąża i poród to trudne etapy w życiu kobiety, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, nawet jeśli niekoniecznie to odczuwasz. Twoje ciało przeszło znaczną zmianę w ciągu 9 miesięcy, aby urodzić męskie dziecko.

schudnąć po ciąży
Ciąża i poród to delikatne okresy w życiu kobiety

Niektóre mięśnie, zwłaszcza krocza, były w tym okresie intensywnie eksploatowane, a czasem nawet poddawane brutalnej obróbce. Dlatego nie należy ich spieszyć przedwcześnie, aby uniknąć mniej lub bardziej poważnych problemów, takich jak nietrzymanie moczu. Ponadto musisz także dać macicy czas na regenerację.

Z drugiej strony ważne jest również, aby dać sobie taką możliwość dostosuj się do swojej sytuacji jako młodej matki. Karmienie piersią, brak spanie lub opiekowanie się dzieckiem czasami prowadzi do zmęczenia emocjonalne i fizyczne. Dlatego nie jest to odpowiedni moment na redukcję dietę lub wydatkuj energię, uprawiając sport, jeśli chcesz Ty i Twoje dziecko bądźcie zdrowi.

Tak więc, rozważając wzięcie niezbędne kroki, aby schudnąć?

Idealny czas na podjęcie działań przed utratą wagi zależy zazwyczaj od Twojego organizmu. Dlatego przed rozpoczęciem ćwiczeń fizycznych mających na celu utratę wagi lub utratę tłuszczu z brzucha zaleca się zasięgnięcie porady lekarza.

Zwykle należy przeprowadzić kilka sesji rehabilitacyjnych krocza, aby mięśnie stopniowo odzyskały elastyczność i napięcie. Dopiero po tym etapie masz prawo stopniowo wracać do sportu.

Lekarze na ogół zalecają odczekanie co najmniej okresu ciąży (9 miesięcy), aby rozważyć podjęcie działań mających na celu utratę wagi. Ponadto Twoja waga może powrócić do normalnej wartości bez konieczności podejmowania przez Ciebie wysiłku.

Na koniec należy zauważyć, że szybka utrata masy ciała często nie jest trwała i zdrowa. Dotyczy to także wszystkich, mężczyzn i kobiet, niezależnie od okresu życia.

Sport

Wiadomo, że sport to skuteczny sposób na odchudzanie skutecznie i szybko oraz wyreguluj swoją sylwetkę, szczególnie na poziomie brzucha. Dzieje się tak nadal po urodzeniu dziecka, ale musisz po prostu podjąć pewne środki ostrożności, aby chronić swoje zdrowie.

Chodzenie, aby zacząć powoli

Twoja wydajność fizyczna z pewnością spadła po długim okresie odpoczynek. Opieka nad dzieckiem również może być męcząca. Dlatego wskazane jest zacznij od prostych i delikatnych ćwiczeń, aby ograniczyć ryzyko urazów i aby mieć pewność, że zawsze będziesz miał siłę, aby się opatrzyć Twojego dziecka po zajęciach.

Na początku idź ze średnią prędkością (lub powoli, w zależności od kondycji) na wystarczający jest długi czas trwania. Zatrzymaj się, gdy poczujesz się wyczerpany. To jest skuteczny również w utracie tłuszczu z brzucha. Skorzystaj z okazji i zabierz swoje dziecko na krótki spacer po parku lub na zakupy. Zwiększyć swoje tempo, gdy poczujesz, że wracają Ci siły. Chodź szybciej, zacznij biegać i/lub ćwiczyć coraz więcej bardziej intensywne.

Krótko mówiąc, najważniejsze jest poruszanie się bez nadmiernego wysiłku. Proces jest często długi, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość, aby zagwarantować utratę wagi trwałe i nie mające wpływu na zdrowie Twoje i Twojego dziecka.

Pływanie i/lub aquafitness

Pływanie to niemal kompletny sport. Pozwala na pracę niemal wszystkich mięśni ciała. Dodatkowo jest miękka i nie naraża Cię na ryzyko kontuzji. Twoje stawy nie ucierpią, odkąd jesteś w wodzie.

schudnąć po ciąży
Pływanie i aquafitness są zalecanymi zajęciami pomagającymi schudnąć po ciąży

Preferuj styl grzbietowy w sporcie poporodowym. Skutecznie zmniejsza bóle pleców i pomaga pozbyć się tłuszczu z brzucha. Unikaj natomiast stylu klasycznego, którego ruchy powodują zbyt duże obciążenie kręgosłupa, który mimo wszystko powinien odpocząć po ciąży i porodzie.

Jeśli nie pływasz, możesz także wybrać aquagym. Ta aktywność poprawia krążenie krwi, a także pomaga schudnąć po porodzie. Dlatego jest również skuteczny w zwalczaniu uczucia ciężkich nóg.

Ponadto aquagym polecany jest także kobietom w ciąży, jednak wyłącznie pod okiem profesjonalisty.

Joga

Zachęcaj także do jogi, jeśli chcesz odzyskać piękną sylwetkę po ciąży. Ruchy są delikatne, łatwe do wykonania i skuteczne. Dodatkowo dyscyplina ta działa na umysł i pomaga się zrelaksować. Jest to idealne rozwiązanie dla młodych kobiet, które często są zestresowane swoim statusem „młodej matki”.

Joga pomaga również poprawić postawę, na którą wpływa ciąża. Jest to ważne, aby na przykład zapobiegać przewlekłemu bólowi pleców. Wreszcie, ta praktyka uczy cię lepiej oddychać i kontrolować swoje emocje. Krótko mówiąc, jest to korzystne zarówno fizycznie, jak i duchowo. Gdy masz zgodę swojego lekarza, wskazane jest zacząć od hatha joga na przykład. Zdecydowanie zaleca się również złożenie wniosku usługi profesjonalisty, który poprowadzi Cię, jeśli nigdy nie ćwiczyłeś jogi wcześniej, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Szukaj profesjonalnej pomocy

Możesz także zwrócić się o pomoc do trenera sportowego pomogą Ci schudnąć we właściwy sposób i pozbyć się tłuszczu z brzucha po ciąży. Ten profesjonaliści przeszli specjalne szkolenie, dzięki któremu są w stanie zaoferować Państwu szkolenia dostosowane do każdego etapu okresu pourodzeniowy. Zna intensywność i czas trwania ćwiczeń promujących trwałe rezultaty bez narażania się na ryzyko kontuzji. Niektóre przewodnicy będą nawet w stanie zapewnić Ci odpowiedni plan posiłków.

W zależności od ustaleń i środków możesz się zarejestrować na siłowni albo zatrudnij osobistego trenera w domu, albo śledzić sesje przez Internet. Warto zdecydować się na spotkania fizycznego, aby specjalista mógł dokładniej ocenić Twój stan efektywnie. Jest zatem również bezpieczniejszy.

Dieta

Zaleca się także stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety. schudnąć po urodzeniu dziecka. Więc jak jeść ?

Unikaj diet awaryjnych

Karmiąc piersią, nie powinnaś się niczego pozbawiać. Ty po prostu musisz kontrolować równowagę żywności, aby schudnąć. Właściwie musisz to zrobić pełni energii, aby móc właściwie opiekować się dzieckiem. Ale Przede wszystkim należy zadbać o to, aby Twoja dieta była bogata w niezbędne składniki odżywcze, aby Twoje dziecko dobrze się rozwijało. Brak może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych dla niego lub dla niego TY.

schudnąć po ciąży
Po ciąży dieta musi być zbilansowana i zdecydowanie nie należy się jej nadmiernie pozbawiać.

Z drugiej strony udowodniono, że rygorystyczne diety i Środki ograniczające na ogół nie są skuteczne. Praktyka ta prowadzi do zmęczenie, niedobory i frustracja. Dlatego lepiej jest zjeść wszystko po prostu kontrolowanie ilości i jakości.

Do czego służą potrawy faworyzować?

Oto produkty, które warto stosować w ramach diety jedzenie, aby schudnąć po porodzie.

Owoce

Owoce zazwyczaj zawierają niezbędne składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały, aby zapewnić dobre zdrowie Tobie i Twoim bliskim Dziecko. Można go spożywać przed posiłkami oraz przed południem lub po południu jako przekąska. Zaleca się spożywać je na świeżo. aby zachować cały ich wkład.

Jeżeli wolisz soki owocowe, polecamy przygotować je samodzielnie. Produkty sprzedawane na rynku nie zawierają wystarczającej ilości niezbędnych składników odżywczych. Ponadto większość z nich składa się z konserwantów i/lub innych substancji chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia.

Napój wypij zaraz po przygotowaniu, aby nie stracić składników odżywczych. Można też przygotować kompot. W miarę możliwości unikaj dodawania cukru i przerwij gotowanie, gdy tylko owoce będą wystarczająco miękkie, aby zachować jak najwięcej składników odżywczych.

Spożywaj około 3 owoców dziennie. Należy zauważyć, że 2 mandarynki, 3 śliwki, 2 kiwi lub nawet 3 klementynki liczą się jako jeden owoc.

Produkty bogate w skrobię

Wiele osób decyduje się na usunięcie ze swojej diety produktów bogatych w skrobię w ramach diety poporodowej. Jednak te produkty są niezbędne, aby uniknąć podjadania, głównego wroga odchudzania. Dostarczają niezbędną ilość węglowodanów w ciągu dnia.

Dlatego po ciąży spożywaj około 100 do 150 g produktów bogatych w skrobię dziennie. Twoje potrzeby mogą wzrosnąć w wyniku karmienia piersią. Masz wybór między ryżem, makaronem, ziemniakami, a nawet słodkimi ziemniakami. Różnić się tak bardzo, jak to możliwe.

Warzywa

Wskazane jest jedz co najmniej tyle warzyw na lunch i kolację tylko produkty bogate w skrobię. To właśnie z tych pokarmów otrzymujesz minerały, przeciwutleniacze, witaminy i błonnik niezbędne do zdrowego rozwoju Twojego dziecka podczas karmienia piersią.

Zmieniaj przygotowania i składniki: gotowanie na parze, zupa, surowe warzywa, ciasto, a nawet sok. Warto zaznaczyć, że na odchudzanie najbardziej polecane jest gotowanie na parze oraz surowe warzywa.

Substancje tłuszczowe

Tłuszcze gwarantują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ich spożywanie jest zatem konieczne, zwłaszcza po ciąży. Jeśli chcesz schudnąć, musisz tylko uważać, aby nie przesadzić. Na śniadanie zaleca się spożywanie około dziesięciu gramów masła.

Dodaj także łyżeczkę oleju roślinnego do lunchu i kolacji. Najbardziej polecane są oleje z oliwek i pestek winogron.

Nabiał

Ważne jest, aby spożywać wystarczającą ilość produktów mlecznych, aby uzupełnić wapń podczas karmienia piersią, nawet w ramach diety. Jest to ważne, aby zapewnić dziecku zdrowy rozwój. Spożywać 2 lub 3 razy dziennie.

Schudnąć po ciąży
Produkty mleczne są niezbędne dla kobiety karmiącej piersią

Masz wybór pomiędzy mlekiem, twarogiem, a nawet jogurtem. Wybieraj produkty o niskiej zawartości tłuszczu, które wspomagają utratę wagi. Dopuszczalne jest jednak spożywanie od 25 do 30 g normalnego sera tygodniowo.

Białka

Białka biorą udział w odnowie komórek i tkanek. Wspomagają także uczucie sytości i dlatego pozwalają w miarę możliwości unikać przekąsek. Ważne jest, aby go spożywać.

Zwykle można je znaleźć w mięsie (czerwonym i białym), jajach lub rybach (również źródło kwasów omega 3). Zaleca się spożywanie jednej porcji w porze lunchu, a drugiej w porze kolacji. Zmieniaj swoją żywność i preferuj produkty organiczne tak bardzo, jak to możliwe.

Który napój wolisz?

Woda to jedyny napój zalecany w ramach diety odchudzającej po porodzie. Jest także niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Można jednak urozmaicić smaki dodając na przykład cytrynę lub imbir. Można także przygotować herbatę ziołową. Jeśli jednak karmisz piersią, musisz najpierw upewnić się, że jest on odpowiedni dla dziecka. W miarę możliwości unikaj napojów gazowanych i alkoholowych.

A co z pigułkami by schudnąć ?

Jeśli chcesz schudnąć bez większego wysiłku, możesz także zdecydować się na tabletki odchudzające. Wiele silne środki tłumiące apetyt I skuteczne spalacze tłuszczu są dostępne na rynku i są skierowane zarówno do mężczyzn, jak i kobiet.

Zaleca się jednak konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia po ciąży. Twoja sytuacja jest rzeczywiście delikatna. Większość tych leków nie jest odpowiednia dla kobiet karmiących piersią. Z drugiej strony, już wcześniej mówiono, że trzeba gromadzić energię. Dlatego teraz nie jest najlepszy czas na ograniczanie ilości spożywanego pokarmu.

Wniosek

Zdrowa, zbilansowana dieta połączona z niewielką ilością aktywności fizycznej jest na ogół skuteczna w utracie kilogramów, które nabyłaś w czasie ciąży. Należy jednak koniecznie zapytać lekarza o idealny moment rozpoczęcia leczenia, aby nie zaszkodzić zdrowiu.

Jeśli chodzi o jedzenie, nie pozbawiaj się niczego. Trzeba tylko uważać, aby nie przesadzić, co sprzyja utracie wagi. Pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Jeśli lekarz wyrazi na to zgodę, możesz także zastosować pas brzuszny, aby szybko pozbyć się tłuszczu z brzucha.