Szczęśliwy brzuch

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Nie chodzi tylko o to, aby odżywiać się dobrze, zbilansowo, organicznie lub dobrej jakości, sezonowo… nadal musisz mieć dobre trawienie. Dobre zdrowie zawsze wiąże się z szczęśliwymi jelitami.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Wszystkie etapy trawienia są ważne

Więcej Im większa absorpcja, tym wydajniejsza będzie pierwsza część trawienia przez jelito cienkie będzie skuteczne i nastąpi mniejsza fermentacja bakteria.

Przede wszystkim żując zębami i śliną, następnie mieszając mięśnie, następnie kwas solny (HCL) i enzymy żołądkowe, następnie ugniatanie mięśniami przy pomocy enzymów trzustkowych i żółciowe itp.

My nigdy tego wystarczająco nie powtórzę: żuj, żuj, przeżuwać! Mielenie żywności pozwala na żucie enzymy ślinowe do działania. Trawienie rozpoczyna się w ustach. To jeszcze bardziej ułatwi pracę dolnej części jelita.

Żołądek przejmuje działanie z pożywką, która musi być wystarczająco kwaśna trawić białka. Wszystkie wydzieliny śluzówkowe żołądek bierze udział.

Więcej pH jest niższe, tym szybciej pokarm opuszcza żołądek w kierunku jelita, aby zakończyć ich degradację.

TO Następnie bolus pokarmowy dociera do dwunastnicy wspomagany przez wydzieliny dróg żółciowych i trzustki, co podniesie ph alkalizować medium. Dzięki enzymom katalizującym trawienie, chyme ulega coraz większej degradacji w miarę przemieszczania się w kierunku jelita.

Co się stanie, jeśli równowaga zostanie zakłócona?

A słaba degradacja białek z powodu niewystarczającej produkcji Kwas solny w żołądku może powodować problemy takie jak refluks, wzdęcia, zgaga, złe duszność, nudności, wymioty i wiele innych.

Ale żołądek odgrywa również rolę w odkażaniu żywności, z wyjątkiem jeśli nie jest wystarczająco kwaśny, candida może tam przetrwać, Helicobacter pylori i inne bakterie.

A przyczyną może być niedobór witamin lub pierwiastków śladowych słabe wchłanianie z żołądka.

A niedoczynność tarczycy może destabilizować produkcję HCL lub pepsyna przez żołądek.

Jeśli brakuje nam enzymów trawiennych, możemy mieć problemy takie jak wzdęcia lub wzdęcia, blade i miękkie stolce, słabe trawienie, ale także słabe gojenie, choroby skóry, choroby metaboliczne, osteoporoza, ale także zmęczenie, depresja, zimne kończyny i oczywiście jedzenie nietolerancje.

surowe warzywa

Korzyści ze spożywania odrobiny surowych warzyw

To jest z tego powodu radzę rozpocząć posiłek od surowych warzyw (surowe owoce lub warzywa) z jednej strony ze względu na zawarte w nich witaminy zawierają (witamina C ulega zniszczeniu w temperaturze 40°C), inne część włókien, które uczestniczą w dobrym tranzycie i których degradacja będzie pożywką dla dobrych bakterii naszej flory jelitowy. Błonnik przyczynia się również do eliminacji złego cholesterolu i są korzystne w przypadku cukrzycy.

Ale przede wszystkim dlatego, że surowe warzywa lub jakakolwiek surowa żywność zawiera enzymy, które katalizują nasze trawienie. Inne produkty spożywcze również zawierają enzymy, takie jak kiełki nasion, ananas, papaja, Miód, kiełki zbóż, orzechy, sery z surowego mleka (niepasteryzowane), kefir, kombucha.

My mamy endogenny kapitał enzymów metabolicznych, który maleje wraz z upływem czasu wieku i od 20 lat, więc od nas zależy, czy tego kapitału nie wyczerpiemy zbyt wcześnie poprzez codzienne spożywanie pokarmów bogatych w enzymy.

Kilka sytuacje mogą zmienić produkcję enzymów, takich jak niektóre choroby przewlekłe, zaburzenia trawienia czy dieta brak równowagi.

TO ludzie, którzy nigdy nie jedzą surowej żywności, starzeją się przedwcześnie, wyniszczając swoje ciało, nie wspominając o ryzyku występowanie różnych chorób.

Zaburzenia wchłaniania spowodowane zapaleniem błony śluzowej

To jest w jelicie cienkim, że większość wchłanianie składników odżywczych i witamin. Na tym poziomie też może być mają brak wchłaniania z powodu braku wydzielanych enzymów więcej wysoki.

My również widzi zaburzenia wchłaniania u osób z zmiany w błonie śluzowej jelit (nadmierna przepuszczalność jelitowe), takie jak IBD: UC, choroba Leśniowskiego-Crohna, które są chorobami przewlekła choroba zapalna jelit lub choroba celiakia lub pacjenci muszą całkowicie wykluczyć gluten (at nie mylić z nietolerancją glutenu).

Dowiedz się, jak łączyć pokarmy, aby zmniejszyć wzdęcia

A Słabe trawienie może być również spowodowane mieszankami, które nie są niezbyt korzystne, złe kombinacje żywności. Na przykład jeśli masz skłonność do wzdęć, lepiej unikać spożywania owoc lub deser, który jest zbyt słodki na koniec posiłku lub do spożycia dużo zbóż z mięsem.

TO białka (mięso, ryby, jaja, sery, tofu, orzechy, orzechy laskowe…) są trawione głównie w żołądku.

Cukry i węglowodany (chleb, płatki, makaron, Ryż, desery itp.) są trawione w jelitach.

Przez na przykład deser spożywany po mięsie, będzie konkurencji, więc cukier będzie musiał poczekać na swoją kolej i sfermentować w żołądku podczas oczekiwania, co spowoduje kwaśność patrz wzdęcia.

Z Ponadto soki żołądkowe muszą być wystarczająco kwaśne, aby trawić białka.

Jeśli jemy ze skrobią, ich trawienie zostanie wcześniej zatrzymane skończyć w jelitach.

Nadmierne spożycie białek zwierzęcych: wędlin, mięs tłustych, sery przy wszystkich posiłkach sprzyja gniciu lub przerostowi bakterii.

jedz błonnik

Błonnik tak, ale nie za dużo! Wskazówki, jak uczynić je bardziej strawnymi

Jeśli mamy delikatne jelita, lepiej unikać spożywania ich w nadmiarze nierozpuszczalny błonnik.

W porządku ciekawie jest jeść chleb czy makaron razowy, bo korzystamy z większej ilości minerałów, ale u niektórych osób, może mieć zbyt agresywny efekt i powodować problemy trawienny. W rzeczywistości niektóre włókna spożywane w nadmiarze sprzyjają podrażnienie jelit i nasilenie objawów takich jak biegunka, ból, wzdęcia.

W W takim przypadku zamiast tego będziesz musiał wybrać karmę półpełną lub białą. czas kryzysu.

TO Rozpuszczalne włókna są bardziej miękkie i tworzą żel. Co więcej sprzyjają ponownemu wchłanianiu wody i sodu na poziomie okrężnica. W rezultacie zwiększają uczucie sytości, pozwalają mniej miękkie stolce poprawiają zatem zaparcia.

TO Pokarmy bogate w nierozpuszczalny błonnik są dozwolone, ale należy je ograniczać w razie kłopotów.

A wskazówki dotyczące lepszego przyswajania niektórych pokarmów to namoczenie i jeszcze lepsze kiełkowanie.

My można namoczyć rośliny strączkowe, ale także nasiona nasiona oleiste: orzechy laskowe, migdały, orzechy włoskie itp. I owoce suszone: śliwki, winogrona, figi, daktyle, morele…dla obudzić enzymy.

Ograniczać ziemniaki ze skórką, produkty pełnoziarniste, wszystko otręby, otręby pszenne.

Z od czasu do czasu babka płesznik może być przydatna popijając dużą ilością wody, algi, śluz.

Podczas od pewnego czasu ograniczymy także tzw. żywność fermentującą jak rodziny kapusty (kapusta zielona, ​​brokuły, kalafior, Bruksela), rzepa, topinambur, grzyby.

Jeśli jelito jest kruche, ogranicz surowe warzywa, ale pij soki przynajmniej surowe warzywa (z wyjątkiem owoców cytrusowych, które są zbyt kwaśne). witaminy (co polecam przy IBD.

My zaleca od 20 do 30 g błonnika dziennie, aby zapewnić odpowiednią równowagę.

Drugi mózg jelita

Dzisiaj wiemy, że jelita są silnie połączone z mózgiem. Przez dlatego mogą wystąpić wszystkie zaburzenia jelitowe konsekwencje dla naszego stanu fizycznego (poprzez powodowanie zmęczenie), ale także na nasz stan emocjonalny i psychiczny. Dziś wszyscy wiedzą, że jelito produkuje serotonina, hormon nastroju!

I nawzajem ! Przewlekły stres sprzyja nadpobudliwości przepuszczalność jelit.

WIĘC zachowajmy spokój i pomyślmy o rozpieszczaniu jego jelita!