6 wskazówek, jak stosować zbilansowaną dietę

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Często mówimy o równowadze jedzenie lub jedzenie zdrowo, ale co to oznacza i jak to zrobić? Dajemy Ci 6 wskazówek, jak zrównoważyć swoją dietę i siebie pomóż osiągnąć swoje cele!

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Wskazówka nr 1: Pij wodę

WIĘC tak, nie jest to jedzenie ściśle mówiąc, ale jest ważne jest, aby poruszyć temat nawodnienia: napój woda ! Zaleca się wypijanie od 1,5 l do 2 l wody dziennie minimum, które zaspokoi Twoje potrzeby. Więc ogranicz napoje gazowane faworyzują wodę, czy to w postaci wody niegazowanej, wody wino musujące, herbata lub kawa!

Wskazówka nr 2: Pozwól sobie na małe dzieci odchylenia

Przez małe odchylenia nie mam na myśli zjedzenia paczki ciastek czy trzech bochenków chleba. czekolada, ale od czasu do czasu podaruj sobie odrobinę przyjemności, aby uniknąć frustracji. Stosowanie zbilansowanej diety nie oznacza eliminacji wszystkich smacznych pokarmów, które sprawiają ci przyjemność, w przeciwnym razie nie będziesz już miał ochoty na jedzenie, ponieważ nie będzie ci to smakować.

Jeśli więc masz ochotę na deser z nieco większą ilością kalorii lub na przekąskę, pozwól sobie na to! Nazywamy to dietą elastyczną.

Wskazówka nr 3: Zwróć uwagę na swoje zapotrzebowanie kaloryczne

Jeśli spożyjesz więcej niż potrzebujesz, zyskasz wagę i odwrotnie, jeśli jesz mniej niż potrzebujesz, ty schudniesz i nie ma znaczenia jakość spożywanej żywności będzie konsumować.

Dla wyjaśnić bardziej szczegółowo, będziemy to nazywać równowagą kaloryczny. Jeśli zjesz mniej niż potrzebujesz, będziesz w środku deficyt kalorii, a jeśli zjesz więcej niż potrzebujesz, ty będzie miał nadmiar kalorii.

Ideał, jeśli nie chcesz schudnąć ani przybrać na wadze, to pozostać bilans kaloryczny, przy jednoczesnym spożywaniu produktów wysokiej jakości, oraz poprzez idealną dystrybucję makroskładników odżywczych, a mianowicie białka, lipidy i węglowodany! Co nas do tego prowadzi następny punkt…

Wskazówka nr 4: Rozpowszechniaj swoje makroelementy

Trzeba dostarczać organizmowi białek, lipidów i węglowodanów, żeby niczego mu nie brakowało. Białka, które występują zwłaszcza w mięsie, jajach czy nabiał, pozwoli Ci promować przyrost masy mięśniowej i ograniczać utratę tej masy. Lipidy, zwane także tłuszczami, które występują szczególnie w masło, olej lub tłuste ryby, będą miały szczególnie korzystny wpływ na mózg. Wreszcie węglowodany, zwane cukrami, które znajdują się w produktach skrobiowych lub produktach zawierających cukier, dostarczą energii Twojemu organizmowi!

On potrzebujesz właściwej równowagi pomiędzy tymi 3 składnikami odżywczymi, aby Twoje organizacja jest na górze. Generalnie zaleca się spożywanie około 20% białek, 30% lipidów i 50% węglowodanów.

Dla rozłóż je idealnie, jedz przynajmniej 3 posiłki dziennie, a nawet 4, aby móc rozłożyć swoje składki w ciągu dnia i pozwolić organizmowi przyswoić wszystkie niezbędne mu składniki odżywcze dobra operacja.

Najlepszy sposób na rozprowadzenie makroelementów i zrównoważenie talerza: jedna trzecia białka, jedna trzecia warzyw i jedna trzecia produktów skrobiowych lub płatków śniadaniowych.

Gotuj sam
Samodzielne gotowanie to świetny pomysł

Wskazówka nr 5: Gotuj

Nic nie przebije dobrej kuchni domowej roboty! Unikaj więc kupowania gotowych posiłków i przemysłowy i staraj się w miarę możliwości gotować samodzielnie, nawet jeśli może to zająć trochę czasu. Po prostu się zorganizuj i przygotuj dania na tydzień lub na kilka dni w jednym razy, ponieważ w ten sposób będziesz gotować raz lub dwa razy w ciągu roku tydzień. Ponadto jakość Twojej żywności będzie tylko lepiej, a to na dobre zapewni Ci niezbędne składniki odżywcze funkcjonowanie Twojego organizmu.

Wskazówka nr 6: Znajdź czas na jedzenie

On ważne jest, aby poświęcić czas na jedzenie, aby w pełni poczuć swoje odczucia na temat jedzenia, ponieważ zbyt szybkie jedzenie mogłoby to spowodować uniemożliwiają uczucie sytości i tym samym zapobiegają temu poczuj, że nie jesteś już głodny. Więc nie spiesz się i słuchaj swojego organizmu, aby uniknąć przejadania się!

Jak jak widać zdrowe odżywianie nie jest trudne, po prostu jest kwestią woli i organizacji. Więc to zależy od ciebie grać !