Przeciwko z góry przyjętym poglądom na temat jedzenia

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Jedzenie to obszar, w którym kryje się wiele pomysłów na najlepsze praktyki. Wszystkie różnią się od siebie. Prawie byśmy się tam zgubili. W rezultacie nie wiesz już, komu wierzyć ani nawet co zrobić, aby mieć lepszą dietę.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Przede wszystkim możesz pomyśleć o swoim zdrowiu. Częściej jednak szukasz rozwiązań zapewniających dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Pragniesz schudnąć i znaleźć obraz, z którym będziesz pogodzona i nieskrępowana.

Diety odchudzające są wokół nas. Rozmawiamy o metodach stosowanych przez specjalistów od żywienia, dostarczamy dania, dzięki którym w kilka tygodni schudniesz 10 kg, sprzedajemy tabletki, które mają na celu spalać tłuszcz. Mówimy także o zbilansowaniu diety. Może wreszcie delikatnie zmienimy nazwę słowa „Dieta”. Ten ostatni czynnik był mniej brany pod uwagę, ponieważ badania wykazały jego szkodliwy wpływ.

Jeśli obecnie 95% diet odchudzających lub przywracających równowagę dietetyczną zawodzi, dzieje się tak dlatego, że nie istnieje cudowna metoda. Jednak powszechne myśli nie ustępują, a nawet wydają się najwyższą prawdą, której absolutnie MUSISZ się trzymać, aby osiągnąć cel polegający na utracie wagi. Słyszałeś przynajmniej jedną z tych myśli. Oto kilka wyjaśnień pozwalających odróżnić fakty od fikcji.

Czy produkty bogate w skrobię powodują przyrost masy ciała?

Najczęstszą myślą jest to, że żywność bogata w skrobię powoduje przyrost masy ciała. Ceniony w formie chleb, z makaron, z Ryż, ziemniaki czy suszone warzywa wystarczy ich zakazać lub zredukować z naszych talerzy, aby schudnąć. Cóż, to nieprawda!

Naszym paliwem są skrobie, czyli rodzina produktów zbożowych. Dostarczają nam energii, węglowodanów. Organizm jest w stanie z nich korzystać w miarę potrzeb. Są one ustalane w zależności od rodzaju prowadzonej przez nas działalności, wzrostu, płci i wieku. Może na Twoim talerzu znajdują się wyłącznie produkty skrobiowe?

W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie urozmaicenie składu swoich dań. Dzięki temu będziesz mógł zjeść coś innego niż energetyczne, na przykład błonnik, witaminy, minerały… Aby to zrobić, wystarczy dodać zielone warzywa, które nadadzą Twoim posiłkom smaku, tekstury i koloru.

Ponadto należy pamiętać, że 80% podjadania między posiłkami wynika z niedostatecznego spożycia podczas posiłków. Węglowodany w każdym posiłku pozwalają na zatrzymanie się i podjadanie mniej, jeśli nie chcesz podjadać między posiłkami.

Czy należy unikać spożywania tłustych potraw?

Tłuszcz to lipidy, których nasz organizm potrzebuje każdego dnia. Dostarcza nam energii, uczestniczy w syntezie hormonów i wchłanianiu niektórych witamin. Krótko mówiąc, tłuszcz to życie!

Prawdą jest, że istnieją różne rodzaje wpływu na nasze zdrowie w zależności od jego jakości. Istnieją dwie główne rodziny lipidów: nienasycone kwasy tłuszczowe i nasycone kwasy tłuszczowe. I równoległa rodzina, kwasy tłuszczowe trans. Z drugiej strony, po raz kolejny zależy to od ilości, którą spożywamy. W pierwszej rodzinie znajdziesz oleje, tłuste ryby, orzechy, awokado… podczas gdy drugą rodzinę reprezentują sery, tłuszcz mięsny, masło, śmietana… Kwasy tłuszczowe trans to lipidy podgrzane do bardzo wysokich temperatur i z pewnością najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia.

Jedz wszystko, ser, olej, masło, orzechy. Oczywiście jednocześnie ciesząc się przyjemnością ich jedzenia. Ponadto będziesz bardziej zadowolony z tłustych potraw, co oznacza, że ​​naturalnie zjesz ich mniej niż inne rodzaje żywności. Na co dzień, jedząc ser, zjada się jeden lub dwa kawałki, a nie cały talerz. Jak oliwa, której nie odmierza się szklanką, lecz łyżką. Dlatego masło do porannych tostów, olej do smażenia i przyprawiania, trochę nasion oleistych do przekąsek i śmietana do ulubionych potraw i dla urozmaicenia przyjemności.

jeść ser

Czy powinniśmy zakazać cukru, jeśli chcemy schudnąć?

Czekolada, słodycze, ciasteczka, cukier ukryty w żywności przemysłowej. Jest wszędzie i chcesz go wypędzić ze swojego codziennego życia. Ale nic nie pomaga, wraca do Twojego życia równie szybko, a czasem w większych ilościach. Nie mówię tu o cukrze naturalnie występującym w żywności takiej jak owoce i produkty bogate w skrobię, ale o cukrze, który dodajemy do przetworów.

Najczęściej stosowany jest cukier biały, cukier brązowy, cukier pełny, Rapadura. Ale także słodziki, takie jak syrop z agawy, miód, syrop klonowy. W każdym razie wiem, że z punktu widzenia spożycia kalorii wszystkie są równe. Z drugiej strony, z punktu widzenia jakości, jest różnica. Ponadto niektóre mają większą moc słodzącą, jak na przykład syrop z agawy. Oznacza to, że będziesz musiał użyć mniej, aby uzyskać taki sam efekt smakowy, jak w przypadku rafinowanego białego cukru. Najmniej rafinowane cukry (Rapadura, produkty pełnoziarniste itp.) również dostarczają pewnych minerałów.

Czy widzisz siebie, który przez całe życie rezygnuje z przyjemnościowych potraw? Oczywiście mówisz sobie, że to tylko czas na przywrócenie równowagi i że kiedy już znajdziesz swoją sylwetkę, która Ci odpowiada, małe spożycie cukru od czasu do czasu nie zaszkodzi. Pomyśl jeszcze raz. Jeśli na pewien czas przestaniesz jeść coś, co lubisz, odniesiesz z tego jeszcze większe korzyści, gdy zaczniesz od nowa. Twoje spożycie może wzrosnąć, aby zrekompensować okres karencji. Podsumowując, najlepszy sposób spożywania cukru jest inny dla każdej osoby. Niektórzy będą chcieli codziennie jeść czekoladę, na przekąskę zjeść słodkie ciasteczka, a nawet wieczorem zjeść garść słodyczy… To wpływa na ich równowagę żywieniową, a dokładniej na potrzeby emocjonalne.

Zjedz trochę cukierków

Dlaczego te myśli mogą być szkodliwe dla Twoich zachowań żywieniowych?

Zrozumiałeś, że jesteśmy ludźmi i musimy odżywiać nie tylko nasze ciało, ale także umysł, utrzymując przyjemność za każdym razem, gdy jemy. Jeśli w Twojej diecie kierujesz się tego typu nakazami (przykład: lubię ciastka, chciałbym je zjeść na przekąskę, ale nie jest to dla mnie dobre), czy jesz je z przyjemnością?

Jesz gorzką czekoladę, bo wolisz ją od mlecznej, czy też myśli podpowiadają Ci, że jest lepsza dla Twojej sylwetki i zdrowia? Należy pamiętać, że czekolada mleczna i gorzka zawierają tę samą liczbę kalorii i że czekolady mleczne mogą być dobrej jakości.

Jeśli uważasz, że jesteś w takiej sytuacji, a Twoja dieta na co dzień nie jest zdrowa, skorzystaj ze wsparcia opiekuńczego specjalisty i przede wszystkim uważaj na „specjalistów od odchudzania”. Tutaj masz kilka kluczy do odnalezienia tych przemówień.