5 roślin na lepsze trawienie

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Zgaga, skurcze, nudności, migreny, aerofagia, wzdęcia… Krótko mówiąc, być może te niedogodności są Ci znane.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Czy są jakieś rośliny, które pomagają nam lepiej trawić?

Często dzieje się to po obfitych posiłkach, a lipidy, czyli „tłuszcze” żywności, są składnikami odżywczymi najwolniej trawionymi, a także wymagają enzymów, żółci i kwasu.Żołądek, aby je rozłożyć, co sprawia, że ​​nasz organizm „pracuje” ” dużo na trawienie.

Wszystko to prowadzi do wzdęć, nudności i dyskomfortu.

U niektórych osób po zjedzeniu tłustego posiłku może wystąpić biegunka i ból brzucha.

Ale na szczęście istnieją naturalne metody, między innymi określone rośliny, które mogą pomóc Ci lepiej trawić…

Którą roślinę preferować?

Czy znasz koper włoski?

Cóż, nasiona i suszone owoce kopru włoskiego są tradycyjnie stosowane w celu pobudzenia trawienia i leczenia drobnych zaburzeń trawiennych.

Po prostu dzień po zbyt obfitym i zbyt tłustym posiłku przygotuj sobie napar ziołowy: 1 łyżeczkę suszonego kopru włoskiego zalej 20 cl wrzącej wody. Pozwól mu parzyć przez 2 do 3 minut. Filtrujesz i pijesz trzy razy dziennie.

Jeśli nie przeszkadza Ci anyżkowy smak, możesz po posiłku żuć łyżeczkę nasion kopru włoskiego.

A na złagodzenie „kaca” jest jeszcze roślina i jest nią karczoch!

Jest prawdziwym sprzymierzeńcem podczas wakacji, ponieważ pobudza wątrobę do lepszego trawienia tłuszczów.

Nie ma to jak „dobry” napar z karczochów (nie będę kłamać, smakowo jedliśmy lepszy!), aby wspomóc produkcję żółci, czyli płynu, który pozwala nam trawić tłuszcze i przywracać apetyt podczas nawadniania organizmu.

Moja rada: aby nie robić miny podczas picia tego naparu, wymieszaj karczoch z lukrecją i anyżem.

Przepis : Rozdrobnij 1 szczyptę karczocha z ½ szczyptą anyżu i ½ szczyptą lukrecji w litrze zimnej wody. Doprowadzić do wrzenia i pozostawić na wolnym ogniu przez kilka minut. Wyłącz ogień i pozwól mu parzyć przez 10 minut. Odcedzić i dodać łyżeczkę miodu rozmarynowego. Pij ten napar przez cały dzień.

karczoch

Oraz na trawienie: czarna rzodkiewka i węgiel roślinny

Stosowany w soku lub proszku, czarna rzodkiewka Wiadomo, że stymuluje działanie żółci w walce z odpadami dzięki swoim właściwościom sprzyjającym wydzielaniu żółci.

Podam przepis: umyj, obierz czarną rzodkiewkę i pokrój ją w plasterki. Zmiksuj w blenderze. Sok wlać do 1,5l butelki wody i pić 10ml codziennie rano na pusty żołądek. Jeżeli smak jest zbyt mocny, dodać odrobinę wody lub soku owocowego. I przechowuj w lodówce.

TO węgiel roślinny otrzymywany z drewna kokosowego, dębowego lub jesionowego, ma silne i naturalne działanie przeciwskurczowe. Zasadniczo będzie działać jak gąbka i pomoże naprawić gazy. Następnie jest wydalany wraz z wychwyconymi substancjami w kale. Stąd wielka skuteczność węgla roślinnego w walce z wzdęciami!

Występuje w postaci proszku, kapsułek, tabletek lub granulek.

Zalecana dawka to 4 do 6 kapsułek dziennie, popijając dużymi szklankami wody.

Należy zachować ostrożność, należy zachować środki ostrożności: węgiel roślinny ze względu na swoją rolę gąbki jest suplementem diety, którego nie należy przyjmować jednocześnie z inną kuracją. Mógłby go schwytać i wyeliminować, zanim będzie mógł zadziałać. Dlatego wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem w przypadku leczenia gdzie indziej. Należy go unikać także w przypadku zaparć, gdyż spowalnia pasaż jelitowy.

A co z olejkami eterycznymi?

Polecam ci to mięta pieprzowa !

DokładniejOlejek eteryczny z mięty pieprzowej (H.E.).

To nie ja to mówię, to główne autorytety w dziedzinie zdrowia uznają zastosowanie mięty pieprzowej (olejku eterycznego i liści) w zaburzeniach trawienia, a zwłaszcza w zespole jelita drażliwego.

Roślina ta łagodzi ból, skurcze, nudności,…

Jest to także doskonały naturalny środek na walkę przeciwko nieświeżemu oddechowi!

Aby to zrobić, zmieszaj 25 cl wody z odrobiną miodu i 1 kroplą olejku miętowego (nie należy stosować więcej niż 1 kroplę, ponieważ jego aktywny składnik jest silny).

Ważne: konieczna jest konsultacja lekarska w celu określenia częstotliwości, czasu trwania, dawkowania i wskazań do stosowania tego olejku eterycznego. Olejek eteryczny nie jest spożywany w czystej postaci.

Podsumowując

  • „Tłuszcz” trawi się dłużej (i dlatego po świątecznym posiłku nie czujesz się zbyt dobrze);
  • Koper włoski, karczoch, czarna rzodkiew, węgiel roślinny, olejek miętowy to Twoi sprzymierzeńcy! (te rośliny pomogą Ci lepiej trawić i zmniejszyć wzdęcia);
  • Zapytaj swojego lekarza o poradę dotyczącą węgla drzewnego i E.O. mięta pieprzowa (istnieją pewne przeciwwskazania).