Jakie są alternatywy dla soli?

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Jaką lubisz sól? Gruboziarnistą czy drobną? Szarą czy białą? Morska czy nie? Naturalną czy ziołową? Oferta jest szeroka, a rynek kwitnie, ale czy sól jest dla ciebie dobra? A jeśli tak, to jakie są alternatywy?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Czy sólnaprawdę jest dla nas dobra?

Sól jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Reguluje pracę układu nerwowego i mięśniowego oraz umożliwia przyswajanie minerałów i pierwiastków śladowych. Sól nie pochodzi z naszego organizmu, więc musi być dostarczana z pożywieniem lub napojami.

Nasze ciała potrzebują 2 gramów soli dziennie, a WHO zaleca nie więcej niż 5 g dziennie.

Niestety, Francuzi spożywają średnio 10 gramów dziennie…

sel et poivre sur une table

Gdzie zazwyczaj znajdujemy tę sól?

Znajduje się ona w wodzie, owocach i warzywach, serach, pieczywie i wędlinach, a także niestety w gotowych posiłkach, ponieważ to właśnie w nich tkwi problem: przemysł spożywczy używa i nadużywa jej, aby nadać potrawom smak i zatrzymać wodę, co czyni je cięższymi, a tym samym droższymi w sprzedaży!

Używa i nadużywa jej również dlatego, że sól poprawia konserwację żywności, takiej jak chleb i wędliny, ponieważ ma właściwości niszczące bakterie (szczególnie w przypadku sera i chleba).

Nawet w deserach, herbatnikach i innych słodyczach sól jest używana w nadmiarze, ponieważ wzmacnia słodki smak żywności.

Problem polega na tym, że zbyt duża ilość soli jest szkodliwa dla naszego zdrowia.

Na przykład pogarsza niektóre problemy, takie jak osteoporoza i zatrzymywanie wody, a także zwiększa ciśnienie krwi i ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Uwaga: badania wykazały, że około 80% spożywanej przez nas soli pochodzi z żywności (naturalnie lub dodanej), a 20% z solniczek…

Wskazówki dotyczące ograniczenia spożycia soli?

Ważne jest, aby zmniejszyć spożycie soli: czy wiesz, że gdybyśmy spożywali o 30% mniej soli, we Francji byłoby o 20 000 lub 30 000 mniej zgonów rocznie?

Przeprowadzono inicjatywy mające na celu podniesienie świadomości wśród producentów żywności, piekarzy i rzeźników.

W przypadku niektórych produktów wyniki są zachęcające: odwodnione zupy (spadek o 48%), ravioli (spadek o 25%), płatki kukurydziane (spadek o 17%), ryż dmuchany (spadek o 16%).

pot de sel dans une cuisine pour montrer qu'il faut réduire la consommation de sel

Co do reszty, oto moja rada:

Czytaj etykiety

Czytaj etykiety, aby uniknąć pomyłki co do zawartości soli w żywności.

Podobnie jak cukier, sól jest ukryta w produktach, których niekoniecznie byśmy o to podejrzewali!

Szukaj produktów oznaczonych jako „niskosodowe” lub „bez soli”, „bez sodu” lub „bez dodatku soli”.

Szukaj również symbolu „Health Check”, który wskazuje, że produkt nie przekracza maksymalnej zawartości sodu zalecanej przez Heart and Stroke Foundation.

Preferuj gotowanie w domu

Gotowe produkty przemysłowe zazwyczaj zawierają dużo soli, która jest używana do ich konserwacji i poprawy smaku. Gotowanie w domu pozwala obejść ten problem: to Ty decydujesz, ile soli dodać do swoich potraw.

Żywność, którą należy spożywać z umiarem

Ogranicz spożycie produktów o wysokiej zawartości soli, takich jak sery, wędliny, pieczywo, płatki śniadaniowe, herbatniki, zupy w proszku i butelkowane sosy sałatkowe.

15 ml komercyjnego sosu winegret zawiera średnio 100 mg sodu.

Uwaga: tylko dlatego, że żywność nie ma wyraźnego słonego smaku, nie oznacza, że nie zawiera dużo sodu.

Postawa przy stole

Nie trzymaj solniczki na stole. Posól posiłki przed ich podaniem. Następnie nie dodawaj soli do talerza. Pozwoli ci to zachować kontrolę nad ilością soli w posiłkach.

Doprawiaj ziołami lub przyprawami

Zioła również poprawiają smak potraw i można je dodawać do świeżych lub suszonych potraw, co ułatwia ich przechowywanie.

Przyprawy takie jak kurkuma, kminek, imbir i cynamon mają silny smak, który wzbogaca potrawy. Dostępnych jest wiele mieszanek przypraw, które zawierają niewielką ilość soli lub nie zawierają jej wcale.

alternatives au sel avec des épices et des herbes

Jakie inne produkty mogą zastąpić sól?

Sól dietetyczna, która smakuje podobnie do soli kuchennej, składa się z soli mineralnych (1/3 chlorku sodu i 2/3 chlorku potasu).

W przeciwieństwie do soli, nie powoduje zatrzymywania płynów, a nawet ma właściwości moczopędne. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić.

Istnieje również gomasio, pochodzący z Japonii, wytwarzany z soli morskiej i prażonych nasion sezamu, a czasami zawierający wodorosty. Ma bardzo niską zawartość soli (zaledwie 10%) i przyjemny smak. Jedyną wadą jest to, że się nie gotuje. Może być zatem stosowany w sałatkach i dressingach.

Z Japonii pochodzą czarne wodorosty, używane do robienia sushi. Posypane nimi potrawy mają lekko jodowany smak.

Można też jeść szaloną sól: mieszankę przypraw i ziół z Ile de Ré. Jest smaczna i ma bardzo niską zawartość soli. Jej składniki obejmują szary, czerwony i biały pieprz, kolendrę, różowe jagody, tymianek i rozmaryn.

PODSUMOWANIE

  • Sól jest niezbędna dla naszego organizmu
  • Nadmierne spożycie soli jest szkodliwe dla naszego zdrowia.
  • Zastąp sól przyprawami, ziołami, gomasio lub szaloną solą.
  • Ogranicz spożycie sera, chleba i przetworzonej żywności.