5 roślin dla lepszego trawienia

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Być może nasi jaskiniowi przodkowie wymyślili dietetykę, nie zdając sobie z tego sprawy. Jedli rośliny, o których teraz wiemy, że wspomagają trawienie.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Ale które?

Dowiedz się poniżej.

Ale dlaczego mamy problemy z trawieniem?

To oczywiste: świąteczne posiłki są często tłuste, a tłuszcz jest jednym z tych pokarmów, które trawi się niezwykle wolno. Wiąże się to z dużym nakładem pracy i energii dla naszego układu trawiennego.

Konsekwencje są znane: wzdęcia, nudności, uczucie dyskomfortu itp.

Ale na szczęście istnieją naturalne metody, w tym niektóre rośliny, które mogą pomóc w lepszym trawieniu…

Jakie rośliny wspomagają trawienie?

Zacznijmy od kopru włoskiego!

Suszone owoce kopru włoskiego są tradycyjnie stosowane do stymulowania trawienia i leczenia drobnych problemów trawiennych.

Wystarczy, że dzień po ciężkim, tłustym posiłku zaparzysz sobie ziołową herbatkę: zalej wrzątkiem 1 łyżeczkę suszonych owoców kopru włoskiego. Pozostawić do zaparzenia na 2-3 minuty. Przecedzić i pić trzy razy dziennie.

Jeśli nie lubisz anyżkowego smaku kopru włoskiego, możesz nawet żuć łyżeczkę nasion kopru włoskiego po posiłku.

Koper włoski

A co jeśli masz problemy z trawieniem po nocy spędzonej poza domem?

Wtedy pomyśl o karczochu…

To przyjaciel po wszystkich świątecznych posiłkach, ponieważ stymuluje wątrobę do skuteczniejszego trawienia tłuszczów.

Musisz zrobić napar z karczocha; nie jest to najbardziej atrakcyjny smak, ale jest bardzo skuteczny, ponieważ pomaga produkować żółć, która pomaga trawić tłuszcze i nawadniać organizm.

Jednak nie wykorzystuj tego do nadużywania alkoholu, wiedząc, że istnieje sposób na lepsze jego trawienie, ponieważ niestety i tak go wchłoniesz!

Moja rada: aby uniknąć grymaszenia podczas picia tego naparu, wymieszaj karczoch z lukrecją i anyżem.

Przepis: dolitra zimnej wody pokruszyć 1 szczyptę karczocha z ½ szczypty anyżu i ½ szczypty lukrecji. Doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez kilka minut. Wyłączyć ogień i pozostawić do zaparzenia na 10 minut. Przecedzić i dodać łyżeczkę miodu rozmarynowego. Pić 3 razy dziennie!

Karczoch

A co z czarną rzodkwią?

Stosowana w postaci soku lub proszku, czarna rzodkiew jest również znana z tego, że stymuluje działanie żółci.

Oto przepis: umyj i obierz czarną rzodkiew, a następnie pokrój ją w plasterki. Zmiksuj ją w blenderze. Wlej sok do 1,5-litrowej butelki wody i popijaj codziennie rano na czczo.

Jeśli smak jest zbyt mocny, dodaj odrobinę wody lub soku owocowego.

Przechowywać w lodówce.

Czarna rzodkiew

A jakie jest zastosowanie węgla roślinnego?

Węgiel roślinny jest wytwarzany z drewna kokosowego, dębowego lub jesionowego i pomaga zwalczać skurcze lub bóle brzucha.

Zasadniczo działa jak gąbka i pomaga wiązać gazy. Jest on następnie wydalany z kałem, co jest bardzo skuteczne w walce ze wzdęciami.

Występuje w postaci proszku, kapsułek, tabletek lub granulek; zapytaj lekarza o radę.

Należy jednak podjąć kilka środków ostrożności: ponieważ węgiel roślinny jest rodzajem gąbki, nie należy go przyjmować jednocześnie z lekami.

Może on wchłonąć lek i uniemożliwić jego działanie!

Nie należy go również przyjmować w przypadku zaparć, ponieważ może spowolnić tranzyt jelitowy.

Czarny węgiel

Ostatnia roślina do polecenia?

Na koniec polecam miętę pieprzową!

A dokładniej olejek eteryczny z mięty pieprzowej.

Główne organy ds. zdrowia uznają stosowanie mięty pieprzowej w zaburzeniach trawienia, w szczególności w zespole jelita drażliwego.

Jest to doskonały naturalny środek na ból, nudności lub wymioty, ostrą biegunkę, drobne problemy trawienne i… nieświeży oddech!

Aby to zrobić, wymieszaj 25 cl wody z odrobiną miodu i 1 kroplą olejku eterycznego z mięty pieprzowej (nie bierz więcej niż jedną kroplę, ponieważ jego aktywny składnik jest silny).

Ważne: w celu ustalenia częstotliwości, czasu trwania, dawkowania i wskazań do stosowania tego olejku eterycznego wymagana jest porada lekarska. Nie zapominaj: olejku eterycznego nie należy przyjmować w czystej postaci!

Mięta pieprzowa

Podsumowując:

  • Tłuszcz” trawi się dłużej.
  • Koper włoski, karczoch, czarna rzodkiew, węgiel roślinny i olejek eteryczny z mięty pieprzowej są Twoimi sprzymierzeńcami!
  • Zapytaj swojego lekarza o radę.