Uzupełnij energię na początek nowego roku szkolnego!

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Letnie wakacje dobiegają końca. Czas powrotu do szkoły zbliża się wielkimi krokami. Pakuj więc walizki i wracaj do biura!

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

W tym roku chciałbyś rozpocząć nowy rok szkolny w świetnej formie? Na właściwej stopie? Zdecydowałeś, że Twoja bateria powinna być naładowana do maksimum?

Powrót do szkoły to często synonim stresu, zmęczenia i spadających temperatur. Oto moje porady i wskazówki, które pomogą Ci w pełni wykorzystać ten czas.

Co powinieneś jeść, aby zwiększyć swoją energię? Jakie nowe nawyki powinieneś przyjąć?

Opowiem ci o tym wszystkim! Podążaj za moimi wskazówkami…

Wykorzystaj w pełni letnie owoce i warzywa, które są zawsze dostępne

Lato oferuje nam szeroką gamę warzyw i owoców, z których każdy jest bardziej kolorowy niż poprzedni, bogaty w wodę i witaminy. Bądź ciekawy i pomóż sobie!

Melony, arbuzy, brzoskwinie, bakłażany, pomidory, cukinie, papryka… Lista letnich warzyw i owoców jest długa. Na lokalnym targu lub w supermarkecie znajdziesz to, czego szukasz! Skorzystaj z sezonu, aby przygotować jasne, apetyczne dania, które rozbudzą Twoje zmysły.

Ulegnij pokusie, odważ się spróbować czegoś nowego, a jednocześnie uzupełnij witaminy i minerały, których potrzebujesz, aby być w formie w nowym roku!

Spożywanie warzyw i owoców do każdego posiłku powinno być Twoim nowym dobrym nawykiem numer 1.

  • Są one sycące: uspokajają i sprawiają, że czujesz się pełny.
  • Są bogate w witaminy i minerały, dzięki czemu wzmacniają układ odpornościowy i chronią przed zimowymi chorobami.
  • Cukier zawarty w owocach jest znacznie lepszy dla zdrowia i energii niż cukier zawarty w produktach przemysłowych.
  • Owoce są bogate w błonnik, więc wspomagają pracę jelit.

Warzywa można gotować na surowo, na patelni, w piekarniku, na parze, w woku itp. Istnieje wiele sposobów na urozmaicenie posiłków.

Jedz owoce i warzywa, aby zachować energię

W tym roku się nie spieszysz

Ścigasz się z czasem? W tym roku postanowiłeś się zorganizować i nie spieszyć się!

Zaplanuj swoje posiłki i menu z wyprzedzeniem, abyś mógł dostosować swoje zakupy. Nie wahaj się pytać o zwyczaje kulinarne wszystkich domowników, bo to podsunie Ci kilka pomysłów. Internet jest również bogatym źródłem informacji.

Ważne jest, aby nabrać nawyku wchodzenia do kuchni i przygotowywania posiłków. To priorytet dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Ile czasu może to zająć? W ciągu 20 minut można przygotować smaczny i zbilansowany posiłek.

Gotowanie oznacza wybór tego, co kładziesz na talerzu, jesteś mistrzem na pokładzie. Zjesz mniej soli, mniej tłuszczu i więcej smaku.

Bardzo ważne: przed rozpoczęciem posiłku należy usiąść przy stole, bez ekranu. Możesz usiąść przodem do okna, aby przyjemniej obserwować scenerię, dając sobie szansę na rozmowę tête à tête z samym sobą. Pamiętaj, aby dobrze przeżuć jedzenie i dokończyć kęs przed wzięciem kolejnego. Zostaw kilka minut między przystawką a daniem głównym, daniem głównym a deserem. Zadaj sobie pytanie, czy nadal jesteś głodny. Czy nadal potrzebujesz jeść?

Czy jesteś aktywny fizycznie? Oczywiście! Zrób to!

Zafunduj sobie sesję sportową na własnym poziomie, aby się zrelaksować, odetchnąć i zadbać o swoje zdrowie około dwa razy w tygodniu.

Uprawianie sportu w celu utraty wagi nie działa i nie powinno być motywacją do ruchu. Ważne jest, abyś czerpał z tego przyjemność. Wybierz aktywność, która sprawia Ci przyjemność i na której nie czujesz presji. Sport odchodzi do lamusa, gdy czujesz się do niego zmuszony.

Twoją motywacją powinno być zatem zdrowie, energia i powrót do formy, a nie cel odchudzania.

Nie zapominaj, że podczas sesji aktywności fizycznej wydziela się hormon endorfina, który zapewnia dobre samopoczucie. Po sesji czujesz się zrelaksowany, spokojny i zrelaksowany – co za przyjemność!

Czy jest lepszy sposób na dobre samopoczucie przez cały rok? Ciało lubi rutynę, a jeśli przyzwyczaisz je do ruchu, będzie wracać po więcej.

Sen jest niezbędny!

Słaba jakość snu często towarzyszy przybieraniu na wadze. Dlatego ważne jest, aby ustalić rutynę, aby uzyskać najlepszy możliwy sen.

Czy masz nawyk późnego chodzenia spać lub późnego wstawania? Czy rytm powrotu do szkoły jest trudny do odzyskania?
Możesz zacząć od sjesty po obiedzie lub poświęcenia czasu na oddech i relaks, a na pewno wyjdziesz na tym lepiej.

Rytuały związane ze snem są kluczem do przygotowania mózgu na dobry sen: przyciemnij światło w sypialni, powoli rozczesz włosy, wyłącz ekrany (które pobudzają wzrok i mózg), poczytaj dobrą książkę, pomasuj nogi i stopy itp.

Upewnij się, że w sypialni panuje odpowiednia temperatura do spania: około 18°C.

A jeśli po prostu nie możesz uwolnić się od stresu dnia? Rozważ medytację: stań się świadomy każdej chwili, swojego ciała i otoczenia. Bycie w pełni świadomym siebie pomoże ci łatwiej się oderwać.

Czy wiesz, że zbyt obfite jedzenie wieczorem przed pójściem spać może prowadzić do koszmarów? Rozumiesz więc, jak ważne jest, aby zjeść lekki posiłek na kolację, abyś mógł spać spokojniej.

Nowe nawyki na powrót do szkoły:

  • Spożywanie zbilansowanej i zróżnicowanej diety (szanowanie sezonowości warzyw i owoców).
  • Jedzenie bez ekranu, poświęcając czas na przeżuwanie pokarmu. Ciesz się.
  • Bądź aktywny fizycznie przez cały rok
  • Upewnij się, że masz wystarczająco dużo snu