Jak zachować formę na sezon jesienny?

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Wrzesień dobiega końca i nadchodzi jesień.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Liście zmieniają kolor, drzewa zaczynają tracić swój blask, dni stają się coraz krótsze i być może wpływa to na Twój nastrój?

Utrzymanie dobrego nastroju jest ważniejsze niż kiedykolwiek w tej połowie sezonu, więc oto 10 wskazówek, które możesz zastosować już teraz, aby pozostać w formie!

Oto moje 10 wskazówek, jak zadbać o siebie już teraz

1. Dostarczaj swojemu organizmowi witamin i minerałów

Warzywa i owoce są zawsze gwiazdami straganów i supermarketów. Wykorzystaj więc w pełni nowalijki tego sezonu: figi, winogrona, jabłka, gruszki, pigwy, a nawet kolby kukurydzy, kabaczki, bakłażany, karczochy, marchewki i grzyby… Jest w czym wybierać!

Jedz porcję warzyw(a) do każdego posiłku, a także kawałek owocu, aby zwiększyć swoją energię!

2. Ruszaj się, aby zachować formę

Aktywność fizyczna pomaga zwiększyć zapotrzebowanie organizmu na energię, poprawić poczucie głodu i sytości, sprawić, że poczujesz, że żyjesz w swoim ciele i utrzymasz formę.

Znajdź lub kontynuuj swoją ulubioną aktywność fizyczną, aby cieszyć się nią i pozostać w formie jesienią!

3. Znajdź czas na relaks

Być może ta połowa sezonu jest dla Ciebie przyczyną zaburzeń nastroju? Czujesz się nieco przygnębiony lub zmęczony? Poświęć kilka minut na zrelaksowanie ciała i umysłu.

Te kilka minut dziennie pozwoli Ci ponownie skupić się na sobie, wziąć oddech i naładować się energią.

homme allongé dans un hamac pour se relaxer au milieu de la forêt en automne

4. Zadbaj o dobrą jakość snu

Jeśli wyśpisz się jak najlepiej, będziesz sprawniejszy i bardziej otwarty na potrzeby swojego ciała. Sen ma wpływ na to, co jemy, czego chcemy i czego potrzebujemy. Jeśli nie śpisz dobrze, będziesz bardziej skłonny sięgać po wysokokaloryczne pokarmy o niewielkiej wartości odżywczej.

Sztuczka na dobry sen? Ustal rytuał przed snem: przebierz się w piżamę, umyj zęby, przygaś światło w domu itp.

Nie używaj ekranów wieczorem, aby nie pobudzać mózgu. Książka, komiks lub czasopismo są bardziej relaksujące.

5. Poświęć czas na obserwację zmian

Każdego dnia możesz poświęcić czas na zwrócenie uwagi na to, co dzieje się wokół ciebie. Jakie zmiany przynosi nowa pora roku w Twoim otoczeniu?

Kolor liści, spadek temperatury, wybór ubrań przez współpracowników, coraz krótsze dni…

Bądź uważny na to, co dzieje się wokół ciebie, bądź w chwili obecnej, tu i teraz.

6. Skorzystaj ze świeżego powietrza, aby wyjść na spacer i zaczerpnąć świeżego powietrza

Udar cieplny wreszcie się skończył – możesz oddychać! Skorzystaj z okazji i idź na spacer w ciągu dnia w weekend lub pod koniec dnia w tygodniu – takie temperatury są o wiele przyjemniejsze.

Możesz również skorzystać z okazji, aby wybrać się na spacer lub wykonać jakąś aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, zanim zrobi się zbyt zimno.

7. Skoncentruj się na odczuciach związanych z jedzeniem

Aby utrzymać utratę wagi i znaleźć lub odzyskać zdrową wagę, ważne jest, aby ponownie połączyć się z odczuciami żywieniowymi.

Poczekaj, aż poczujesz głód, zanim zaczniesz jeść.

Poświęć trochę czasu, aby usiąść i powoli przeżuć posiłek, nie robiąc nic innego.

Zwróć uwagę na uczucie sytości, aby wiedzieć, kiedy przestać jeść.

Wszystko to podczas delektowania się jedzeniem, bez ekranów, w harmonii ze sobą i swoim talerzem.

Im bardziej nauczysz się rozumieć siebie, tym łatwiej będzie Ci osiągnąć swoje cele.

femme en train de manger et de se concentrer sur sa sensation alimentaire

8. Pozbądź się negatywnych myśli

„Nie dam rady”, „Nie mam wystarczającej motywacji”, „Jestem do niczego”, „Spieprzyłem sprawę”… Wszystkie te zanieczyszczające frazy wyrządzają ci krzywdę. Nie pozwalają ci iść naprzód i osiągać swoich celów. Musisz się więc od nich uwolnić!

Możesz zacząć od wymienienia ich, aby uświadomić sobie, czym są, a następnie zatrzymać te myśli, gdy przez ciebie przepływają. Odrzuć je, wypędź je! Nie ma dla nich miejsca.

Zamiast tego skoncentruj się na wszystkim, co osiągnąłeś w ciągu dnia! W ten sposób skupisz się na tym, co pozytywne i przyciągniesz to, co pozytywne.

9. Ustanów nowe nawyki

Czas na zmiany jest teraz! Nie jutro, nie w następny poniedziałek, nie, właśnie teraz!

Możesz sporządzić listę pierwszych rzeczy, które chcesz zmienić w swoim codziennym życiu i tygodniu i od razu się ich trzymać.

Zmiana tego, co mózg zarejestrował jako wygodny nawyk, jest trudnym ćwiczeniem. Zmiana będzie wymagała wyjścia ze strefy komfortu!

Ale jeśli doczytałeś do tego momentu, jesteś już na drodze do zmiany. Brawo! Kontynuuj, zmieniając małe rzeczy każdego dnia, aż znajdziesz rutynę, która odpowiada Ci w 100%.

10. Odważ się poprosić o pomoc, jeśli jej potrzebujesz

Ponieważ nie zawsze łatwo jest samodzielnie stawić czoła swoim lękom, negatywnym myślom lub szkodliwym nawykom, nie wahaj się zwrócić o pomoc do pracownika służby zdrowia.

Prośba o pomoc wymaga odwagi i jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy swojej sytuacji.

Nie pozostawaj sam sobie, jeśli czujesz, że twoje problemy są zbyt duże, byś mógł sobie z nimi poradzić, otocz się ludźmi, którzy chcą dla ciebie jak najlepiej i są gotowi ci pomóc.

Masz teraz wszystkie klucze, których potrzebujesz, aby z hukiem przejść przez tę połowę sezonu! Jesień to czas przytulania, więc wykorzystaj go jak najlepiej.