Dywersyfikacja żywności kierowana przez dzieci

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Coraz więcej słyszymy o dywersyfikacji żywności kierowanej przez dzieci, znanej jako DME. Co z tym? Jak podejść do tego z dzieckiem?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Pamiętaj, że od 6 miesiąca życia dziecko musi być dość stonowany Trzymać plecy proste i mogę usiądź sam,

Poza tym dziecko musi to umiećprzynieść siebie jedzenie do ust bez pomocy rodziców.

DME to kluczowy etap w rozwoju i poznawaniu gustów dziecka. Oto najważniejsze punkty:

  • Dziecko musi znaleźć zainteresowanie jedzeniem i zaczyna gryźć swoje zabawki, żeby nie zasnąć. ciekawość i zdolności motoryczne,
  • Kawałki oferowane dziecku muszą być wystarczająco duże, aby można je było trzymać w dłoni,
  • Nie mieszaj jedzenia, ale niech dziecko wybierze i zawsze w ilościach niezbędnych do jego potrzeb,
  • Rodzice muszą wydać na posiłek dla dziecka pogoda niezbędny (co najmniej 30 minut),
  • Wprowadź tylko jedną zmianę dziennie do swojej diety: zacznij na przykład od przedstawienia warzywa na obiad i dopiero później spróbuj owoce jako przekąska,
  • Należy pamiętać, że mleko matki lub niemowlęcia należy zawsze konserwować. Pozostaje podstawą jego diety,

DME to przede wszystkim odkrywanie potraw, poznawanie smaków, tekstur i pierwszy krok w stronę autonomii smakowej. Porcje przeznaczone dla dziecka mogą być początkowo minimalne i stopniowo zwiększane. Muszą one jednak pozostać jedynie uzupełnieniem mleko dla matki lub niemowlęcia (500ml dziennie od 6 miesięcy do 3 lat).

Dywersyfikacja żywności kierowana przez dzieci

Od jakich pokarmów zacząć?

Rodzice mogą zacząć od „żucia pokarmu”. Te pokarmy można podawać od początku DME, stanowią one część odkrywania pokarmów, nawet jeśli dziecko ich w rzeczywistości nie spożywa. Włoży je do ust, przeżuje, smakuje, nie mogąc oderwać ani kawałka. Idealna jest cała surowa i obrana marchewka, nie powinna być zbyt cienka, aby dziecko nie wbiło jej w tył ust.

Potem będzie „jedzenie do gryzienia”. Gdy tylko pojawią się pierwsze zęby, dziecko może posmakować na przykład całego obranego jabłka, ogórka lub kawałka chleba. Tylko nie dawaj za dużo chleba, bo ma dużo sodu.

Wreszcie pojawiają się „pokarmy do żucia”. Pokarm nadaje się do żucia, jeśli łatwo rozgniata się w ustach dziecka lub dziecko rozgniata go językiem i podniebieniem. Rodzice mogą dodać banana, różyczek ugotowanego brokułu/kalafiora, kawałek arbuza (bez zbóż), ugotowany makaron bez soli, plaster awokado lub kij gotowanej marchewki lub na parze.

W DME należy przestrzegać kilku ważnych zasad

Unikaj nadmiernej ilości jedzenia twardy że dziecko nie będzie mogło łatwo pokroić na małe kawałki (niektóre surowe warzywa itp.),

Zabroń żywności, która mogłaby stickw Pałacu i które w związku z tym będą trudne do przeżucia, a zwłaszcza do połknięcia (chleb kanapkowy itp.),

Wyklucz produkty okrągły mogące utknąć w gardle (winogrona, orzeszki ziemne, pomidorki koktajlowe itp.), Pokarmy, które mogą zostać uwolnione jedynie przez za duży kawałki (na przykład ćwiartki jabłek) i filety rybne krawędzie.