Przeciwwskazania niektórych owoców i warzyw

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Przez cały dzień słyszymy: „Jedz 5 owoców i warzyw dziennie”… Ale czy wiesz, że niektóre owoce i warzywa są czasami przeciwwskazane?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Pomimo ogromnej reputacji owoców i warzyw ze względu na ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie, w niektórych przypadkach mogą one być szkodliwe!

Kiedy mówimy o interakcjach, myślimy o skutkach ubocznych związanych z przyjmowaniem leków… Jednak na przykład sok grejpfrutowy może powodować skutki w przypadku leków obniżających cholesterol i może nasilać działania niepożądane, takie jak swego rodzaju przedawkowanie.

W przypadku innych leków istnieje ryzyko podania za małej dawki, jak w przypadku soku pomarańczowego i jabłkowego, co w związku z tym prawdopodobnie zmniejsza wchłanianie jelitowe.

Należy zatem unikać jednoczesnego przyjmowania niektórych leków z niektórymi owocami lub przynajmniej czekać 4 godziny.

A skąd wiesz, które leki są zagrożone?

Aby dowiedzieć się, które leki są zagrożone, należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty, a przede wszystkim zapoznać się z instrukcją!

Ponadto, przyjmując leki przeciwzakrzepowe, zaleca się ograniczenie pokarmów zawierających witaminę K, ponieważ jej rolą jest właśnie krzepnięcie krwi!

Witamina ta spowalnia lub tłumi proces narkotykowy.

A które warzywa są bogate w witaminę K?

  • Kapusta (także kiszona);
  • szpinak ;
  • rukiew wodna ;
  • mniszek lekarski;
  • niektóre sałatki (rukola, escarole, sałata rzymska);
  • Oleje rzepakowy i sojowy.
szpinak

Należy zachować ostrożność, ponieważ występuje w niektórych sosach i produktach przemysłowych.

Istotne jest utrzymanie zróżnicowanej diety.

Celem nie jest wyeliminowanie tych produktów, ale nie koncentrowanie ich wszystkich na tym samym posiłku lub tego samego dnia.

Należy także uważać na niektóre roślinne suplementy diety, takie jak dziurawiec zwyczajny, soja, algi itp., które mogą osłabiać działanie antywitaminy K.

Ponadto przed zażyciem jakichkolwiek suplementów diety, tak jak w przypadku leków, należy zasięgnąć porady lekarza.

A co z kawą, alkoholem, lekami przeciwdepresyjnymi, mlekiem?

Należy pamiętać, że niektóre cząsteczki antybiotyków, szczególnie te stosowane w leczeniu infekcji dróg moczowych, uniemożliwiają naturalną eliminację kofeiny, zatrzymując ją w organizmie.

Skutki uboczne są podobne do przedawkowania kofeiny: przyspieszenie akcji serca, podniecenie, nadmierna czujność, a nawet utrata przytomności.

W ten sam sposób etanol zawarty w alkoholu może nasilać działanie środków uspokajających, wpływając na ich stężenie we krwi w organizmie.

Wzmocnienie działania środka uspokajającego powoduje zaburzenia czujności, zawroty głowy, a nawet omdlenia.

Niektóre leki przeciwdepresyjne i niektóre leki pomagające złagodzić objawy choroby Parkinsona wchodzą w interakcje na przykład z czekoladą lub bardzo dojrzałymi serami, a nawet z beczkowym piwem.

Wreszcie mleko zmniejsza wchłanianie niektórych antybiotyków (tetracyklin).

Podsumowując

  • Sok grejpfrutowy jest przeciwwskazany w połączeniu z niektórymi lekami na cholesterol (pamiętaj więc o rozłożeniu spożycia o 4 godziny);
  • Uważaj na warzywa bogate w witaminę K, przyjmując leki przeciwzakrzepowe (nie chodzi o ich wypędzanie, równowagę osiąga się podczas kilku posiłków);
  • Ważne jest, aby przeczytać instrukcje dotyczące leków!
  • Nie wahaj się zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.