Ile są warte konserwy?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Czy konserwy to dobry czy zły pomysł dla zdrowia? Otóż ​​ten wspaniały wynalazek, pochodzący z XVIII wieku, zawdzięczamy Nicolasowi Appertowi.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Jedzenie jest bowiem blanszowane, czyli wstępnie gotowane, umieszczane w słoikach, szklanych lub metalowych i poddawane obróbce cieplnej w temperaturze powyżej 100°C, co nazywa się apertyzacją (od nazwiska jej wynalazcy).

Ta obróbka cieplna pomaga pozbyć się żywności z mikroorganizmów, toksyn i enzymów.

Czy lepiej zjeść świeże warzywo?

Niekoniecznie lepsze dla zdrowia jest spożywanie świeżych warzyw niż warzyw z puszki. Warzywa w puszkach mogą być nawet lepsze od świeżych, gdyż świeże produkty podczas transportu tracą aż do 45% wartości odżywczych.

Ale tak naprawdę trzeba porównać warzywa w puszkach ze świeżymi warzywami gotowany, bo te w puszkach przeszły już przez etap gotowania. spożycie błonnika, cukry (=węglowodany) i białka pozostają takie same.

Konserwy są z pewnością mniej atrakcyjne niż jasne wczesne warzywa, ale mają kilka znaczących zalet:

 • Zbiór odbywa się po dojrzeniu, a warzywa są szybko konserwowane. Jest to hermetyczne środowisko, pozbawione tlenu i światła, ale świeże warzywa, gdy dojrzeją, są wrażliwe na tlen i światło!
 • Jeśli chodzi o higienę, nie możemy zrobić lepiej: konserwacja jest bardzo bezpieczna i nie stwarza ryzyka mikrobiologicznego.
 • Ogólnie rzecz biorąc, żywność w puszkach jest ekonomiczna.
 • Poza tym „warzywa w puszkach” są praktyczne: nadal bardzo wygodnie jest mieć je pod ręką, szczególnie dla osób, które nie mają czasu na gotowanie lub posiadają aneks kuchenny.

A wszystko to dzięki temu, że przechowują się bardzo długo, czyli miesiące, lata,… ponadto można bez obaw przekroczyć wskazaną na nich datę ważności (DDM: Expiration date Minimal Durability), żywność mogła po prostu stracić trochę smaku, ale nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia.

Ale bądź ostrożny, sprawdź, czy puszka nie jest zardzewiała lub wybrzuszona.

Kolejna dobra i nie mniej ważna kwestia: zachęcanie nas do zmieniania naszych dodatków. Dzięki konserwowaniu istnieje szeroka gama propozycji.

Dzięki temu możesz odkryć nowe produkty z innych krajów. Z łatwością znajdziesz ananasy, andaluzyjską zupę gazpacho, a nawet pędy bambusa, którymi możesz delektować się na gorąco w zupie!

A wtedy bez tego opakowania niektóre warzywa zostałyby zapomniane: nikt już nie kupuje salsefii w warzywniaku!

Czy konserwy mają jakieś wady?

Jednak pewne wady:

 • dodanie soli, zwłaszcza u osób stosujących specjalną dietę, w przypadku której muszą ograniczyć spożycie soli, np. przy wysokim ciśnieniu krwi.
 • Następnie dodawane są również cukry.
 • Dodałbym również, że smak i konsystencja są zupełnie inne niż w przypadku warzyw wytwarzanych…
 • Wreszcie, niektóre warzywa nie są przeznaczone do konserw: bakłażan nie toleruje tak dużej ilości warzyw. Jego smak będzie niezwykły, a wygląd nie będzie specjalnie kusił.

Moja rada: Systematycznie płucz konserwy i nie gotuj warzyw z sokiem konserwowym, zwłaszcza nie!

Puszki

A jak się je gotuje?

Jeśli chodzi o gotowanie, nie ma potrzeby gotować ich godzinami, ponieważ są już ugotowane.

W przeciwnym razie pod wpływem dodatkowego ciepła utracone zostaną niektóre właściwości, takie jak witamina C: wystarczy kilka minut na patelni.

Ale najlepiej jeść je w sałatkach. Można dodać na przykład winegret z sokiem z cytryny i ziołami.

Należy też pamiętać, że zimą rozsądniej jest jeść niektóre warzywa w puszkach: i tak, poza sezonem, lepiej jeść pomidory z puszki niż świeże, bo w przeciwnym razie mają mało witamin, bo jest mniej słońca, a przede wszystkim stracą smak .

A żeby ostrożnie wybierać konserwy, wybieraj metalowe, ich nieprzezroczystość chroni warzywa przed światłem, na które są wrażliwe po osiągnięciu dojrzałości.

W przypadku przetworów w puszkach, takich jak paella czy ravioli, przeczytaj uważnie etykietę: więcej lista składników jest krótka, lepiej.

Podsumowując

 • ZALETY: praktyczny, ekonomiczny, długi termin przydatności do spożycia, szeroki wybór przez cały rok (bardzo praktyczne np. w przypadku pomidorów).
 • NIEDOGODNOŚCI: dodano sól, dodano cukier, zmieniono konsystencję i smak.
 • Rozważ płukanie konserw