Detoks: skuteczny na odchudzanie?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Dieta detoksykacyjna, znana z oczyszczania organizmu, to krótkotrwała terapia polegająca na oczyszczeniu organizmu z toksyn i odpadów za pomocą soku lub środka detoksykującego. Przypisuje się mu wszelkiego rodzaju właściwości zdrowotne i odchudzające. Ale czy to naprawdę skuteczne?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Zaraz dam Ci odpowiedź!

Co tak naprawdę kryje się pod tym słowem detoks?

Istnieje wiele sposobów naśladowania dieta detoksykacyjna, które obejmują okresowy post po picie soków owocowych, warzyw i wody przez cały dzień. Niektóre leki detoksykacyjne przepisują również zioła, herbaty, a nawet suplementy mające na celu oczyszczenie jelita grubego.

Zatem wysuwane argumenty są takie, że kuracja detoksykacyjna odpocznie Twoim narządom, wyeliminuje toksyny z wątroby, wyeliminuje wolne rodniki, poprawi krążenie krwi i sprawi, że szybko schudniesz!

W tej chwili bardzo dobrze sprawdzają się na przykład kuracje sokami warzywnymi. Obecnie istnieją dwie recepty: albo oprócz codziennej diety oczyszczasz się sokami, albo jesz wyłącznie soki wyciskane, przez okres od 5 dni do 2 tygodni.

Jak leci ? Najczęściej subskrybujesz ofertę publikowaną w Internecie i otrzymujesz kilka butelek soku z, powiedzmy,… oryginalnymi przepisami. Znajdziesz soki w połączeniu ze „szpinakiem, wodorostami, morelą i imbirem” lub jeszcze mocniejsze „ogórkiem, czerwoną porzeczką, mniszkiem i zielonym curry”. Ledwo to nadrabiam. Surfujemy po fantazji o zdrowej i naturalnej diecie. Wszystkie te produkty są godne szacunku i mówi się, że mieszanka jest korzystna. Mówimy Ci, że te soki powstają przy użyciu rewolucyjnej techniki: „ekstrakcji na zimno”.

Nawet jeśli nie wiesz, co to jest, wygląda elegancko i zapewnia pewnego rodzaju wsparcie naukowe, które zdecydowanie Cię przekona.

Jak możesz sobie wyobrazić, to lekarstwo na sok ma swoją cenę. Zrobiłam małe zestawienie, żeby dać Wam wyobrażenie: trzydniowa kuracja, czyli 24 soki i 3 przekąski, kosztuje 119 euro. Za dwutygodniową kurację 54 soki za 239 euro.

Czy naprawdę rozumiesz biznes detoksykacyjny?

To wszystko Owoce i warzywa, to jest dokładnie to, co teraz zalecamy, prawda?!?

O nie ! Dobrze jest jeść ŚWIEŻE owoce i warzywa, ale wyciśnięte i zmieszane z nie wiadomo czym, nie dają już takich samych korzyści!

owoce

I wyjaśnia ci: zrobić te koktajle owocowe, jedzenie przepuszczane są przez ekstraktor, który oddzieli sok od włókien. Złoto Marki leków detoksykacyjnych twierdzą, że odciążają Twój system trawienie poprzez pozbawianie go tych włókien. Ale te włókna są bardzo przydatne: promują aktywność bakterii w okrężnica. Potrzebujemy tego.

Co więcej, brak błonnika z pewnością nie pozwala żołądkowi odpocząć. Następnie posiłki składające się z jednego pożywienia: sok detoksykacyjny nie odpowiadają dziennemu spożyciu składników odżywczych.

Na etykietach jest napisane: dieta mono… Twoja dieta będzie bardzo niezrównoważona. Kuracje te są bardzo niskokaloryczne. Na szczęście nie trwają one na tyle długo, aby można było doświadczyć niedoborów. Wreszcie, jeśli zastosujesz się do tych leków, będziesz głodny, uwierz mi. Po co ? Bo uczucie sytości spowodowane jest głównie… żuciem. A jeśli zjesz płyny, nie będziesz musiał żuć, więc wszystko się zepsuje i po godzinie będziesz głodny.

Ale czy to prawda, czy nie?

I szczerze mówiąc, wymagania tego typu dieta często wydawane są bez poparcia jakimikolwiek badaniami naukowymi. I to jest niebezpieczne.

Rzeczywiście, nieliczne opublikowane badania nie są na tyle wiarygodne, aby można było wyciągnąć solidne wnioski.

Organizm oczyszcza się dzięki wątrobie i na szczęście bez niebezpiecznych skutków ubocznych.

Istnieją nawet produkty detoksykujące, które rzekomo usuwają toksyny z wątroby. Ale zdrowi ludzie nie mają toksycznych substancji w wątrobie. Wątroba przekształca odpady w nieszkodliwe substancje, które następnie mogą zostać wydalone przez jelita. Dzięki detoksykatorowi czujesz, że jesteś w lepszym zdrowiu, mimo że poprawił się Twój styl życia.

Moja rada: Jeśli coś wydaje się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, uważaj!

sok detoksykujący

Ale co jest niebezpieczne?

I DOBRY :

  • utrata masy ciała jest krótkotrwała, ponieważ traci się głównie wodę i mięśnie;
  • dieta detoksykująca jest obciążająca dla organizmu i powoduje zmęczenie, drażliwość, nieświeży oddech oraz niedobory witamin i minerałów. Kuracje detoksykujące to często proste drakońskie diety, sprytnie reklamowane pod inną nazwą;
  • istnieje realne niebezpieczeństwo przedawkowania, gdyż niektóre diety detoksykujące zachęcają do spożywania dużych ilości suplementów, wody, a nawet środków przeczyszczających w celu oczyszczenia organizmu z toksyn.

I naprawdę chcę, żebyś pamiętał, że czujesz, że jesteś w środku lepsze zdrowie dzięki detoksykatorowi, póki jest on twój styl życia, który uległ poprawie.

Lemon Detox – czy nie jest zbyt kwaśny?

Tak naprawdę cytryna ma kwaśne pH ze względu na bogactwo kwasu cytrynowego. Ale w organizmie kwas cytrynowy przekształca się w cytrynian, zasadę, która pozwala to powiedzieć cytryna nie zakwasza za krew. Więc nie, nie jest kwaśny dla organizmu.

Z drugiej strony nadmierna kwasowość w już wrażliwym żołądku lub przewodzie pokarmowym może pogorszyć dyskomfort, a nadmierna kwasowość może również uszkodzić szkliwo zębów.

Notatka od Lucie: przeczytaj cały nasz plik na Detoks cytrynowy kontynuować temat! 🙂

Podsumowując:

  • Wątroba wie, jak samodzielnie odtruć organizm;
  • Dieta detoksykująca spowoduje głównie utratę wody i mięśni;
  • Dieta detoksykująca może być szkodliwa;
  • Poprawa stylu życia naprawdę Ci pomaga.