Czy mleko stało się wrogiem?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Francja produkuje 24,6 miliardów litrów rocznie, co czyni ją drugim co do wielkości europejskim producentem po Niemczech (2014), a pije ją 63% Francuzów. (Badanie przeprowadzone przez Krajowe Międzybranżowe Centrum Gospodarki Mleczarskiej). Każdy Francuz spożywa 49 litrów mleka rocznie, co jest ogromną liczbą w stosunku do pożywienia i budzi bardzo mieszane opinie. TO mleko„To szkodzi zdrowiu”, „To jest dobre dla twoich kości”… O mleku słyszymy wszystko i wszystko, co jest przeciwne.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Czy mleko stało się wrogiem naszej codzienności?

Przede wszystkim musimy to zrozumieć Lmi mleko to żywność, którą spożywamy od najmłodszych lat. Jest bogaty w wapń, białka i witaminy. I rzeczywiście, od pewnego czasu jest ona przedmiotem licznych kontrowersji.

To jest temat, który bardzo dzieli specjalistów od żywienia, stało się to nawet tematem kontrowersyjnym!

Ja, dzisiaj postanawiam powiedzieć NIE, biorąc pod uwagę aktualnej wiedzy naukowej mleko nie jest niebezpieczne dla zdrowia.

Argumenty wysuwane przeciwko spożywaniu mleka nie opierają się na żadnych realnych podstawach naukowych, a niemal 139 publikacji naukowych stwierdza, że ​​mleko korzystnie wpływa na kości.

Kwestia będąca przedmiotem tej debaty ma moim zdaniem charakter ideologiczny, a nie naukowy, dlatego podtrzymuję radę, aby spożywać 3 produkty mleczne dziennie.

Ponadto Narodowy Program Żywienia i Zdrowia (PNNS) zaleca spożywanie produktów mlecznych, aby zapewnić organizmowi co najmniej 900 mg wapnia dziennie, czyli 3–4 produkty mleczne. Jednak mleko jest w niego bogate. Spożywając go, pomaga utrzymać poziom wapnia w kościach, co sprzyja wzrostowi młodych ludzi i spowalnia starzenie się kości u osób starszych.

I jeśli nie będziemy pić mleka?

Nie martw się, jeśli nie spożywasz mleka, ponieważ istnieją inne produkty bogate w wapń, takie jak na przykład warzywa lub nasiona oleiste (migdały itp.).

Ci, którzy mówią, że boli ich brzuch po wypiciu mleka, powinni wiedzieć, że enzym, który pozwala dzieciom prawidłowo trawić mleko, czyli laktaza, zanika w miarę wzrostu. W rezultacie niektórzy dorośli są bardziej wrażliwi na jego negatywne skutki i zgłaszają problemy z trawieniem związane z mlekiem. Niemniej jednak pozostaje to mniejszość.

Z drugiej strony, wraz z dojrzewaniem zmniejsza się ilość laktozy, więc na przykład w Camembert i maśle prawie nie ma laktozy.

migdały bogate w wapń

Czy mleko sprzyja nowotworom?

Biorąc pod uwagę fakt, że mleko sprzyja nowotworom, powinieneś wiedzieć, że mleko naturalnie zawiera czynniki wzrostu, które są jak sygnały wysyłane do naszego organizmu w celu rozwoju, ale które są przeznaczone dla cielęcia (insulinometryczne IGF, naskórkowe EGF i TGF). ).

Jednakże „badania wykazały na ludziach związek między stężeniem IGF-1 we krwi, czynnika wzrostu promującego podział komórek, a ryzykiem zachorowania na raka” (Źródło: wyniki międzynarodowej konferencji Odżywianie i nowotwory, w czerwcu 2013 r. w Paryżu) okpodobnie jak w przypadku prostaty, około 12% (Badanie European Epic (European Prospective Investigation to Cancer and Nutrition, 2013).

To powiedziawszy, możemy zakwalifikować się do analizy badania American Women Health Initiative, które wykazało, że mleko zmniejsza ryzyko raka jelita grubego o około 22% i nie ma wpływu na raka piersi.

Powód tego wszystkiego?

Niektóre substancje zawarte w mleku mogą mieć korzystny wpływ na komórki raka jelita grubego, inne mogą być szkodliwe (czynniki wzrostu).

Dla zakończeniu, chciałbym zwrócić uwagę, że jeśli jesteś przekonany, że jest to konieczne usuń go ze swojej diety, to moja porada dietetyka jest to, że przynajmniej interesujące jest opisywanie twoich wpisów wapnia poprzez spożywanie warzyw, migdałów i sardynek skrzynka.

I, nawet jeśli oznacza to picie mleka, preferuj produkty organiczne!

DLA PODSUMOWANIE…

  • Mleko nie jest niebezpieczne dla zdrowia.
  • Mleko może sprzyjać rakowi prostaty, ale zmniejsza ryzyko raka jelita grubego.
  • Wapń w mleku można „zastąpić” warzywami, migdałami i sardynkami w puszkach.
  • Preferuj mleko „ekologiczne”.