Czy masło jest wrogiem diet?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Jesteśmy zmotywowani i mówimy sobie, że spróbowalibyśmy schudnąć kilka kilogramów… Po podjęciu decyzji, podejmując działania, zadajemy sobie pytanie: czy mogę jeść masło, czy jest to wróg reżimów?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Ale czym jest masło?

Masło należy do grupy żywności zwanej tłuszczami, bardzo ważnej grupy żywności, ponieważ bez tłuszczów trudno byłoby pokryć nasze zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli – powiedzmy – witaminy, które występują wyłącznie w tłuszczach, takie jak np. witamina A, D lub E, które przyczyniają się do dobrego widzenia, prawidłowego wzrostu kości, a nawet chronią błony wszystkich komórek w organizmie.

Zaleca się także różnicowanie tłuszczów w ciągu dnia, ponieważ każdy z nich dostarcza innych witamin i kwasów tłuszczowych: witaminy E dostarczają głównie oleje, a witaminy D na przykład masło.

Cóż, myślę, że wszyscy znacie odpowiedź, ale nigdy nie wiadomo, i tak zapytam:

Z czego robi się masło?

Tak, to z mleka krowiego będziemy ubijać, czyli to ubić mleko mechanicznie, aby oddzielić cząsteczki tłuszczu, aż powstanie masło.

Jest zatem pochodzenia zwierzęcego.

Ma raczej złą reputację ze względu na zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, które zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a także ze względu na zawartość tłuszczu, który sprzyja przyrostowi masy ciała. Przerażająca jest także zawartość cholesterolu.

mleko

Czy zatem słusznie powinniśmy zachować ostrożność, a nawet pozbawiać się masła?

Szczerze mówiąc, błędem byłoby się go pozbawiać, bo wiedz, że zawiera on 82% lipidów (tłuszczu), gdy oleje roślinne osiągają 100%, ale z drugiej strony jakość kwasów tłuszczowych w olejach jest lepsza.

Ponadto zawiera witaminę D, która umożliwia wiązanie wapnia z kościami oraz witaminę A, która przyczynia się do wzrostu kości i zębów, a także przyczynia się do dobrego widzenia.

Pomimo zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, Badanie z czerwca 2016 r stwierdzili, że spożycie masła nie było powiązane ze śmiertelnością ani chorobami układu krążenia.

Wszystko zależy oczywiście od ilości masła, które spożywasz każdego dnia!

Ponadto zalecam 10 do 20 g masła dziennie, co odpowiada 1 do 2 małych, jednostkowych porcji.

Na przykład, na śniadanie masz kostkę masła na ładnej kromce wiejskiego chleba i gałkę do roztopienia na talerzu z makaronem.

A czy jest spożywany na surowo czy gotowany?

Radzę spożywać go na surowo, aby zachować zawartość witamin, ale nie jest zabronione gotowanie, pod warunkiem, że nie dopuści się do czernienia ze względu na ryzyko wytworzenia związków rakotwórczych.

Tak naprawdę, gdy masło ciemnieje, zostaje obciążone węglem, a niektórzy badacze wykazali, że jest ono czynnikiem rakotwórczym, oczywiście jeśli powtarza się to codziennie.

Prostą techniką jest dodanie odrobiny oleju, np. oliwy z oliwek bogatej w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki czemu masło nie ściemnieje tak szybko.

chleb maślany

Ale jeśli mam cholesterol, czy mogę jeść masło, czy nie?

Tak naprawdę masło zawiera cholesterol, ponieważ jest pokarmem pochodzenia zwierzęcego, ale dzisiaj wiemy, że 50 do 80% cholesterolu ma pochodzenie endogenne, co oznacza, że ​​go produkujemy, dlatego nie ma sensu go usuwać w przypadku hipercholesterolemii.

Jak przechowywać masło?

Masło można przechowywać przez 2-3 dni w temperaturze pokojowej i do 3 tygodni na drzwiach lodówki.

Jeśli jest solone, może wytrzymać nawet trochę dłużej.

Można je także zamrozić: 3 miesiące w przypadku masła niesolonego i do 1 roku w przypadku masła solonego.

Z drugiej strony pamiętaj, aby dobrze owinąć go folią aluminiową lub folią plastikową.

Wygląda na to, że możesz zrobić własne masło w domu?

Tak i to bardzo proste: można to zrobić mikserem, ale ja wolę technikę, która pozwala na użycie mniejszej ilości materiału.

Więc wszystko, czego potrzebujesz, to mała pusta butelka wody, karton pełnopłynnej śmietanki i dużo smaru łokciowego.

Całość wlewamy do butelki z wodą, zamykamy butelkę i energicznie potrząsamy przez około 6 minut. Śmietanka przejdzie przez fazę ubijania śmietany, a następnie stanie się masłem. Wystarczy wycisnąć i przepłukać to masło wodą, aby usunąć maślankę i poprawić konserwację. I dodam fleur de sel, jest jeszcze lepiej!

Zaletą samodzielnego wytwarzania masła w domu jest ekonomiczność, ponieważ wafelek masła przemysłowego kosztuje średnio 1,80 euro w porównaniu do 85 centów w przypadku masła domowego, ale przewaga jest przede wszystkim smakowa. Osobiście uważam to za lepsze.

PodsumowującR

  • Zalecenia dotyczące spożycia: 10 do 20 g masła dziennie
  • Zalecenia dotyczące spożycia: 10 do 20 g masła dziennie
  • Masło nie jest zabronione w przypadku nadmiaru cholesterolu we krwi