Dieta Mayo: jak to działa, menu i recenzje

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Dieta Mayo to program żywieniowy opracowany w latach 80. ubiegłego wieku. Może pomóc w osiągnięciu pożądanej wagi poprzez przestrzeganie 8 podstawowych zasad, ale być może ze szkodą dla zdrowia. Przyjrzyjmy się, czym jest ta konkretna dieta i jak działa.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Czym jest dieta Mayo?

Dieta ketogeniczna Mayo to strategia żywieniowa wymyślona na początku ubiegłego wieku. Została wznowiona z kilkoma modyfikacjami w latach 80-tych. Dieta Mayo nie jest ważona, ale wykorzystuje dzienne spożycie kalorii znacznie poniżej 1000 kcal. Dieta Mayo powstała w latach 40. ubiegłego wieku. Z biegiem czasu przeszła szereg zmian, a następnie rozwinęła się i stała się bardzo popularna w latach 80-tych. Niewiele wiadomo na temat pochodzenia i nazwy tej diety.

Régime Mayo
W ramach tej diety należy spożywać 3 posiłki dziennie: śniadanie, obiad i kolację. Ale upewnij się, że przestrzegasz kardynalnych zasad.

Główne zasady

Główne zasady tej diety są następujące:

 • Unikaj cukru i słodkich pokarmów;
 • spożywanie od 6 do 36 jajek tygodniowo, z możliwością zastąpienia ich grillowanym lub gotowanym na parze mięsem lub rybą
 • Pij tyle napojów, ile chcesz, takich jak kawa i herbata;
 • jeść warzywa, takie jak ogórki, sałata, pomidory, szpinak i seler;
 • unikaj innych przypraw
 • Ogranicz spożycie owoców do grejpfruta;
 • Unikaj mleka i jego pochodnych;
 • i wyeliminować ziemniaki z diety.

Zarządzanie głównymi posiłkami

Główne posiłki w diecie Mayo (w sumie 28) „powinny” być zarządzane w następujący sposób:

 • dziesięć do dwunastu posiłków na bazie jajek
 • dziesięć do dwunastu posiłków mięsnych
 • trzy posiłki na bazie ryb
 • dwa posiłki na bazie owoców
 • jeden posiłek na bazie jogurtu

Nie mylić z dietą Mayo Clinic

Wiele osób kojarzy dietę Mayo z amerykańską kliniką, Mayo Clinic, zlokalizowaną w Rochester. Nie ma jednak między nimi żadnego związku. Klinika Mayo w Rochester opracowała dietę o tej samej nazwie. Wiele brytyjskich stron internetowych określa tę dietę jako Real Mayo Clinic Diet, właśnie po to, by nie mylić jej z dietą Mayo. Dieta Mayo Clinic opiera się na modelu piramidy żywieniowej, który nie ma nic wspólnego z dietą Mayo. Dieta Mayo ma tendencję do faworyzowania i podkreślania trzech pokarmów: grejpfruta, jajek i mięsa.

Jak działa dieta Mayo?

Ta dieta ma bardzo niskie spożycie energii dla organizmu. Jest zatem bardzo restrykcyjna. Z tego powodu dieta ta nie może być stosowana dłużej niż przez dwa kolejne tygodnie. Liczba pokarmów, które można spożywać, jest bardzo ograniczona, a spożycie kalorii w diecie Mayo wynosi od 800 do 1000 kalorii dziennie.

Biorąc pod uwagę rygorystyczność diety Mayo, jest ona zalecana dla osób, które są bardzo zdeterminowane i nie zniechęcają się zbyt łatwo. Biorąc pod uwagę surowość diety, dobrym pomysłem jest również monitorowanie jej przez lekarza lub dietetyka, jeśli zdecydujesz się ją wypróbować, aby utrzymać pod kontrolą pewne wartości, które ta dieta może zmienić.

Jest to niezrównoważona dieta o bardzo wysokim poziomie stresu dla organizmu podczas dni diety. Dlatego też dieta Mayo jest często odradzana przez lekarzy i dietetyków. Węglowodany są absolutnie niewystarczające, a poziom tłuszczów zwierzęcych jest naprawdę nadmierny, co powoduje brak równowagi i skoki cholesterolu.

To, co przyciąga ludzi do metody Mayo, to łatwość utraty wagi, ponieważ można stracić od 5 do 7 kilogramów w ciągu 14 dni, jeśli jest ściśle przestrzegana. Ma bardzo ścisłą tygodniową strukturę posiłków, zgodną z wcześniej ustalonym menu. Podczas dwutygodniowej diety jest 12 dni odchudzania i 2 dni odpoczynku.

Główne cechy diety Mayo

Jest to dieta niskokaloryczna – spożywa się od 600 do 900 kalorii dziennie. Jest to również dieta wysokobiałkowa, ponieważ ponad 50% spożywanej żywności to białko. Dieta ta ma niską zawartość węglowodanów i tłuszczów. Dzięki temu idealnie nadaje się do utraty wagi bez efektu odbicia. Największą zaletą tej diety jest to, że działa jak potężny spalacz tłuszczu, więc waga jest zwykle tracona bardzo szybko. Dzieje się tak częściowo z powodu utraty płynów i dlatego, że białko szybko daje uczucie sytości. Jest to skuteczny środek tłumiący apetyt, więc jesz mniej.

régime hyperprotéique
Stosując dietę Mayo, będziesz jeść dużo białka zwierzęcego (ryby, mięso, jaja) i roślinnego (warzywa).

Zalety diety Mayo

Dieta Mayo jest łatwa do wdrożenia i przestrzegania, ponieważ menu jest z góry ustalone. Nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności kulinarnych ani niekończących się interpretacji etykiet… Powinieneś także wiedzieć, że twoje cotygodniowe zakupy zostaną zredukowane do bardzo niewielkiej ilości. W przeciwieństwie do diet, które kosztują rękę i nogę, dieta Mayo nie obciąża portfela.

Jeśli zdecydujesz się na tę dietę, będziesz musiał wykazać się ścisłą dyscypliną. Ale jeśli jesteś naprawdę zdeterminowany, metoda Mayo pozwala szybko schudnąć. Jeśli będziesz jej przestrzegać, z pewnością schudniesz od 5 kg do 7 kg w ciągu 14 dni.

Minusy: ryzyko i wady

Skupiając się na nadmiernym spożyciu lipidów i cholesterolu, dieta Mayo może prowadzić do poważnych powikłań metabolicznych, jeśli jest stosowana dłużej niż dwa tygodnie. W szczególności może promować miażdżycę i osteoporozę, a także powodować szereg problemów sercowo-naczyniowych. Powoduje również poważne niedobory białek, witamin i minerałów (zwłaszcza wapnia i potasu) z powodu braku produktów mlecznych i niewystarczającego spożycia owoców.

Dieta Mayo jest niezrównoważona. Brakuje w niej zbyt wielu niezbędnych składników odżywczych. Dieta zawiera ubogie i zdecydowanie niekompletne posiłki. Jakby tego było mało, monotonia menu niweluje przyjemność płynącą ze stołu i prowadzi do czystej rozpaczy. Uczucie wszechobecnego głodu, utrata napięcia mięśniowego i znudzenie smakiem to szkodliwe konsekwencje diety Mayo.

Przeciwwskazania do stosowania diety Mayo

Dieta Mayo jest absolutnie zakazana dla osób cierpiących na poważne choroby. Pod żadnym pozorem nie należy jej stosować bez konsultacji z lekarzem, gdyż może mieć poważne skutki uboczne. Można ją zdefiniować jako niezrównoważoną dietę, która pod pewnymi względami jest ryzykowna dla zdrowia. Jest to dieta, która ma na celu osiągnięcie szybkiej utraty wagi, ale istnieje ryzyko, że stracisz nie tylko tłuszcz, ale także masę mięśniową. A w najgorszym przypadku także masy kostnej i skóry.

Co więcej, dieta Mayo nie uwzględnia zapotrzebowania na mikroelementy, więc w okresach restrykcji mogą wystąpić niedobory soli i witamin. Faworyzuje nasycone białka i tłuszcze zwierzęce, którym towarzyszy wysoki poziom cholesterolu. Spożycie kalorii opiera się głównie na białku, co przy braku węglowodanów i lipidów nieuchronnie prowadzi do zubożenia masy mięśniowej.

Czy dieta Mayo jest tego warta? Czy jest naprawdę skuteczna?

Opinie na temat stosowania diety Mayo są bardzo podzielone. Zwolennicy chwalą ją jako szybki sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Z kolei przeciwnicy biją na alarm i ostrzegają przed negatywnymi skutkami takiej kuracji. Restrykcyjna dwutygodniowa dieta pozbawia organizm niezbędnych minerałów i podnosi cholesterol poprzez spożywanie kilku jajek dziennie.

Ale jeśli zafundujesz sobie 5-dniowy kurs diety Mayo, twoje ciało nie ucierpi tak bardzo. Aby dieta była skuteczna, należy przestrzegać jej ścisłych zasad, zachowując przy tym zdrowy rozsądek. Pozbywając się nadmiaru tkanki tłuszczowej, dieta Mayo działa jak skuteczny, naturalny spalacz tłuszczu. Będziesz mieć szczuplejszą sylwetkę, ale nie wyczerpiesz swojego organizmu.

Czas trwania

Dieta Mayo trwa około 14 dni, z czego 12 przeznaczonych jest na utratę wagi, a 2 na odpoczynek lub regenerację. Jest to dość ekstremalna metoda, która ma na celu znaczne zmniejszenie masy ciała w ciągu dwóch tygodni.

Perdre du poids grâce au à la diète
Dieta Mayo jest bardzo skuteczna w odchudzaniu.

Ile można schudnąć stosując dietę Mayo?

Ogólnie rzecz biorąc, około 2 kg 2,5 kg traci się tygodniowo, pod warunkiem, że dieta jest połączona z regularnymi umiarkowanymi ćwiczeniami fizycznymi. Jak już wiesz, ćwiczenia sprzyjają większej i skuteczniejszej utracie wagi, ponieważ spalają tłuszcz. Ponadto na początku diety tempo utraty wagi jest większe, a wraz ze stabilizacją wagi zaczyna zwalniać.

Aby to osiągnąć, dietę Mayo można stosować naprzemiennie z innymi systemami odchudzania, z co najmniej tygodniową przerwą w każdym miesiącu. Jak wspomniałem wcześniej, nie należy przedłużać tej diety powyżej jednego miesiąca, ponieważ może to spowodować uszkodzenie ciała.

Typowe dni: specjalne menu i przepisy diety Mayo

Tabela

RanoPołudnieWieczór
Dzień1grejpfrut 1 lub 2 jajka na twardo + 1 kawa/niesłodzona herbatakawa/niesłodzona herbata + 1 mieszanka sałat
+ jajka na twardo
2 jajka na twardo + 1 pomidor + kawa/niesłodzona herbata
2 dzieńgrejpfrut 1 lub 2 jajka na twardo +1 kawa/herbata niesłodzonaherbata/niesłodzona kawa +2 kotlety jagnięce + 1 ogórek + 1 seler naciowy2 jajka + szpinak + pomidory
3 dzień1 kawa/herbata niesłodzona + 1 grejpfrut +1 lub 2 jajka na twardo kawa/herbata niesłodzona +1 pomidor + 1 seler naciowy + 1 ogórek +1 sałata1 grejpfrut + 2 jajka na twardo
Dzień 4grejpfrut +1 lub 2 jajka na twardo +1 kawa/herbata niesłodzona2 jajka na twardo + fromage frais
+ 1 gotowany kalafior + 1 kromka chleba
kawa/herbata niesłodzona + pomidory + 2 jajka na twardo + szpinak
Dzień 51 grejpfrut 1 lub 2 jajka na twardo +1 kawa/herbata niesłodzona1 kromka chleba tostowego + ryba gotowana bez oleju z cytrynąkawa/herbata niesłodzona + jajka na twardo + szpinak
Dzień 6 grejpfrut 1 lub 2 jajka na twardo +1 kawa/herbata niesłodzonakromka tostu
+ ryba gotowana bez oleju z cytryną
2 jajka na twardo + szpinak + kawa/herbata niesłodzona
Dzień 7grejpfrut 1 lub 2 jajka na twardo +1 kawa/herbata niesłodzonastarta marchewka + kurczak gotowany na parze1 grejpfrut + pomidory z kurczakiem gotowane na parze

Kilka przydatnych wskazówek

Nie należy zastępować posiłków innymi. Należy pić około 3 litrów wody dziennie. Nie należy podjadać między posiłkami, z wyjątkiem herbat i naparów. Nie pić napojów alkoholowych. Proponuję wersję z mięsem i rybami jako alternatywę dla jajek, aby urozmaicić i urozmaicić dietę. To są podstawowe zasady diety. I nie zapominajmy, że przed rozpoczęciem tego typu diety należy skonsultować się z lekarzem.

Porady pracowników służby zdrowia

Najlepiej byłoby być monitorowanym przez lekarza, jeśli zdecydujesz się rozpocząć dietę tego typu. Lekarz może pomóc w utrzymaniu pod kontrolą pewnych wartości, które można zmodyfikować za pomocą tej diety. Nie jest to zbilansowana dieta i lekarze nie zalecają jej ze względu na wiele zagrożeń dla organizmu. Węglowodany są nadmierne, a tłuszcze niewystarczające. Prowadzi to również do wzrostu poziomu cholesterolu. Dieta tego typu wiąże się z szybką utratą wagi, ale nie jest zalecana ze względu na szereg problemów, które może powodować.

Opinia konsumentów

Dieta Mayo jest niezwykle trudna do przestrzegania. Jest to dieta, która powoduje wiele cierpienia i jest uboga we wszystkie aspekty żywieniowe. Dieta Mayo jest całkowicie nieedukacyjna i nieskuteczna w dłuższej perspektywie, ponieważ nagła utrata masy ciała i brak korepetycji po terapii oznaczają, że wszystkie utracone kilogramy zostaną odzyskane. Co więcej, zwiększa ryzyko przedłużenia całkowicie niezrównoważonej diety. Jest więc niebezpieczna dla zdrowia osób ją stosujących.

Zobacz także: