Sok z granatów, co musisz wiedzieć

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Oprócz zapobiegania przyrostowi masy ciała, picie świeżo wyciśniętego soku z granatów może zapewnić wiele korzyści zdrowotnych. Sok ten ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, a także inne zalety, które czynią go skutecznym suplementem obniżającym ciśnienie krwi, poprawiającym profil cholesterolu oraz zapobiegającym i leczącym blaszki miażdżycowe odpowiedzialne za zawały serca i wiele udarów. Poznajmy właściwości tego soku!

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Prezentacja

Ten sok z granatów wytwarzany jest z nasion i czerwonego miąższu drzewa granatu (Punica granatum), krzew liściasty. Nazwa owocu pochodzi z łaciny i dosłownie oznacza „nasienie jabłka”. Granaty są czasami nazywane chińskimi jabłkami.

Drzewo granatu to roślina pochodząca z Iranu i krajów sąsiadujących. Jej kultura rozprzestrzeniła się po całym basenie Morza Śródziemnego, na Półwyspie Arabskim, w Afganistanie i Indiach. Obecnie roślina jest powszechnie uprawiana w cieplejszych regionach Ameryki Północnej i Południowej.

W przeciwieństwie do wielu innych owoców, granat po zerwaniu przestaje dojrzewać. Podobnie jak winogrona, wiśnie i truskawki, nazywany jest „owocem nieklimakterycznym”. Dojrzewa na drzewie granatu. Dojrzały granat można rozpoznać po metalicznym dźwięku, gdy go stukniesz.

Jadalną część granatów stanowią do 60% masy granatu. Małe czerwone torebki zwane „osłonkami” stanowią jadalną część granatu. Zawierają ziarna (20%) i sok (80%). Sok z granatów jest kwaśny, kwaśny i niskokaloryczny. Im ciemniejsza czerwień, tym wyższe stężenie pierwiastków bioaktywnych.

Sok z pestek granatu wykorzystywany jest do produkcji syropu grenadyna, napoju bezalkoholowego popularnego ze względu na wyśmienity smak. Syrop Grenadyna stosowany jest również jako dodatek smakowy do likierów i innych alkoholi.

Grenadier
Drzewo granatu z jego owocami

Jak przygotować sok z granatów?

Jeśli sam nie uprawiasz drzew granatu i nie możesz uzyskać owoców bezpośrednio od rolnika ekologicznego, świeże granaty znajdziesz w dziale „Warzywa i owoce” dużych sprzedawców detalicznych lub nawet bezpośrednio na rynku w okresie od września do marca.

Aby przygotować ten sok, zacznij od przepłukania 2 średniej wielkości granatów. Pokrój cienko wierzch, a następnie pokrój każdy owoc granatu na 4 części. Weź miskę z wodą i włóż do niej pokrojone w plasterki granaty.

Trzymaj granaty zanurzone w wodzie i palcami usuń nasiona (osłonki). Nasiona opadną, a biały miąższ wypłynie na wierzch. Usuń miąższ i wyrzuć go, a następnie odcedź całą wodę za pomocą sitka. Dodaj osłonki do blendera, następnie miksuj przez minutę lub dwie.

Weź rondelek lub miskę i umieść nad nim sitko. Następnie wlać czysty sok do sitka. Za pomocą łyżki mieszaj, wydobywając cenny napój. Ściśnij, aby wydobyć cały płyn.

Sok z granatów można również znaleźć w supermarketach i zielarkach. Można go także kupić online. Soki zakupione mają tę wadę, że są pełne cukru i dodatków. Ponieważ granaty można łatwo znaleźć przez cały rok, lepiej jest zrobić je samodzielnie niż kupować.

Jaki jest skład soku z granatów?

Granaty są dobrym źródłem błonnika, wapnia, potasu, żelaza, a także witamin A, B i C. Za większość korzyści zdrowotnych granatu odpowiadają dwa związki zawarte w granacie, a mianowicie punikalagina i kwas punicynowy. Granaty mają także trzykrotnie większą aktywność przeciwutleniającą niż czerwone wino i zielona herbata.

Pół szklanki tego soku z granatów zawiera:

 • 72 kalorie,
 • 16,3 gramów węglowodanów,
 • 1,5 grama białka,
 • 1 gram tłuszczu,
 • 3,5 grama błonnika,
 • 11,9 gramów cukru,
 • 14,3 mikrograma witaminy K (17,9% zalecanego dziennego spożycia (RDA)),
 • 8,9 miligrama witaminy C (14,8% ZDS),
 • 33 mikrogramy kwasu foliowego (8,3% ZDS),
 • 205 miligramów potasu (5,9% ZDS),
 • 0,07 miligrama witaminy B6 (3,5% ZDS),
 • 31 miligramów fosforu (3,1% ZDS).
Sok z granatów w dzbanku
Jaki jest skład soku z granatów?

Jak sok z granatów pomaga skutecznie walczyć z nadwagą i otyłością?

Podobnie jak owoce, sok z granatów jest idealnym sprzymierzeńcem w odchudzaniu. Osoby stosujące dietę odchudzającą uznają go za dobry suplement. Po spożyciu sok ten zapewnia uczucie sytości i tłumi apetyt. Co pozwala uniknąć podjadania między posiłkami. Zwiększa ilość moczu u regularnych konsumentów i pomaga wyeliminować nagromadzone toksyny. Daje także energię potrzebną do ćwiczeń fizycznych.

Aby odkryć korzyści płynące ze spożycia soku z granatów w procesie odchudzania, naukowcy przeprowadzili badanie w Edynburgu w Szkocji (Wielka Brytania), zwłaszcza na Uniwersytecie Queen Margaret. Jednej grupie ochotników podawano placebo, natomiast osobom z drugiej grupy regularnie przyjmowano sok z granatów jako suplement diety. Następnie każdy uczestnik został zaproszony na smaczny posiłek.

Naukowcy zauważyli, że 21% osób, które po raz pierwszy wypiły sok z granatów, miało mniejszą ochotę na regularne jedzenie, 12% odczuwało mniejszy głód, a 16% wykazało satysfakcję po posiłkach. Zdaniem tych specjalistów uczucie sytości, jakie daje sok z granatów, wynika między innymi z dużej zawartości polifenoli. Zdaniem tych badaczy picie jednej lub dwóch szklanek soku z granatów dziennie może przyspieszyć utratę wagi.

To zdecydowanie dobra wiadomość, że sok z granatów jest dobrym sprzymierzeńcem w odchudzaniu, podobnie jak niektóre tabletki odchudzające jako PhenQ, ponieważ otyłość predysponuje do wielu chorób, w tym chorób układu krążenia i wypadków. Natomiast według psychiatry Davida Servana-Schreibera (1961-2011), chorego na raka mózgu i autora bestsellerowej książki „Przeciwrak” (wydanej po raz pierwszy w 2007 r.), otyłość jest niezaprzeczalnym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka. Należy zatem skutecznie z nim walczyć m.in. za pomocą soku z granatów.

Jak sok z granatów pomaga zmniejszyć ryzyko raka?

W ślad za neuropsychiatrą Davidem Servanem-Schreiberem, który zaleca picie m.in. soku z granatów i zielonej herbaty, wybitny onkolog David Khayat pisze książkę pt. rak.

Profesor Khayat wskazuje, że „…liczne badania wykazały, że sok z granatów spożywany w dużych ilościach był w stanie spowolnić postęp komórek raka prostaty i nasilić zjawisko śmierci komórek…”

Oprócz walki z otyłością, czynnikiem ryzyka nowotworu, sok z granatów eliminuje z organizmu wolne rodniki oraz hamuje wzrost i rozwój raka prostaty i innych chorób. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy zachęca białe krwinki do neutralizacji toksyn w organizmie, przyczyniając się w ten sposób do tworzenia silnego i zdrowego układu odpornościowego.

Uważa się, że granat indukuje apoptozę, proces, w którym komórki same się niszczą. Spożywanie szklanki tego soku dziennie może spowolnić wzrost komórek nowotworowych związanych z rakiem prostaty.

Ponadto wydaje się blokować aromatazę, enzym przekształcający testosteron w estrogen, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju raka piersi i prostaty. Wiele badań pokazuje, że ekstrakty z granatów hamują proliferację komórek raka piersi, a nawet stymulują programowaną śmierć komórek w komórkach raka piersi.

Sok ten zawiera antocyjany i ulegające hydrolizie garbniki, które mają silne właściwości przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Zastosowany bezpośrednio na skórę kwas elagowy, polifenolowy przeciwutleniacz występujący w granatach, hamuje rozwój raka skóry.

Wnętrze granatu
Wnętrze granatu

Jakie inne właściwości zdrowotne ma ten sok?

Granat był używany do celów leczniczych w regionach Bliskiego i Dalekiego Wschodu od tysięcy lat. Stosowano go jako środek wzmacniający w leczeniu chorób takich jak wrzody i biegunka. Sok zawiera przeciwutleniacze, takie jak antocyjany i kwas elagowy. Istnieją również związki tonizujące, takie jak kwas galusowy, a także flawonoidy, takie jak kwercetyna, które zapewniają ochronę przed cukrzycą, chorobami serca, chorobą zwyrodnieniową stawów i różnymi rodzajami raka.

Granaty zawierają setki różnych związków bioaktywnych, w tym kwas elagowy, elagitaniny, kwas punicynowy, flawonoidy, antocyjanidyny, antocyjany, estrogenne flawonole i flawony, które wydają się być najbardziej korzystnymi składnikami planu terapeutycznego. Ekstrakty z granatów były stosowane od czasów starożytnych w leczeniu wielu chorób, w tym infekcji pasożytniczych i bakteryjnych, biegunki, wrzodów, aft, krwotoków, raka prostaty i powikłań oddechowych.

 • Jak sok z granatów poprawia zdrowie serca?

Spożyty sok z granatów ma znaczący wpływ na zdrowie serca. Utrzymuje elastyczność tętnic i zmniejsza stan zapalny w ścianie naczyń krwionośnych. Jest znany ze swojej zdolności do zmniejszania miażdżycy, która jest główną przyczyną chorób serca.

Sok ten zmniejsza ryzyko zablokowania tętnic, co może prowadzić do ograniczonego przepływu krwi do serca i mózgu. Inaczej mówiąc, działa przeciwmiażdżycowo na serce. Zmniejsza ilość złego cholesterolu zatrzymywanego w organizmie i zwiększa ilość dobrego cholesterolu.

 • Stabilizacja poziomu cukru we krwi

Stabilizacja poziomu cukru we krwi to kolejna zaleta tego rozwiązania owoc o tysiącu i jednej cnocie. Chociaż ten organiczny sok zawiera fruktozę, nie podnosi poziomu cukru we krwi jak inne soki owocowe. Badania wykazały, że nie zaobserwowano istotnego wzrostu poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą, którzy pili ten sok codziennie przez okres 2 tygodni.

 • Czy wiesz, że ten sok pomaga regulować ciśnienie krwi?

Ten sok owocowy może pomóc obniżyć wysokie ciśnienie krwi. W szczególności zmniejsza uszkodzenia i stany zapalne naczyń krwionośnych u pacjentów z sercem. Jest to naturalny produkt, który zapobiega krzepnięciu krwi i powstawaniu zakrzepów. Umożliwia nieograniczony przepływ krwi przez ciało.

Badanie przeprowadzone w 2013 roku wykazało, że spożycie soku z granatów należy rozważyć jako część interwencji dietetycznych i farmakologicznych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Inne badanie opublikowane w Badania nad fitoterapią ujawniło również, że ten organiczny sok był korzystnym suplementem kardioprotekcyjnym dla osób z nadciśnieniem i że w naturalny sposób obniżył ciśnienie krwi już po dwóch tygodniach codziennego spożycia.

 • Leczenie biegunki i czerwonki

Sok z granatów stosowany jest w leczeniu biegunki i czerwonki, ponieważ odgrywa istotną rolę w wydzielaniu enzymów wspomagających trawienie. Mieszając 1 łyżeczkę miodu w szklance tego organicznego soku, z pewnością wyleczysz problemy z niestrawnością.

 • Wzmocnienie odporności

Sok z granatów ma silne właściwości antybakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe, które pomagają zwalczać wirusy i bakterie, a jednocześnie wzmacniają układ odpornościowy. Znacząco redukuje drobnoustroje w jamie ustnej, które są odpowiedzialne za próchnicę i infekcje gronkowcem. Jego właściwości antybakteryjne sprawiają, że jest inhibitorem przenoszenia wirusa HIV. Spośród wszystkich owoców granat ma najwyższy potencjał hamowania przenoszenia wirusa HIV.

Szklanka soku z granatów
Sok z granatów ma wiele zalet
 • Zapobieganie anemii

Niedokrwistość to choroba spowodowana niedoborem czerwonych krwinek w organizmie. Ponieważ zawiera znaczną ilość żelaza, sok ten może pomóc w przezwyciężeniu niedoboru czerwonych krwinek w organizmie. Zmieszanie cukru kandyzowanego z tym organicznym sokiem i wprowadzenie kilku kropli do nozdrzy to szybki sposób na kontrolowanie krwawienia z nosa. Jest także doskonałym lekarstwem na swędzące, zaczerwienione oczy.

 • Czy sok z granatów wpływa również korzystnie na trawienie?

Sok z granatów przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania żołądka, serca i wątroby. Sok ten wywołuje głód, a nawet może pomóc kontrolować pragnienie. Jest zatem doskonałym wyborem napoju w okresie letnim. Łagodzi także infekcje dróg moczowych i ułatwia przepływ moczu.

Duża ilość błonnika pokarmowego, rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, zawarta w tym organicznym soku pomaga poprawić trawienie i regulować wypróżnienia. Ponieważ nie zawiera tłuszczów nasyconych ani cholesterolu, jest wysoce zalecany osobom chcącym schudnąć.

 • Jak sok z granatów może pomóc w regeneracji chrząstki?

Ten organiczny sok działa jako inhibitor enzymów odpowiedzialnych za uszkodzenie chrząstki. Dlatego jest zdecydowanie zalecany pacjentom cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową stawów, przewlekłą chorobę charakteryzującą się degradacją chrząstki stawowej. Badania wykazały, że stosowanie tego soku może zmniejszyć uszkodzenie chrząstki.

Niesłodzony sok z granatów łagodzi objawy zapalenia stawów i kości. Regularne spożywanie tego soku może spowolnić wystąpienie problemów neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera. Znany jest również ze swojej zdolności do rozpuszczania kamieni nerkowych i leczenia zaburzeń erekcji u mężczyzn.

 • Walcz ze starzeniem się

Dieta bogata w sok z granatów może pomóc spowolnić proces starzenia, redukując drobne linie i zmarszczki spowodowane ciągłą ekspozycją na słońce. Pomaga także w utrzymaniu regeneracji komórek skóry oraz zapobiega przebarwieniom i pojawianiu się ciemnych plam.

 • Jak sok z granatów pielęgnuje skórę i poprawia jej teksturę?

Fermentowany sok z granatów jest bardzo korzystny dla suchej skóry. Jego niewielka struktura molekularna pozwala mu wniknąć w głąb skóry, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie. Działa kojąco na suchą i podrażnioną skórę.

Zawartość kwasu punicynowego, kwasu tłuszczowego omega 3, utrzymuje skórę stale nawilżoną poprzez zatrzymywanie wilgoci. Fermentowany sok z granatów jest również korzystny dla skóry tłustej i skłonnej do wyprysków. Nałożenie czystego soku na tłustą skórę zapobiega pojawianiu się wyprysków i reguluje wydzielanie sebum.

Granaty znane są również ze swojej zdolności do przedłużania życia fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Te dwie cząsteczki napinają skórę i zapobiegają powstawaniu drobnych linii i zmarszczek. Kolagen i elastyna zapewniają skórze siłę i wsparcie.

Kiedy włókna kolagenu i elastyny ​​ulegają rozpadowi, skóra staje się wiotczająca, co powoduje zmarszczki i podbródki. Granat jest również bardzo przydatny do rozjaśniania cery. Picie szklanki czystego soku dziennie zapewnia jasną i promienną cerę.

 • Usuwanie blizn

Sok ten pomaga w regeneracji komórek naskórka i skóry właściwej. Ma zdolność przyspieszania procesu gojenia się ran. Jest bogaty w składniki odżywcze korzystne dla skóry, a także wzmacniające i regenerujące naskórek. Chroni także skórę przed poparzeniami słonecznymi i leczy uszkodzenia spowodowane ciągłą ekspozycją na słońce.

 • Jak ten sok poprawia pamięć?

Liczne badania wykazały, że polifenole naturalnie obecne w tym soku owocowym mają działanie neuroprotekcyjne. Picie soku z granatów może pomóc w utrzymaniu lub nawet poprawie funkcji poznawczych.

W jednym badaniu osobom z problemami z pamięcią podawano 237 ml soku z granatów dziennie. Po pewnym czasie ich pamięć werbalna i wzrokowa znacznie się poprawiła. W rzeczywistości inny eksperyment przeprowadzony na myszach wykazał, że spożywanie tego soku może również zapobiegać chorobie Alzheimera. Ale eksperymentu nie przeprowadzono jeszcze na ludziach.

 • Obniżony poziom stresu

Oprócz zmniejszenia stresu oksydacyjnego, sok ten pomaga również zmniejszyć stres psychiczny, którego doświadczasz w życiu osobistym i zawodowym. Według badań przeprowadzonych na Queen Margaret University osoby pijące sok z granatów miały niższy poziom kortyzolu – hormonu, którego wydzielanie wzrasta w sytuacjach stresowych.

 • Czy sok z granatów może pomóc w czasie ciąży?

Sok z granatów jest niezwykle korzystny dla kobiet w ciąży. Jest doskonałym źródłem witamin i minerałów. Jest bogata w kwas foliowy, pierwiastek niezbędny do prawidłowego przebiegu ciąży. Właściwości przeciwzapalne tego organicznego soku zapewniają dobre krążenie krwi, które jest niezbędne dla ogólnego rozwoju płodu.

Zawartość potasu w tym soku może również pomóc w zapobieganiu skurczom często związanym z ciążą. Regularnie spożywany przez kobiety w ciąży pomaga zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu lub porodu z niską masą urodzeniową.

 • A co ze wzmocnieniem libido?

Poprawa libido to kolejna zaleta tego soku. W wielu kulturach granaty od wieków kojarzone są z płodnością i obfitością ze względu na liczne nasiona. W ostatnich latach trafiły na pierwsze strony gazet ze względu na działanie afrodyzjaku i korzyści dla prostaty.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Queen Margaret w Edynburgu wykazało, że spożywanie czystego soku z granatów znacząco zwiększa poziom testosteronu w ślinie. Badanie wykazało również, że sok ten ma pozytywny wpływ na ciśnienie krwi i nastrój.

W badaniach na zwierzętach wykazano, że sok z granatów korzystnie wpływa na zwiększenie przepływu krwi i erekcji. Korzyści płynące z granatu jako naturalnego leku na impotencję mogą wkrótce zostać ujawnione u mężczyzn.

Mrożony sok z granatów
Wpływ na libido…

Jakie są skutki uboczne tego soku?

Soku z granatów nie zaleca się osobom chorym na grypę, kaszel i zaparcia oraz osobom cierpiącym na flegmę.

Sok z granatów zawiera pewne przeciwutleniacze, które obniżają ciśnienie krwi. Dlatego spożywanie tego soku w połączeniu z lekami przepisanymi na obniżenie ciśnienia krwi może prowadzić do niebezpiecznego obniżenia ciśnienia krwi.

Osoby cierpiące na alergię na rośliny i astmę są zawsze narażone na większe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na ten owoc. Reakcje te obejmują wymioty, zaczerwienienie, swędzenie oczu, pokrzywkę i trudności w oddychaniu.

Podobnie jak grejpfrut, granat również zakłóca działanie niektórych leków, zwłaszcza tych mających na celu obniżenie poziomu cholesterolu (statyny). Podobnie może zakłócać działanie leków przeciwdepresyjnych, leków na AIDS i narkotycznych środków przeciwbólowych.

Źródła:

https://www.vegrecipesofindia.com/przepis-juice-granate/
https://www.healthline.com/nutrition/12-proven-benefits-of-granate#section2
https://www.stylecraze.com/articles/best-benefits-of-pomegranate-juice-for-skin-hair-and-health/#gref
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-392/granat
https://universityhealthnews.com/daily/heart-health/pomegranate-juice-benefits-lower-blood- Pressure-and-improve-your-heart-health/
https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/diet/pomegranate-benefits/articleshow/60114168.cms
https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-granat
https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-granate.html
https://draxe.com/pomegranate-seeds/
http://www.nhs.uk/news/2007/November/Pages/Pomeganatejuiceonerectionproblems.aspx
http://www.lifejuice.fr/la-grenade/
http://www.guerir.org/david-servan-schreiber/medias/anticancer/lanutrition.pdf
http://www.guerir.org/david-servan-schreiber/billets-de-blog/david-khayat-le-vrai-regime-anticancer.htm
http://www.leparisien.fr/societe/david-servan-schreiber-est-mort-25-07-2011-1544120.php
http://sante.lefigaro.fr/actualite/2013/09/12/21250-aliments-anticancer-pr-david-khayat

Khayat, D., Prawdziwa dieta przeciwnowotworowa. 2010, Paryż, Francja: Odile Jacob

http://environnement-lanconnais.asso.fr/spip.php?article919