Napoje jogurtowe: co o nich sądzisz?

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Jogurt pitny codziennie zdobywa nowych konsumentów we Francji i na całym świecie. Na śniadanie, na przekąskę lub w biurze, w butelce lub w kartonie, każdy z łatwością przyjmuje ten wędrowny produkt mleczny.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Ale czy jest to właściwa rzecz do jedzenia?

Czy jogurt pitny to to samo, co jogurt tradycyjny?

Jogurt to mleko przekształcone przez mikroorganizmy zwane fermentami mlekowymi, innymi słowy, mikroorganizmy ułatwiające fermentację: to sama definicja jogurtu.

Jednak konsystencja jogurtu różni się w zależności od procesu produkcji:

  • Aby uzyskać tak zwany „jędrny” jogurt Aby uzyskać tak zwane „twarde” jogurty, które mają lekko gęstą konsystencję, mleko jest umieszczane z fermentami mlekowymi bezpośrednio w naczyniach i podgrzewane przez kilka godzin w temperaturze ponad 40°C, aby umożliwić namnażanie się fermentów.
  • Jogurt „mieszany” (znany również jako „bułgarski”), który jest bardziej płynny, jest przygotowywany luzem: mleko jest umieszczane z fermentami mlekowymi w kadziach. Powstały preparat jest mieszany i chłodzony przed zapakowaniem do pojemników.
  • Jogurt pitny jest po prostu mieszany tak dokładnie, że staje się płynny. Jogurt jest następnie pakowany w butelki o różnych rozmiarach.
yaourt à boire dans un verre

Jogurt pitny ma takie same właściwości jak każdy inny jogurt?

Dokładnie tak!

Jogurt pitny to nadal jogurt o płynnej konsystencji.

  • Ma takie same korzyści zdrowotne jak każdy inny jogurt: ma niską zawartość tłuszczu i cukru, zawiera białko, minerały, witaminy, wapń i wodę.
  • Nadal zawiera słynne probiotyki, żywe mikroorganizmy, które przyczyniają się do równowagi jelitowej.
  • Wreszcie, podobnie jak inne jogurty, jogurt pitny może być stosowany na wiele sposobów: ciasto jogurtowe, smoothie, lody itp.
  • Co więcej, jest prosty i praktyczny, dzięki czemu można go zabrać ze sobą wszędzie.

Przepisy są nawet zróżnicowane, z modnymi smakami, takimi jak jabłko-cassis-malina, brzoskwinia-pasja i speculoos.

Wprowadzono nawet warianty z mleka koziego lub owczego dla dorosłych szukających alternatywy dla mleka krowiego.

Brak przeciwwskazań?

Jest tylko jedna mała wada: ponieważ jest w postaci płynnej, jogurt pitny może zostać połknięty zbyt szybko i może nie uspokoić.

Co gorsza, istnieje ryzyko „połknięcia” 2-3 z rzędu, a każdy słodzony napój jogurtowy zawiera równowartość 2 kostek cukru, więc uważaj na ilości, bo ryzykujesz przyjęcie zbyt wielu kalorii każdego dnia!

bouteille contenant du yaourt à boire

Jaka jest zalecana ilość?

Według francuskiego Narodowego Programu Żywienia i Zdrowia (PNNS), wiodącego autorytetu w tej dziedzinie, osoba dorosła powinna spożywać 2 produkty mleczne dziennie, a dzieci od 3 do 4 dziennie.

Może to być 1 szklanka mleka, 30 g sera, 1 jogurt lub… 1 jogurt pitny!

Ale ponownie, zalecenia te dotyczą produktów mlecznych NATURE, więc najlepiej kupować je w czystej postaci, nawet jeśli oznacza to samodzielny wybór ilości cukru lub dżemu.

Czy można je również przygotować „domowym sposobem”?

Tak, jak najbardziej.

W Internecie znajdziesz wiele łatwych przepisów, więc baw się dobrze!

PODSUMOWANIE:

  • Jogurt pitny to bardziej płynny jogurt
  • Jogurt pitny ma niską zawartość tłuszczu i cukru oraz zawiera białka, minerały, witaminy, wapń i wodę.
  • Bądź ostrożny: jego płynna forma może powodować „nadmierne” spożycie.