Zmęczenie i kompulsywne jedzenie

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Luty symbolizuje środek zimy. Temperatury są nadal niskie, a dni stopniowo się wydłużają, ale czy to wystarczy, aby nie czuć zimowego bluesa?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Czy tej zimy odczuwasz spadek morale? Spadek energii?

Czy towarzyszy temu kompulsywna potrzeba spożywania większej ilości cukru? Tak jakbyś szukał pocieszenia w tych słodkich pokarmach?

Jeśli rozpoznajesz siebie w tych pytaniach, to normalne. W tym artykule zamierzam rzucić trochę światła na te objawy i dać ci kilka wskazówek i narzędzi, abyś mógł podnieść głowę nad wodą!

Zimowezmęczenie

Spadek energii odczuwany zimą jest powszechny i normalny. Nasze zachowanie zmienia się w tym okresie: więcej przebywamy w domu, mniej się ruszamy, zimno osłabia naszą motywację do wychodzenia z domu i pojawia się zmęczenie.

Spadek poziomu oświetlenia również prowadzi do zmęczenia fizycznego i psychicznego. Podobnie jak spadające temperatury, które niosą ze sobą uczucie ciężkości, sztywności i senności.

Objawy zmęczenia zimą: wyczerpanie, znużenie, senność, drażliwość, zmniejszona czujność i koncentracja itp.

Zmęczenie zimowe może prowadzić do zmęczenia psychicznego, które nazywam zmęczeniem nerwowym i które będzie miało wpływ na Twoje nawyki żywieniowe.

femme fatiguée portant la tête contre son ordinateur pour démontrer sa fatigue émotionnelle ou hivernale

Zmęczenie nerwowe

Zmęczenie nerwowe jest konsekwencją zmęczenia, które jest obecne od jakiegoś czasu, a także wynika z nadmiernie stymulowanego tempa życia. Aktywne życie, które zajmuje całą przestrzeń, w wyniku czego zapominasz o sobie.

Zbyt długa lista rzeczy do zrobienia, której końca nigdy nie widać, zbyt intensywne tempo dnia.

Może to prowadzić do uczucia wyczerpania, „zmęczenia” i/lub uporczywej senności.

Objawy zmęczenia nerwowego: wyczerpanie, brak entuzjazmu, obniżona wydajność, niepokój, problemy ze snem itp.

Aby zrekompensować to zmęczenie psychiczne, ciało pragnie energii, którą można szybko zużyć, szukając „doładowania”, które jest równie szybkie, co krótkotrwałe.

To może być pierwsza wskazówka, która może wyjaśnić ostatnie kompulsje do cukru. Możliwy niedawny przyrost masy ciała.

Kompulsywnejedzenie:coto jest?

Należy je odróżnić od bulimii i hiperfagii.

Kompulsywne jedzenie to jedzenie bez głodu, przekraczające próg sytości. To zachowanie żywieniowe jest również znane jako jedzenie emocjonalne.

Czy to brzmi znajomo?

Istnieje wiele powodów tego podjadania: zmęczenie i niski poziom energii, potrzeba znalezienia pocieszenia w jedzeniu, szukanie schronienia w jedzeniu, deficyt kalorii podczas posiłków, który prowadzi do nieodpartej potrzeby jedzenia…

Istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, a w tym artykule skupię się na chronicznym zmęczeniu, które prowadzi do potrzeby spożywania cukru w celu zapewnienia sobie fałszywego poczucia energii.

Jest to fałszywe poczucie, ponieważ nie utrzymuje się przez dłuższy czas, więc nie jest zbyt skuteczne i może prowadzić do poczucia winy (i być może przyrostu masy ciała).

Moja rada

Teraz, gdy masz już jaśniejsze pojęcie o przyczynach swoich zimowych kompulsji żywieniowych, sugeruję wypróbowanie tych różnych metod, aby zmniejszyć obciążenie psychiczne i uspokoić umysł.

Jeśli twój umysł poczuje się lepiej, nie będziesz musiał szukać odpowiedzi na swoje problemy w jedzeniu.

Wewnętrznapogoda

Pierwszym krokiem jest zrozumienie samego siebie. Aby to zrobić, zachęcam do zadawania sobie pytań o wewnętrzną pogodę każdego dnia, kilka razy dziennie, aby zobaczyć, jakie uczucia i emocje są w grze.

Naucz się określać słowami to, co czujesz, wskazywać palcem na to, co cię niepokoi, abyś mógł coś z tym zrobić.

Naucz się rozumieć swoje uczucia

Zadając sobie następujące pytania: „Co czuję?”, „Jak się czuję?”. Pomoże ci to zidentyfikować swoje emocje, a następnie pozwolić im przepływać przez ciebie, akceptując je bez próby walki z nimi.

To normalne, że odczuwasz emocje, ale walka z nimi to wpadanie w kłopoty i rozpoczynanie walki z samym sobą, którą można z góry przegrać.

Poświęć czas na oddychanie przez 5 minut każdego dnia.

Możesz poświęcić te kilka minut na uważne oddychanie, zrelaksowanie się, być może pójście na mały uważny spacer lub obejrzenie kilku filmów komików, którzy rozśmieszą Cię serdecznie.

image de deux assiettes présentant des légumes et des noix et féculents

Wróć dochwiliobecnej.

Do tu i teraz. Kiedy jesz, skoncentruj się na tym, co dzieje się w twoich ustach, wyłącz ekrany i wróć do swoich zmysłów.

Kiedy mamy kompulsywne jedzenie, mamy tendencję do odłączania się od teraźniejszości, zapominania o sobie, wyłączania się.

Degustacja jest sposobem na powrót do siebie, do tego, co się dzieje.

Użyj swoich 5 zmysłów, aby delektować się jedzeniem, które Cię woła: spójrz na nie, powąchaj, pozwól mu rozpłynąć się w ustach, ciesz się smakami, które wybuchają na języku i tymi, które utrzymują się przez długi czas.

Zbilansowanadieta wwystarczającejilości

Skład posiłków będzie miał duży wpływ na kompulsywne podjadanie.

Jeśli nie jesz wystarczająco dużo podczas posiłków, będzie to miało dwa skutki: sprawi, że będziesz bardzo głodny, co doprowadzi do kompulsywnego podjadania, a także sprawi, że poczujesz się zmęczony i będziesz miał mniej energii, co również doprowadzi do kompulsywnego podjadania.

Często mówimy o jedzeniu mniej, a za mało o jedzeniu więcej. W rzeczywistości, spożywanie bardziej zbilansowanych posiłków (porcje warzyw, produktów skrobiowych, białek), w większych ilościach, może mieć ogromne znaczenie dla utrzymania diety na właściwym poziomie w dłuższej perspektywie i uniknięcia podjadania.

Znajdziesz inne artykuły na temat zbilansowanego odżywiania i nie wahaj się poprosić pracownika służby zdrowia o więcej szczegółów, jeśli uważasz, że ich potrzebujesz.

Mam nadzieję, że ten artykuł dostarczył ci wszystkich wskazówek potrzebnych do zmniejszenia zimowego zmęczenia i kompulsywnego podjadania, które może mu towarzyszyć.