Lecytyna sojowa – jakie korzyści, jakie ryzyko?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Pochodząca z ziaren soi lecytyna sojowa jest składnikiem często występującym w żywności, lekach i suplementach diety. Zawiera różnorodne składniki charakteryzujące się właściwościami nadającymi lecytynie walory lecznicze i dietetyczne, mające zastosowanie w farmacji, rolno-spożywczym i kosmetologii. Lecytyna, korzystna dla organizmu na więcej niż jeden sposób, może również stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Co to jest lecytyna sojowa?

Termin lecytyna pochodzi od greckiego słowa „lekithos”, które oznacza żółtko jaja. Lecytyna została po raz pierwszy wyizolowana z żółtka jaja w 1846 roku przez Theodore’a Nicolasa Gobleya (1811-1876). Jest to substancja lipidowa występująca w żółtku jaja, ale także w mózgu. Substancja ta występuje także w żywności pochodzenia roślinnego, zwłaszcza w olejach roślinnych z orzeszków ziemnych, słonecznika i soi.

Dlatego lecytynę sojową ekstrahuje się z oleju z nasion soi, rośliny strączkowej. Ten produkt uboczny oleju sojowego otrzymywany jest w wyniku prostego tłoczenia na zimno i dekantacji oleju sojowego soja. Ciśnienie nasion umożliwia otrzymanie cieczy będącej mieszaniną oleju i lecytyny, dekantacja pozwala na ich oddzielenie.

Lecytyna sojowa jest zatem substancją oleistą (o charakterze lipidowym). Jest to prawie bezwonna, lepka ciecz o żółtej barwie. Ale oprócz postaci płynnej, do różnych zastosowań, może być prezentowany w kilku formatach, zwłaszcza w postaci proszku, tabletek, kapsułek. Dlatego też możliwe jest kupowanie lecytyny sojowej w różnych postaciach. Lecytyna sojowa jest dostępna w ziarnach soi, ale także w handlu.

kilka kawałków jedzenia umieszczonych na białej powierzchni

Jaki jest skład lecytyny sojowej?

Lecytyna, składająca się zasadniczo z substancji zaangażowanych w poprawę funkcjonowania mózgu i odżywiania komórek mózgowych, jest bogata w:

fosfolipidy

Fosfolipidy stanowią zespół kwasów tłuszczowych (kwasu palmitynowego i oleinowego), fosforanów i gliceryny. Te substancje lipidowe dostarczają organizmowi wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnymi składnikami odżywczymi. Integrują skład komórek nerwowych mózgu, są głównymi składnikami błon tworzących wszystkie komórki mózgu. Podstawowe składniki błon komórkowych, fosfolipidy, stanowią około jednej czwartej masy mózgu, dlatego odgrywają istotną rolę w procesie zapamiętywania. Utrzymują przepuszczalność i płynność błon komórkowych, zachowując jednocześnie ich plastyczność. Działają na przejściowe problemy z pamięcią.

cholina

Cholina, główny składnik błon komórkowych, wykorzystywana jest przez neurony cholinergiczne do syntezy neuroprzekaźnika mózgowego, zwłaszcza acetylocholiny, która bierze udział w regulacji pamięci i poprawie nastroju. Ten neuroprzekaźnik jest również niezbędny w przekazywaniu sygnałów nerwowych.

Cholina bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, serca i wielu innych narządów (mózgu i wątroby). Przyczyniając się do prawidłowego funkcjonowania wątroby, cholina uczestniczy w eliminacji obecnych w niej substancji toksycznych oraz w detoksykacji tego narządu. Ponadto obniża poziom tłuszczu we krwi oraz ingeruje w różne procesy zachodzące w organizmie, w tym przypadku syntezę DNA, transport i metabolizm lipidów. Pomaga rozpuścić i spalić tłuszcz i cholesterol oraz może pomóc regulować pracę nerek, wątroby i pęcherzyka żółciowego.

inozytol

Inozytol, niezbędny składnik błon komórkowych, odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju i aktywności komórek. Cząsteczka ta bierze udział w metabolizmie tłuszczów w wątrobie i syntezie neuroprzekaźników, takich jak dopamina i noradrenalina. Zwiększa poziom dobrego cholesterolu HDL i pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu LDL.

Lecytyna sojowa zawiera także witaminę E, silny przeciwutleniacz, chroniący przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które przyspieszają starzenie. Jest to środek hipolipidemiczny, który zmniejsza stężenie lipidów krążących we krwi.

Lecytyna sojowa pochodzi z ziaren soi
Lecytyna sojowa pochodzi z ziaren soi

Jakie właściwości ma lecytyna sojowa?

W organizmie lecytyna sojowa pełni rolę naturalnego emulgatora. Rozpuszcza we krwi substancje tłuszczowe, w szczególności cholesterol. Odsuwa cholesterol od ścian tętnic, zapobiegając w ten sposób odkładaniu się substancji tłuszczowych w tętnicach.

Lecytyna sojowa ma działanie pomagające kontrolować poziom cholesterolu we krwi. Dzięki działaniu hipoglikemizującemu obniża poziom cholesterolu i poprawia stosunek dobrego do złego cholesterolu. Chroni tym samym organizm przed hipercholesterolemią i powikłaniami sercowo-naczyniowymi. Wykazuje korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy

Lecytyna sojowa jest doskonałym przeciwutleniaczem. Chroni błonę komórkową przed utlenianiem wywołanym przez wolne rodniki, które mogą być szkodliwe dla naczyń krwionośnych. Dzięki temu działaniu przeciwutleniającemu zapobiega powstawaniu zlepów krwi przez wolne rodniki. Te aglutynacje prawdopodobnie utworzą skrzep, który blokuje naczynia krwionośne i powoduje zawał serca.

Lecytyna sojowa wyróżnia się właściwościami fosfolipidowymi, które pomagają chronić komórki i tkanki, w których poprawia transport tlenu. To działanie ochronne na poziomie komórek poprawia także ich funkcjonowanie.

Lecytyna sojowa charakteryzuje się doskonałymi właściwościami stymulującymi mózg i działaniem na zaburzenia pamięci przejściowej poprzez różnorodne składniki, w szczególności wysoką zawartość fosfolipidów.

Zapewnia nam ważną pomoc w walce ze stresem i zmęczeniem, ponieważ lecytyna sojowa ma istotny wpływ na błony komórek nerwowych, szczególnie na przykład w okresach egzaminów. Dostarcza mózgowi wszelkiego rodzaju niezbędnych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Zapewniając w ten sposób równowagę psycho-nerwową mózgu.

Jakie są różne zastosowania lecytyny sojowej?

Lecytyna sojowa jest stosowana jako dodatek w przemyśle spożywczym, szczególnie w żywności przetworzonej, w której wspomaga wiązanie tłuszczów z wodą. Dlatego stosuje się go jako emulgator w żywności i preparatach w celu utrzymania spójności wody i tłuszczu. Ten stabilizator zapobiega ich mieszaniu się z innymi substancjami.

Dzięki temu, dzięki emulgującemu działaniu lecytyny sojowej, woda lub tłuszcze nie rozdzielają się do żywności. Obejmuje m.in. margarynę, czekoladki i wyroby czekoladowe, artykuły spożywcze przeznaczone dla niemowląt, kremy i lody. W czekoladzie ułatwi związanie mleka i cukru z masłem czekoladowym. Umożliwia związanie żywności lub poprawę jednorodności składników, ale także wydłuża trwałość produktów. Jako emulgator zagęszcza płyn, nadając mu jednocześnie przyjemną konsystencję.

W przemyśle farmaceutycznym lecytynę wykorzystuje się do opracowywania leków lub suplementów diety ze względu na zalety, które ją charakteryzują. Występuje w różnych postaciach i można go stosować doustnie lub miejscowo.

W kosmetyce występuje w mleczkach do ciała, środkach ochronnych dla niemowląt, podkładach, kremach.

Lecytyna sojowa stosowana jest w gastronomii. W postaci proszku stosuje się go do posypywania potraw, płatków śniadaniowych, twarogu, jogurtów, zup, sałatek lub mieszany z produktami mlecznymi, mokrymi potrawami.

Lecytyna sojowa pomaga wiązać mleko i cukier z masłem czekoladowym
Lecytyna sojowa pomaga wiązać mleko i cukier z masłem czekoladowym

Jakie są zalety lecytyny sojowej?

Na mózgu

Mózg jest w dużym stopniu zaangażowany w procesy zapamiętywania i uczenia się poprzez neuroprzekaźniki i połączenia między synapsami. Lecytyna sojowa jest korzystna dla mózgu, ponieważ zawiera substancję, w tym przypadku cholinę, która przyczynia się do syntezy acetylocholiny. Neuroprzekaźnik ten odgrywa zasadniczą rolę w przekazywaniu sygnałów nerwowych przez neurony.

Spożycie lecytyny sojowej może zatem sprzyjać wzrostowi ilości acetylocholiny w mózgu, co powoduje ciągłą wymianę impulsów nerwowych pomiędzy mózgiem a komórkami ludzkiego ciała. Acetylocholina wpływa na zdolność koncentracji. Ten neuroprzekaźnik jest odpowiedzialny za przechowywanie i odzyskiwanie pamięci oraz efektywność sygnałów nerwowych w wielu obszarach mózgu.

Lecytyna sojowa, biorąca udział w syntezie tego neuroprzekaźnika, będzie sprzyjać poprawie zdolności zapamiętywania, a także zdolności uczenia się. Poprawia przy tym przewodnictwo nerwowe, zwiększa aktywność mózgu, w tym poprawia samopoczucie i zdrowie mózgu. Dzięki temu dostarcza mózgowi składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Stymuluje rozwój mózgu i poprawia funkcje poznawcze.

Poprawiając pamięć, lecytyna sojowa pomaga również zapobiegać objawom demencji i może pomóc osobom dotkniętym zaburzeniami neurologicznymi lub chorobą Alzheimera. Zapewnia również ochronę przed problemami z pamięcią związanymi z wiekiem.

Ponadto lecytyna sojowa poprzez takie składniki jak fosfolipidy i witamina E stymuluje pamięć i jest korzystna dla uczniów i uczniów przygotowujących się do egzaminów.

Można poprawić pamięć
Można poprawić pamięć

Na układ sercowo-naczyniowy

Lecytyna sojowa charakteryzuje się korzystnym wpływem na układ sercowo-naczyniowy. Chroni serce i tętnice oraz reguluje poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Zawarte w nim wielonienasycone kwasy tłuszczowe i kwas linolowy wiążą się we krwi w celu eliminacji złego cholesterolu.

Rzeczywiście lecytyna sojowa ułatwia trawienie tłuszczów znajdujących się w diecie, ułatwiając jednocześnie ich transport w organizmie, ograniczając w ten sposób odkładanie się cholesterolu w tętnicach. Zatem okazuje się korzystny dla zdrowia serca.

Patologie serca są spowodowane gromadzeniem się złogów tłuszczu w ścianach tętnic, które następnie stopniowo twardnieją. Te złogi tłuszczu (głównie złego cholesterolu) blokują tętnice i żyły, powodując powstawanie blaszek lub patologię wpływającą na tętnice (miażdżycę). Lecytyna pomaga zachować elastyczność ścian naczyń krwionośnych i zapobiega odkładaniu się miażdżycy (złogi tłuszczowe bogate w cholesterol), które powodują miażdżycę.

Ponadto działanie lecytyny przyczynia się do normalizacji poziomu cholesterolu we krwi i zapobiegania patologiom sercowo-naczyniowym. Wspomaga prawidłowe utrzymanie poziomu cholesterolu w organizmie, przy obniżeniu poziomu cholesterolu całkowitego i „złego” cholesterolu, LDL czyli lipoprotein o niskiej gęstości (lipoproteiny o niskiej gęstości) oraz zwiększeniu poziomu „dobrego” cholesterolu.’’ cholesterol, HDL lub Lipoproteina o dużej gęstości w języku angielskim.

Lecytynę sojową stosuje się w celu wspomagania powrotu do zdrowia po udarze oraz w leczeniu patologii sercowo-naczyniowych.

Dla krążenia krwi

Lecytyna sojowa poprawia krążenie krwi poprzez działanie emulgujące, które eliminuje cholesterol znajdujący się w naczyniach krwionośnych. Usuwa nadmiar tłuszczów z krwiobiegu poprzez rozkładanie nadmiaru tłuszczów gromadzących się w organizmie, w tym cholesterolu i trójglicerydów. Rozpuszcza te substancje tłuszczowe i ułatwia przepływ krwi, zapobiegając tworzeniu się skrzepów krwi w tętnicach, co pomaga zapobiegać zawałom serca, pogorszeniu się naczyń krwionośnych i patologiom układu krążenia.

Na skórze

Lecytyna sojowa, dostępna w postaci płynnej, stosowana jest w produktach do pielęgnacji skóry. Umożliwia emulgowanie składników produktów kosmetycznych w celu poprawy ich konsystencji, o bardzo jedwabistej konsystencji i konsystencji charakteryzującej się płynną konsystencją. Zatem stosowanie miejscowe zapewnia ogromne korzyści dla zdrowia skóry. Możesz użyć lecytyny sojowej w innych postaciach (granulki, tabletki itp.), Aby poprawić zdrowie skóry.

Lecytyna sojowa zmiękcza skórę, nadając jej gładkość. Zmiękcza skórę poprzez działanie zmiękczające. Składnik ten wspomaga nawilżenie skóry. Chroni skórę i pomaga zapobiegać odwodnieniu. Jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga zapobiegać działaniu wolnych rodników na skórę.

Lecytyna sojowa pomaga również zmniejszyć widoczne oznaki starzenia, naznaczone drobnymi liniami i zmarszczkami. Zawartość witaminy E wspomaga odnowę martwych komórek skóry i tworzenie nowych komórek w skórze. Spowalnia przedwczesne starzenie się skóry. Dzięki temu możesz mieć gładką, świetlistą skórę, promienną i młodszą twarz. Twarz jest rozświetlona i wygląda młodziej dzięki stymulacji kolagenu, który promuje.

Lecytyna sojowa wygładza skórę
Lecytyna sojowa wygładza skórę

Dla wątroby

Lecytyna sojowa odgrywa ważną rolę w zdrowiu wątroby. Ona :

  • reguluje metabolizm tłuszczów w wątrobie;
  • pomaga rozkładać i emulgować tłuszcze;
  • zapobiega nadmiernemu odkładaniu się tłuszczu w wątrobie;
  • wzmacnia komórki wątroby i sprawia, że ​​błony komórkowe są mocne i szczególnie odporne na wnikanie toksyn zdolnych niszczyć komórki wątroby.

Lecytyna sojowa chroni wątrobę przed niektórymi uszkodzeniami i patologiami, zachowując jednocześnie zdrowie tego narządu. Pomaga zapobiegać marskości wątroby poprzez zmniejszenie stanu zapalnego komórek wątroby.

Ponadto przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania wątroby, wspierając jednocześnie jej funkcje.

Inne zalety lecytyny sojowej

Lecytyna sojowa:

  • poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego poprzez stymulację odporności, poprawiając aktywność komórek biorących udział w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Komórki te wspomagają eliminację toksyn i ciał obcych, które mogą powodować uszkodzenia i patologie;
  • zmniejsza ryzyko związane z powstawaniem kamieni żółciowych i występowaniem patologii pęcherzyka żółciowego, zmniejszając wielkość kamieni żółciowych, przyczyniając się jednocześnie do ich rozpuszczania;
  • poprawia nastrój hamując działanie hormonu stresu kortyzolu. Zmniejsza także poziom stresu psychicznego.

Jakie ryzyko wiąże się ze spożywaniem lecytyny sojowej?

Zagrożenia związane z lecytyną sojową GMO

Całkowicie naturalna lecytyna sojowa, uprawiana bez nasion genetycznie modyfikowanych, bez glutenu i bez laktozy, to składnik roślinny o niezwykle korzystnym działaniu na organizm. Jest zatem nietoksyczny i bezpieczny do spożycia przez ludzi.

Jednak ekstrakcja z nasion soi GMO lub narażenie na pestycydy wiąże się z ryzykiem lub mniej lub bardziej szkodliwymi skutkami.

Zabiegi chemiczne lub obecność pestycydów, rozpuszczalników chemicznych lub pozostałości herbicydów mogą być szkodliwe i mogą powodować choroby lub zaburzenia hormonalne. Lecytyna sojowa może być toksyczna dla organizmu, szczególnie jeśli pochodzi z genetycznie modyfikowanych nasion soi.

Lecytyna ekstrahowana z nasion soi GMO może powodować bóle głowy, alergie, zaburzenia erekcji i zawroty głowy. Tym samym genetycznie modyfikowana lecytyna może być nienadająca się do spożycia i szkodliwa dla zdrowia. Może powodować słabą regulację insuliny, przedwczesne starzenie się i problemy z niepłodnością.

Aby zminimalizować ryzyko ze strony organizmów zmodyfikowanych genetycznie, należy sprawdzać etykiety i unikać lecytyny ekstrahowanej z soi GMO.

Uwaga na soję GMO!
Uwaga na soję GMO!

Zagrożenia związane z nadmierną konsumpcją

Umiarkowane spożycie lecytyny sojowej korzystnie wpływa na organizm i nie powoduje większych zaburzeń fizjologicznych. Spożycie w małej dawce nie stwarza zagrożenia dla zdrowia.

Jednak nadmierne spożycie może powodować szkody dla zdrowia. Brak umiaru w spożywaniu lecytyny sojowej wiąże się z różnymi skutkami ubocznymi.

Nadmierne spożycie lecytyny sojowej lub długotrwałe przedawkowanie może powodować:

  • Zaburzenia żołądka i jelit: spożywanie lecytyny sojowej w dużych ilościach może powodować drobne problemy, w tym nudności, bóle brzucha, skurcze brzucha, uczucie ciężkości brzucha, biegunkę i inne objawy trawienne oraz nieprzyjemne objawy jelitowe.
  • Zaburzenia hormonalne: lecytyna sojowa może mieć szkodliwy wpływ na tarczycę i wytwarzane przez nią hormony, może również powodować spadek poziomu testosteronu.
  • Spadek ciśnienia krwi: u niektórych osób nadmierne spożycie lecytyny sojowej powoduje nienormalnie niskie ciśnienie krwi. Objawy niskiego ciśnienia krwi obejmują omdlenia, zwiększoną częstość oddechów, ból głowy, uczucie zmęczenia, zawroty głowy, dezorientację, problemy ze wzrokiem i omdlenia.

Zagrożenia związane z alergią na lecytynę sojową

Soja jest pokarmem alergizującym. Dlatego osoby uczulone na soję mogą być również uczulone na ten produkt uboczny soi, w szczególności na lecytynę sojową. Tak więc, jeśli jesteś uczulony na lecytynę sojową, możesz zauważyć pojawienie się pewnych objawów po spożyciu niektórych produktów lub suplementów diety zawierających lecytynę sojową, nawet w małych ilościach.

Te reakcje alergiczne mogą objawiać się reakcjami skórnymi, pokrzywką, swędzeniem, problemami trawiennymi i problemami z oddychaniem. Mogą wystąpić poważniejsze reakcje alergiczne wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Zaostrzona reakcja alergiczna, zwana wstrząsem anafilaktycznym, zagraża życiu. Objawy ostrzegawcze mogą obejmować mrowienie, kichanie, nadmierne pocenie się, nudności, niewydolność oddechową oraz obrzęk twarzy i warg. Obrzęk może również dotyczyć gardła i krtani, a nawet stać się powszechny. Później pojawiają się poważne, potencjalnie śmiertelne reakcje alergiczne, objawiające się tachykardią z przyspieszonym biciem serca, bladością skóry, czasami z atakiem astmy lub trudnościami w oddychaniu objawiającymi się świszczącym oddechem. Poziom świadomości może zostać zmieniony, co może skutkować utratą przytomności, a nawet śpiączką.

Podsumowanie wideo: