Schudnij i schudnij w czasie ciąży

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Wiele kobiet w czasie ciąży znacznie przybiera na wadze. Jeśli to zjawisko, od którego zdecydowanie oszczędza się mężczyzn, jest w tym okresie całkowicie normalne, niemniej jednak ważne jest, aby ograniczyć ten przyrost masy ciała i podjąć działania w przypadku nadmiernej nadwagi.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Stracić można waga i utrata wagi w czasie ciąży. Jeśli jesteś jedną z tych kobiet, które chcesz schudnąć bez narażania zdrowia swojego i dziecka w brzuchu, odkryj przegląd wskazówek, których należy przestrzegać i wszystkiego, czego potrzebujesz wiedzieć.

Dlaczego kobiety przybierają na wadze w czasie ciąży?

Przybieranie na wadze, krok prawie nieunikniony

Ciąża to okres szczególnie delikatny dla kobiet, szczególnie pod względem masy ciała i sylwetki. Powiększanie się jest niemal systematyczne, o ile nosisz w sobie swojego małego mężczyznę.

schudnąć w ciąży
Przyrost masy ciała w czasie ciąży jest praktycznie nieunikniony

Ale czy naprawdę zastanawiałeś się, skąd biorą się te dodatkowe kilogramy? Pierwszy powód jest bardzo prosty: jesz za dwoje. Ten mały człowiek wydaje się malutki, ale aby zapewnić sobie wzrost i rozwój, potrzebuje maksymalnej dawki kalorii, a zwłaszcza składników odżywczych i witamin.

Również w czasie ciąży Ciało zmienia się i przygotowuje na narodziny dziecka. Średnio przez cały czas okresie objętość piersi wzrasta o pół kilograma, tworzy łożysko około 0,6 kg, płyn owodniowy waży 1 kg, rezerwy tłuszczu to formują się automatycznie i ważą około 3 kg, nie zapominając o dziecku, które waży średnio 3,5 kg.

Cała ta niewielka nadwyżka się kumuluje i w końcu wpadasz w panikę, nie rozumiejąc tak naprawdę dlaczego. Generalnie kobiety są już od czwartego miesiąca ciąży zacząć przybierać na wadze.

Przyczyny od nich niezależne

Prawdą jest, że to zjawisko nie jest jednomyślna i są kobiety, które prawie nic nie przyjmują wagi w czasie ciąży i bez nawet najmniejszej diety. Większość jednak nie przeżyje, ale nie ma powodu do paniki.

Właściwie prawie wszystkie kobiety z nadwagą w czasie ciąży tracą na wadze automatycznie po urodzeniu dziecka. Jeśli przybieranie na wadze jest obowiązkowe, musisz to zrobić zrozum, że to tak naprawdę nie jest twoja wina, ale kilku czynników wchodzi do gry.

Po pierwsze, wydzielane hormony w czasie ciąży zwiększają apetyt przyszłych mam, co sprawia, że ​​są one: bardzo chciwy. Rzadko zauważają ten wzrost objętości pożywienia, które spożywają i zauważają jedynie szkody znajdujące się przed nimi waga lub lustro.

Po drugie, zatrzymywanie wody a obrzęk pojawia się również na stopach lub dłoniach, co prowadzi do ciągły wzrost masy ciała w okolicach siódmego miesiąca ciąży.

Co to jest przyrost masy ciała „normalne” w czasie ciąży?

Nie każda kobieta w ciąży przybiera na wadze w ten sam sposób. Średni przyrost masy ciała waha się od 9 do 13 kg, ale Znacznie szczuplejsze kobiety mogą przytyć nawet do dwudziestu kilogramów.

Tak więc, w zależności od wielkości ciała początku, zwiększona „normalna” waga ulegnie zmianie. Na przykład dla szczupła kobieta tolerowany wzrost masy ciała wynosi od 12,5 do 18 kg, szczupła kobieta może przytyć od 11,5 do 16 kg, kobieta z nadwagą przed ciążą lub otyłe nie powinny przybierać na wadze więcej niż 10 kg.

Żeby wiedzieć w czym kategorię, w której się znajdujesz, monitoruj swoje BMI lub wskaźnik masy cieleśnie. Oblicz swoją wagę, dzieląc swoją wagę w kilogramach przez kwadrat Twojego wzrostu w metrach.

Poniżej 18 lat, masz cienki. Między 18 a 25 rokiem życia masz normalny rozmiar. Poza tym, jesteś w tym nadwaga, a jeśli przekroczysz 30, jesteś otyły.

Jakie kategorie kobiet w ciąży powinny myślisz o odchudzaniu?

W czasie ciąży to odpada kwestia podjęcia decyzji o utracie wagi w dowolny sposób. Chodzi o twoje zdrowie i zdrowie dziecka w Twoim łonie. Koniecznie zapytaj swojego lekarza i ginekologa przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety odchudzającej.

schudnąć w ciąży
Jeśli zdecydujesz się schudnąć w czasie ciąży, musisz być pod kontrolą lekarza.

Jak wspomniano powyżej, biorąc Waga jest systematycznym i normalnym krokiem w czasie ciąży. Jeśli jednak staje się zbyt duży, może zaszkodzić Twojemu dziecku i Tobie poród. Dziecko może urodzić się zbyt wcześnie lub poród musi odbyć się przez cesarskie cięcie.

Aby monitorować spożycie wagę, kup sobie wagę i kiedy to zauważysz niebezpiecznie przekroczyłeś 20 kg, musisz pomyśleć poważnie schudnąć.

Co zrobić, jeśli chcesz schudnąć być w ciąży?

Jeśli chcesz schudnąć kiedy jesteś w ciąży, rozpocznij drakońską dietę podobną do tej, w której byłaś nie była jeszcze w ciąży, jest niewyobrażalne. Twoje ciało musi schudnąć zbędne stopniowo, ale nie nagle, aby nie zaszkodzić dziecko w brzuchu. Oto kilka praktycznych wskazówek, których należy przestrzegać.

Przedkładaj jakość nad ilość

To prawda, że ​​kobiety kobiety w ciąży mają tendencję do jedzenia wszystkiego i wszystkiego, zwłaszcza żywności nadąsany. Ważne jest nie to, żeby jeść więcej, ale jeść lepiej.

Faktycznie, za dużo diety bogaty w kalorie i ubogi w składniki odżywcze i witaminy nie przyniesie Ci tylko dodatkowe kilogramy i prawie nic dla dziecka. Z drugiej strony, jeśli wolisz zbilansowanej diety, będzie to dla ciebie korzystne, ale specjalnie dla Twojego dziecka.

Jeśli to robiłeś jedz wszystkie śmieci z restauracji typu fast food, takie jak pizza, hamburgery i napoje gazowane, zamień się na dobre, zdrowe dania gotowane w domu, w równoważenie mięsa, warzyw i owoców.

Skoro chcesz schudnąć, istotne jest ograniczenie tego, co jesz i unikanie nadmiaru jeść. Nie poddawaj się swoim pragnieniom, a kiedy już musisz jeść, wybieraj jedz zdrową żywność i pij dużo wody.

Zmieniaj dietę

Wskazówka także na wypadek przegranej waga w czasie ciąży: zmieniaj dietę. A właściwie zmieniać Menu często zapobiega szybkiemu znudzeniu się i pozwala zachować motywacja do zdrowego i zrównoważonego odżywiania się, szczególnie jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajony.

Czasami jest to trudne stawienie czoła swoim pragnieniom, zwłaszcza zwykłej, ubogiej diecie. Więc weź to czas na staranne przygotowanie wysokiej jakości potraw, aby zaspokoić Twoje kubki smakowe szalej za każdym razem, gdy nadejdzie czas jedzenia.

Na koniec nie zapomnij o deserze który będzie oczywiście świeżym owocem, a nie kawałkiem ciasta. On przyniesie pełna sytość żołądka i nadmiar witamin i składniki odżywcze dla ciała i dziecka w Twoim brzuchu.

Ogranicz niektóre produkty spożywcze

Chociaż Twoim celem jest przegrana wagi w ciąży, nie ma sensu katować się na stałe niektóre produkty w Twojej diecie.

schudnąć w ciąży
Twoja dieta musi pozostać zbilansowana w czasie ciąży, nawet jeśli chcesz schudnąć

Jednak musisz to zrobić uważaj, aby ograniczyć ich spożycie, aby nie spowodować więcej nadwaga i możliwe problemy zdrowotne. Na przykład nadziewane produkty spożywcze cukry o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak ciasta, dżemy i słodycze należy maksymalnie ograniczać, a nie wykluczać.

W rzeczywistości tego typu żywność może po ich spożyciu bardzo szybko powodują ciężką hipoglikemię. Kiedy ty jesteś głodny, a jeśli je zjesz, zwiększą produkcję insuliny, która spowoduje głód w ciągu kilku godzin po ich spożyciu, co prowadzi do ponownego podjadania.

Na śniadaniu np. preferuj niskosłodzone płatki zbożowe lub pieczywo pełnoziarniste oraz płatki owies. Będziesz pełny przez cały ranek i nie będziesz się czuł nie bardzo głodny w porze przekąski.

Ciągle możesz Pozwól sobie na jeden mały kaprys tygodniowo, bez przesady. Aby pomóc Ci uniknąć nadmiaru, nie jedz tych przysmaków, gdy jesteś głodny, ale najpierw zjedz coś innego, co następnie ograniczy Twoją konsumpcję.

Wybierz dostosowany sport

Wiele kobiet tak myśli uprawianie sportu jest szkodliwe dla dziecka. Wręcz przeciwnie, tyle samo ruchu korzystne dla przyszłej matki i dla rozwoju dziecka, z wyjątkiem oczywiście jeśli lekarz tego zabrania.

Jednak nie każdy sport jest taki dostosowane do sytuacji i ważne jest, aby zidentyfikować taką aktywność fizyczną będziesz ćwiczyć zgodnie z intensywnością, trudnością do osiągnięcia i czas trwania każdego treningu. Sporty są idealne dla kobiet głośniki.

Możesz ćwiczyć np przykład chodzenia, co jest szczególnie zalecane w celu ułatwienia poród waginalny. Jeśli umiesz pływać, zanurz się i idź popływać lub aquafitness. Chodzi o to, żeby nie znudzić się robieniem długości, ale aby poruszać się umiarkowanie w wodzie. Po prostu się ruszam w wodzie jest ćwiczeniem fizycznym.

Zalecana jest również joga i pełen cnót, zwłaszcza jeśli jesteś zestresowany na co dzień. Ta aktywność łączy w sobie sport o niskiej intensywności i relaks.

Niezależnie od tego, jaki sport uprawiasz ćwicz, idź we własnym tempie, nie zabijając się. Nie osiedlaj się samotnie celem jest utrata wagi, ale przede wszystkim dobra zabawa. To jest jeden z momentów gdzie możesz zapomnieć o stresie i drobnych problemach związanych z ciążą. W Jeśli to możliwe, skorzystaj z pomocy trenera sportowego lub bliskiej osoby aby pomóc Ci w razie problemów.

schudnąć w ciąży
Uprawianie sportu w czasie ciąży jest całkowicie możliwe, należy jednak przestrzegać kilku zasad

Typowy przykład prawidłowego odżywiania w okresie ciąża

Jeśli chcesz schudnąć bez konieczności stosowania restrykcyjnej diety w czasie ciąży, oto typowy dzień, który gwarantuje optymalne spożycie składników odżywczych i witamin bez nadmiaru kalorii i niedoborów.

Na śniadanie zjedz np zwykły gorący napój, nabiał, 2 kromki pełnoziarnistego chleba lub płatki zbożowe z odrobiną cukru i owocami. Do słodzenia używaj miodu, ale nie cukru w kostce.

Jako poranną przekąskę, ty Możesz zjeść trochę biszkoptu lub nabiału.

Jedz mięso na obiad lub rybę, trochę surowego warzywa i 2 kromki chleba lub porcję produkty bogate w skrobię. Na deser zjedz owoc.

Twoja popołudniowa przekąska może składać się z niskotłuszczowego nabiału lub 2 kromek pełnoziarnistego chleba, którymi smarujemy masło orzechowe.

Na kolację wybierz coś dobrego zupa jarzynowa i drób lub jajka.

Specjalna dieta odchudzająca unikać w czasie ciąży

Kiedy masz stosunkowo nadwagę, czasami ulegasz pokusie przejścia na dietę odchudzającą lub spożywania produktów silne spalacze tłuszczu.

Jednak te alternatywy są zdecydowanie odradzane w czasie ciąży. Rzeczywiście, te metody mniej więcej mniej drastyczne i ryzykowne dla zdrowia dziecka.

Oto produkty, których należy unikać w okresie utraty wagi.

Produkty lekkie

Niezależnie od tego, czy jest to jogurt, czy napój dietetyczny, tego typu produkt nie jest zalecany dla przyszłych matek. Rzeczywiście, te zmodyfikowane produkty mogą powodować niedobory żywieniowe, jeśli będą spożywane z czasem. Jeśli chcesz konsumować silne środki tłumiące apetytnajpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Słodziki

Słodzików jest oczywiście niewiele kaloryczne, ale głównie chemiczne. Może się to jednak okazać bardzo niebezpieczne dla płodu. Słodziki, których należy bezwzględnie unikać, to takie, które zawierają aspartam, który zawiera fenyloalaninę. To jest aminokwas, który jest toksyczny dla wielu dzieci, zwłaszcza tych, które są skłonność do choroby dziedzicznej – fenyloketonurii.

Produkty wysokobiałkowe

Wszystko, co jest bogate w białko, w szczególności bary i puszki są surowo zabronione w okresie ciąża. Chociaż produkty te są doskonałymi zamiennikami posiłków podczas ponieważ mają niską zawartość kalorii, w żaden sposób nie rekompensują spożycia składników odżywczych minimum potrzebne kobiecie w ciąży i jej dziecku.

Dodatkowo, Twoja stawka kalorii będzie spaść zbyt nisko od minimalnego dopuszczalnego progu dla kobiety w ciąży. Oni nastąpi po dużym zmęczeniu i stresie, a także zaniku mięśni.

Wniosek

Utrata wagi w czasie ciąży jest całkowicie możliwa. Należy jednak zachować rozsądek i dać organizmowi czas na utratę zbędnych kilogramów. Unikaj atakowania go w jakikolwiek sposób (drakońska dieta, intensywna aktywność fizyczna itp.) i powtarzaj sobie, że po porodzie Twoje ciało stopniowo wróci do poprzedniego stanu, przy pewnym wysiłku, który nie będzie już szkodził Twojemu ciału. Twojemu dziecku. Jeśli jesteś na tym etapie, kontynuuj czytanie naszego artykułu na temat utrata masy ciała po ciąży.