Jak zrobić chleb bezglutenowy?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Czy Twój chleb jest bezglutenowy? Tak, jest w Twoim zasięgu. Substancja ta obecna w wielu produktach spożywczych, m.in. pieczywie, ale także makaronach i mące, może powodować alergie. Niektórzy ludzie są nawet na to uczuleni, nawet o tym nie wiedząc.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Dziś wiele osób zdecydowały się dobrowolnie usunąć gluten ze swojej diety. Niektóre zrób to, żeby schudnąć. Inni tego nie tolerują. I są tacy, którzy podążaj za modą.

W każdym razie jedz bez Gluten to nawyk korzystny dla zdrowia. Ale co jest naprawdę tylko gluten? Jak zrobić własny chleb bezglutenowe ? Podążaj za liderem.

Co jest gluten?

TO gluten to lepka substancja nadająca lepką konsystencję ciastu z mąki zbożowej, takiej jak pszenica, żyto, orkisz, owies, jęczmień i kamut. To dzięki niemu produkty mączne są elastyczne.

zrobić chleb bezglutenowy
Gluten jest substancją, która nadaje mące kleisty wygląd w kontakcie z wodą.

Jej obecność jest dość wyraźna w świecie konsumpcji. Z tego białka powstaje na przykład makaron i zboża, towary cieszące się dużym zainteresowaniem. Przez dziesięciolecia i wieków organizm ludzki nie toleruje już również glutenu.

Ze względu na masową uprawę pszenica i praktyki rolnicze, które wciąż się zmieniają, struktura gluten ewoluował. W rezultacie ludzkie enzymy nie trawią już prawidłowo to białko. Dziś wszyscy są nietolerancyjni, choć w różnym stopniu różny.

Zwłaszcza, że ​​zboża ulegają ważnych i licznych przemian zanim dotarliśmy do naszego ciało. Pożywieniem są pszenica, jęczmień, żyto lub owies Dotyczy głównie. Faktycznie są wzbogacone glutenem.

Coraz większa liczba konsumentów unikaj glutenu ze względu na nietolerancję lub własny wybór. Nie Jedzenie tego pomaga również schudnąć.

Należy pamiętać, że to nie samo unikanie glutenu jest przyczyną utraty wagi. W rzeczywistości to żywność, która go zawiera, jest zazwyczaj bogata w kalorie: chleb, ciasto, dania mączne. Rezygnując z glutenu automatycznie sięgasz po zdrowsze produkty.

Żywność bezglutenowe

Dieta bezglutenowa wymaga dokonania pewnego wyboru produktów spożywczych niezawierających tego białka. Tym samym nabiał, dodatki, orzechy i pasty do smarowania takie jak masło orzechowe czy pistacje, nieprzetworzone mięso świeże i surowe, sosy i przyprawy, warzywa, owoce, nie zapominając o słynnym pieczywie bezglutenowym, będą teraz komponować Twoje codzienne menu.

Chleb bez gluten, wyprodukowany z mąki bezglutenowej

Zastanawiasz się jak zrobić chleb bezglutenowy? Należy pamiętać, że mąka pszenna nie jest jedyny jaki istnieje. Można do tego wykorzystać inne ciekawe mąki wypieku chleba, a mianowicie:

 • Mąka ryżowa ;
 • Mąka gryczana ;
 • Mąka kukurydziana ;
 • Mąka łubinowa;
 • Mąka z pestek winogron;
 • Mąka konopna;
 • Mąka kasztanowa;
 • Mąka kokosowa;
 • Organiczna mąka z orzechów tygrysich;
 • Mąka z soczewicy;
 • Mąka z ciecierzycy ;
 • Maka jaglana;
 • Mąka z manioku/tapioki.

Przepis z chleb bezglutenowy

Przewodnik po przygotowanie

 • Czas przygotowania: 30 min;
 • Czas gotowania: 35 min;
 • Czas odpoczynku: 1 godzina 30 minut;
 • Liczba osób: 5.

Składniki

 • 400 g specjalnej mieszanki mąk bezglutenowych chleb ;
 • 100 g mąki bezglutenowej (50 g gr mąka gryczana i 50 g półpełnej mąki ryżowej);
 • 400 ml letniej wody;
 • 5 g soli;
 • paczka drożdży piekarskich bezglutenowych;
 • łyżeczka gumy guar.

Przygotowanie

Na początek wlać do Szklankę suchych drożdży piekarskich zalać odrobiną letniej wody. Po posiadaniu wymieszane, odstawić na około dziesięć minut, aby drożdże się rozpuściły działać. Następnie wlać mieszaninę mąki chlebowej i mąki bez gluten w dużej misce.

zrobić chleb bezglutenowy
Chleb bezglutenowy uzyskujemy dzięki zastosowaniu mąki bezglutenowej

Wymieszaj i dodaj resztę letnią wodę oprócz drożdży. Sól. Otrzymane w ten sposób ciasto wymieszaj w robocie lub ręcznie drewnianą łyżką. Gdy tylko uzyska jednorodną konsystencję, przykryj pojemniku i włóż do wyłączonego piekarnika, który nagrzejesz do 50°C. Poczekaj półtorej godziny.

Rozgrzej piekarnik do 240°C. Jednocześnie nadaj swojemu chlebowi pożądany kształt. Przed umieszczeniem go piekarnika, przygotuj blachę, połóż papier do pieczenia, aby zapobiec ciasto nie klei się. Wybierz formę do pieczenia ciasta lub chleb, jeśli taką posiadasz. Miejsce teraz chleb w piekarniku nagrzanym na 220°C na 35 minut.

Umieść pojemnik tam, gdzie ty Przed zamknięciem piekarnika zalej pod chleb wrzącą wodą.

Po zakończeniu gotowania, to Wszystko, co musisz zrobić, to poczekać, aż ostygnie i cieszyć się!

W przypadku innych, jeszcze ciekawszych przepisów, sugeruję odkrycie kilku dość interesujących, popularnych mieszanek mąk:

 • Mąka z ryżu białego i brązowego bez gluten: do kanapek i bułek hamburgerowych;
 • Mąka migdałowa i kokosowa;
 • Mąki fasolowej i innych składników bez gluten.

Wskazówki dotyczące zrobić chleb w domu

W tym przygotowaniu tak jest prawdopodobnie zauważyłeś, że na przepis składało się kilka odmian mąki. To jest Pierwsza wskazówka dotycząca udanego chleba bezglutenowego: zrób to dobrze małżeństwa z mąki. Oto kilka dodatkowych informacji, które mogą Ci pomóc:

TO pleśń

Znając to ciasto bezglutenowe jest mniej elastyczne, jeśli nie masz doświadczenia, włóż je wcześniej do piekarnika gotowanie. Przed nałożeniem ciasta posmaruj masłem i mąką.

Pojedynczy podnośnik

W odróżnieniu od innych wypieków chleba domowej roboty, ta bez glutenu potrzebuje tylko jednej wyrostki. Raz drożdże zrobiły swoje, nie ma sensu dłużej czekać.

Raport woda-mąka

Jest taka zasada piekarze nigdy się nie zmieniły aż do dzisiaj, ilość wody musi być proporcjonalne do mąki: 250 g mąki/250 g Z wody.

Letniej wody

Wybierz, aby obudzić drożdże w letniej wodzie, a nie w zimnej lub zbyt gorącej. W ten sposób enzymy będą bardziej skuteczne.

Ocet cydr

Jest to technika znana nielicznym ludzi, chociaż jest skuteczny. Polega na dodaniu łyżki do zupa z octu jabłkowego do zagęszczenia ciasta. Drożdże się budzą więcej z tą lekką kwasowością dodaną do wody. Jeśli zdecydujesz się na adopcję tej opcjonalnej metody, pamiętaj, aby nieco zmniejszyć ilość Z wody.

Posiew

Wymieszaj mąkę łyżką łyżka siemienia lnianego, babki lancetowatej lub gumy guar. Więc ty otrzymasz lżejszy chleb bezglutenowy.

Kilka mąki

Nie wahaj się wymieszać kilka mąk bezglutenowych. Odkryjesz różne smaki i nie tylko sprawozdania. Oczywiście wybór tylko jednej mąki może załatwić sprawę. Ten Wskazówka: jeśli często pieczesz chleb, podaj różnorodne smaki.

zrobić chleb bezglutenowy
Aby poprawić smak chleba bezglutenowego, używaj wielu mąk bezglutenowych

Zwiększ podnoszenie

Aby ciasto było dobre spęczniały przez drożdże, należy zapewnić mu wilgotną atmosferę. To jest powód, dla którego niektórzy piekarze wyrastają z ciasta na dużą skalę plastikowa torba w łazience.

Trochę wody gorąco w piekarniku

Przygotowując przepis, który zaproponowałem Ci powyżej, niewątpliwie zwróciłeś uwagę na szczegół miski z wodą pod talerzem. Miska ta jest tam umieszczona, aby wytwarzać parę podczas pieczenia chleba. Wilgotność ta poprawi elastyczność ciasta i nada mu chrupkość godną profesjonalnego piekarza.

Odformowanie

Wykonaj rozformowanie jak zawodowiec! Chleb powinien zachować chrupkość i wyjąć go z formy zaraz po wyjęciu z piekarnika. Wilgoć wytwarzana przez wrzącą wodę może zmiękczyć skórkę, jeśli tak nie jest nie ucieka.

Jak zrobić specjalną bezglutenową mieszankę mąki chlebowej?

Mieszanie mąki staje się coraz popularniejszym trendem w gotowaniu. Tak naprawdę uzyskane smaki różnią się w zależności od użytych razem mąk. Znalazłam kilka ciekawych kombinacji na lepsze pieczywo bezglutenowe, na 500 g mąki.

Mieszanka prostsze

 • 250 g półziarnistej mąki ryżowej;
 • 150 g mąki gryczanej;
 • 100 g skrobi ziemniaczanej lub Ale.

Mieszać uniwersalny niski indeks glikemiczny

 • 200 g mąki amarantowej;
 • 200 g mąki z ciecierzycy;
 • 100 g mąki łubinowej.

Specjalny pikantny przepis

 • 200 g półziarnistej mąki ryżowej;
 • 150 g mąki teff lub jaglanej;
 • 100 g mąki z ciecierzycy lub soczewica;
 • 100 g skrobi ziemniaczanej lub Ale.

Specjalna mieszanka deser

 • 150 g mąki łubinowej;
 • 150 g mąki gryczanej;
 • 100 g mąki kokosowej (około 20% mieszanki tylko do maksimum);
 • 100 g proszku migdałowego.

Drożdże bezglutenowe

Ten rodzaj drożdży jest ogólnie nazywany „proszkiem do pieczenia”. Jest używany przez cukierników większość czasu. Istnieje jednak więcej niż jedna alternatywa, aby tego uniknąć gluten w drożdżach. Wiąże się to z zastąpieniem tego ostatniego innym składnik o takim samym działaniu.

TO wodorowęglan sodu

Zamień drożdże na wodorowęglan sodu. Na ciasto wystarczy pół łyżeczki. W celu zamaskuj zapach podczas degustacji, dodaj pół łyżeczki kwaśny składnik: ocet jabłkowy lub sok z cytryny.

Upławy białka

Użyj białek jaj śnieg, aby lepiej napowietrzyć ciasto i nadać mu puszysty wygląd. Oni doda miękkości Twojemu bezglutenowemu chlebowi. Aby zapobiec powstawaniu bąbelków wypłyną na powierzchnię, zablokuj je gęstszą mieszanką np cukier.

drożdże piekarz bezglutenowy

Z tych drożdży upieczesz swój chleb apetyczny i piękny do zobaczenia. Nie spadnie podczas gotowania, faza Wyrastanie zostanie skrócone, a smak mieszanki mącznej będzie silniejszy. Twój miękisz będzie miękki, a chleb będzie łatwiejszy do przechowywania.

zrobić chleb bezglutenowy
Wybierz bezglutenowe drożdże piekarskie

Zalecenia

Należy pamiętać, że drożdże piekarskie nie powinien mieć kontaktu z solą. Właściwie nie ryzykowałaby Aktywuj. Podczas garowania należy unikać wysokich temperatur, ponieważ powstają drożdże prawdopodobnie umrą.

Bardzo ważne jest, aby pozwolić Odstaw ciasto chlebowe w wilgotnym, ciepłym miejscu na około sześćdziesiąt minut, aby odnieść sukces.

Jak zachować chleb bezglutenowy?

Utrzymanie świeżości chleba to podstawa niezbędny. Od tego zależy powodzenie jego degustacji.

Pakuj chleb

Jeśli atmosfera jest wilgotna lub zbyt suche, ryzykujesz utratę całego smaku chleba. Więc unikaj zostawić go na świeżym powietrzu. Trzymaj go w papierowej torbie lub szmatce czysta bawełna.

Trzymaj go w stanie niepokrojonym

Przechowuj chleb w całości aby skorupa mogła w dalszym ciągu chronić miękisz przed nadmiernym wyschnięciem szybko.

Zamroź to

Możesz wcześniej przechowywać chleb pokroić na kilka kawałków w zamrażarce. Wtedy wystarczy to wyjąć godzinę przed spożyciem.

Przechowuj razem z jabłkiem

Metoda tej babci jest taka dobrze znane. W szczelnym pojemniku zostaw chleb z kawałkiem cukier, a także jabłko lub ziemniak. Chleb długo zachowa świeżość Dłużej.

Przechowuj go w odpowiedniej temperaturze

Zachowasz swoje chleb, jeśli trzymasz go w miejscu o temperaturze pomiędzy 14°C i 18°C.

Włożyć to do piekarnika

Jeśli uznasz, że to twój chleb jest zmiękczony lub nawet bardzo wysuszony, jest jednym z najbardziej skuteczny. Przed włożeniem ciasta do piekarnika nagrzanego do 150°C zwilżyć spód kilka minut, aż znów będzie chrupiące.

A co z dietą bezglutenową?

Warto zaznaczyć, że gluten jest odpowiedzialne za niektóre nietolerancje:

 • alergia na pszenicę;
 • celiakia: choroba trwała nietolerancja glutenu;
 • Wrażliwość na gluten: ból ból brzucha, gazy, wzdęcia lub nieregularny transport.

W przypadku udowodnionej nietolerancji na gluten, najlepiej się bez niego obejść. Nie będziesz jednak zobowiązany pozbądź się podstawowych produktów spożywczych, takich jak chleb. I oprócz zrób własny chleb bezglutenowy, możesz się zwrócić substytuty żywności w celu uzupełnienia wartości białka, którego potrzeby ciała.

Osoby nietolerujące mogą spożywać:

 • Ryż ;
 • kukurydza ;
 • gryka;
 • soja;
 • jajka ;
 • kasztan;
 • polenta;
 • ziemniaki ;
 • Nabiał ;
 • warzywa ;
 • ryby i skorupiaki;
 • owoce ;
 • nasiona ;
 • maniok;
 • z Komosa ryżowa;
 • proso.

Uważaj, niektóre produkty, takie jak chipsy lub ser może zawierać gluten. Dlatego tak ważne jest systematyczne czytanie etykiet przed zakupem jakiegokolwiek produktu.

Zaletą czy wadą?

Kiedy będziesz unikać konsumpcji glutenu, możesz:

 • Lepsze trawienie: będziesz mieć płaski brzuch i mniej bólu;
 • Zyskaj energię i witalność: Twoje ciało będzie mniej zmęczone;
 • Miej piękniejszą skórę: swoją cerę będzie bardziej żywy.

Jednak bez glutenu, twój ryzyko, że organizm wykazuje oznaki niedoborów, których konsekwencje mogą być być katastrofalne. Zwykle postępują tak tylko naprawdę nietolerancyjni dieta. Będziesz zatem musiał zwrócić większą uwagę na swoją dietę niż pozostałe, jeśli obejdzie się bez nich.

zrobić chleb bezglutenowy
Jedząc chleb bezglutenowy, stosuj zdrową, zbilansowaną dietę

Unikanie jedzenia glutenu byłoby zatem korzystne dla twojego organizmu w jedynym stanie, w którym jest twoje odżywianie zrównoważony. W przeciwnym razie ryzykujesz problemami zdrowotnymi.

Ważne jest również wiedz, że gluten nie jest główną przyczyną przyrostu masy ciała. TO dieta bezglutenowa może sprawić, że staniesz się wegetarianinem, co może poprawić twoje zdrowie zdrowie.

Prawda jest taka, że ​​wiele osób uważa, że ​​spożywanie żywności bezglutenowej oznacza utratę wagi. Jednak niekoniecznie tak jest. Z tego, co widziałem, chodzi głównie o zdrowe, zdrowe ciało i unikanie poziomu białka, który mógłby być szkodliwy w dłuższej perspektywie.

Chociaż przygotowanie może spowolnić więcej niż jedno, podkreślone zalety mogą być motywacją osób pragnących zachować zdrowie.