Dieta oparta na komosie ryżowej

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Czym dokładnie jest komosa ryżowa? Quinoa to zboże wybierane przez osoby, które chcą schudnąć bez uczucia zmęczenia. Ta żywność jest ceniona za swoje zalety i wartości odżywcze. Świetnie smakuje i można ją wykorzystać w wielu przepisach. Dowiedz się więcej o diecie quinoa.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Na czym polega dieta quinoa?

Komosa ryżowa to przede wszystkim roślina zielna należąca do rodziny Chenopodiaceae. To właśnie te nasiona są zbierane. Występują w dwóch odmianach, białej i czerwonej. Quinoa jest uprawiana od ponad 7000 lat. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej. Jest spokrewniona z burakiem i szpinakiem. Była święta dla Inków.

Qu’est-ce que le régime quinoa ?
To właśnie nasiona komosy ryżowej są spożywane.

Inkowie nazywają je „nasionami-matkami” w swoim języku Quechua. Dieta quinoa jest uważana za dietę odchudzającą dzięki wysokiej zawartości żelaza, błonnika i białka w nasionach. Nasiona mają niską zawartość tłuszczu i nie zawierają glutenu. Po ugotowaniu dostarczają zaledwie 300 kalorii na 100 g.

Jak działa dieta quinoa?

Wysoka zawartość składników odżywczych w komosie ryżowej oznacza, że można ją określić jako żywność odchudzającą. Wysoka zawartość pełnowartościowego białka sprawia, że jest ona idealnym zamiennikiem pszenicy i ryżu. Te ostatnie powodują wzdęcia z powodu zawartego w nich glutenu.

Z drugiej strony, komosa ryżowa nie zawiera glutenu. Nie musisz więc martwić się o wzdęty brzuch. Ta żywność jest wystarczająco bogata w błonnik, abyś czuł się pełny. Zawiera wiele składników odżywczych. Dostarcza witamin i minerałów, których potrzebujesz, aby przetrwać cały dzień. Na przykład sportowcy, którzy chcą zregenerować się po wysiłku fizycznym, spożywają komosę ryżową. Wszystko to pokazuje, że komosa ryżowa dostarcza składników odżywczych, których potrzebuje organizm.

Należy pamiętać, że nie zawsze tak jest w przypadku innych diet odchudzających. Powodują one uczucie zmęczenia, jeśli nie są połączone z innymi pokarmami. Komosa ryżowa poprawia trawienie dzięki zawartym w niej aminokwasom. Błonnik wspomaga eliminację.

Jak wygląda dzień na diecie quinoa?

Dzień na diecie quinoa to dzień, w którym nie podjadasz dzięki skutecznemu działaniu hamującemu apetyt. Twoje ciało trawi pokarm wolniej dzięki dużym cząsteczkom wytwarzanym przez nasiona. Wydaje się, że masz mniejszą ochotę na przekąski między posiłkami.

Po śniadaniu zawierającym komosę ryżową będziesz w stanie wytrzymać do obiadu. Ten nawyk pomaga osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Nasiona komosy ryżowej można dodawać do prawie każdego posiłku, aby czerpać z nich korzyści. Dla przypomnienia, oto wartości odżywcze 100 g komosy ryżowej:

 • Białko: 4,1 g ;
 • Węglowodany: 18,8 g ;
 • Tłuszcz: 1,92 g;
 • Błonnik: 2,8 g;
 • Woda: 71,6 g.

Jak schudnąć z komosą ryżową: zalety i wady

Zalety

Zawiera silne przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze odgrywają ważną rolę w diecie, ponieważ chronią przed wolnymi rodnikami. Wolne rodniki narażają komórki i tkanki na utlenianie, które powoduje choroby przewlekłe.

Qu’est-ce que le régime quinoa ?
Quinoa jest pokarmem bogatym w przeciwutleniacze

Regularne spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze spowalnia proces starzenia. Quinoa zawiera ich znacznie więcej niż inne zboża. Kwercetyna i kemferol, dwa silne przeciwutleniacze, znajdują się w komosie ryżowej. Zapobiegają one chorobom układu krążenia/chorobom przewlekłym, osteoporozie i nowotworom.

Bogata w składniki odżywcze

Regularne spożywanie komosy ryżowej pomaga utrzymać dobry stan zdrowia dzięki zawartym w niej składnikom odżywczym:

 • Magnez: zapobiega i zmniejsza stres, skurcze i bezsenność;
 • Żelazo: zwalcza anemię, o ile łączy się je z pożywieniem bogatym w witaminę C, ponieważ jest to żelazo pochodzenia roślinnego;
 • Mangan: przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu metabolicznego;
 • Fosfor: wzmacnia mięśnie, kości i zęby;
 • Miedź: zapobiega problemom infekcyjnym i chorobom stawów, takim jak reumatyzm;
 • Cynk: wzmacnia odporność i wspomaga gojenie;
 • Flawonoidy: zapobiegają i zwalczają cholesterol. Zwalcza również choroby układu krążenia;
 • Witamina E: zapobiega chorobom układu krążenia;
 • Witamina B2: poprawia wzrok i odgrywa rolę w rozwoju.

Bezglutenowy

Wcześniej wspomniałem, że komosa ryżowa nie zawiera glutenu. Nie sprecyzowałem, dlaczego jest to korzystne dla zdrowia. Gluten jest składnikiem żyta, pszenicy, mąki i jęczmienia. Wiele osób go nie toleruje: mają celiakię.

Objawy tej patologii objawiają się w jelitach. Celiakia modyfikuje błonę śluzową jelit, czyniąc ją grubą. Narząd ma trudności z wchłanianiem składników odżywczych. Gdy stan się pogarsza, szybko prowadzi do biegunki, bólu brzucha i wzdęć.

Ma niski indeks glikemiczny

Komosa ryżowa ma niski wpływ na poziom cukru we krwi. Jej indeks glikemiczny szacuje się na 35, w porównaniu do 85 dla białego ryżu. To sprawia, że jest to jeden z pokarmów o niskim indeksie glikemicznym. Im wyższy poziom cukru we krwi, tym więcej tłuszczu odkłada się w adipocytach.

Wady

Dieta quinoa nie ma żadnych zauważalnych skutków ubocznych. Wysoka zawartość błonnika może powodować problemy u osób z jego nietolerancją. Może to powodować bóle brzucha. Zaleca się ograniczenie spożycia nasion, jeśli dotyczy Cię ten problem. W takiej sytuacji zalecam stosowanie odpowiedniej dla siebie diety.

Jak skuteczna jest dieta quinoa i jak długo?

Dieta quinoa pozostaje skuteczna niezależnie od tego, czy połączysz ją z aktywnością fizyczną, czy nie. Jednak szybsze rezultaty uzyskasz, jeśli połączysz ją ze sportem. Nasiona zawierają składniki odżywcze, których potrzebujesz, aby oprzeć się stresowi związanemu z podjadaniem.

Qu’est-ce que le régime quinoa ?
Nasiona zawierają minerały i błonnik

Składniki odżywcze, minerały i błonnik poprawiają metabolizm, co jest niezbędne do utraty wagi. Dietę odchudzającą można stosować do momentu uzyskania zadowalających wyników. Produkt jest odpowiedni dla prawie wszystkich, w tym dorosłych, dzieci, sportowców i osób otyłych. Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.

Opinie specjalistów na temat diety quinoa

Stosowanie diety quinoa to zdrowy sposób odżywiania. Pokarm ten jest wystarczająco bogaty w składniki odżywcze, aby zaspokoić potrzeby każdego. Możesz włączyć ją do swojej diety, aby skorzystać z jej korzyści zdrowotnych i odchudzających. To prawdziwy spalacz tłuszczu.

Nasiona pomagają pozbyć się pokusy podjadania między posiłkami. Nie podnoszą poziomu cukru we krwi. Lipidy zawarte w komosie ryżowej to dobre tłuszcze. Zapewniają one prawidłowe funkcjonowanie układu naczyniowego. Ten rodzaj diety zapobiega popadnięciu w rutynę, biorąc pod uwagę zakres możliwych przepisów. Najważniejsze jest usunięcie saponiny, aby uniknąć lekko gorzkiego smaku. Nasiona można dodawać zarówno do słodkich, jak i pikantnych potraw.

Opinie konsumentów

Coraz więcej konsumentów zwraca się ku dietom wysokobiałkowym, takim jak dieta quinoa. Wielu z nich otrzymało zalecenie od dietetyka. Widzą oni zauważalne rezultaty w krótkim czasie. Zalecają jednak łączenie nasion ze zdrową, niskokaloryczną żywnością.

Średnio zalecają dietę mniejszą niż 1000 kalorii dziennie. Niektórzy z tych konsumentów nie są monitorowani przez dietetyka. Starają się dostosować dietę do swoich celów.

Jak należy spożywać komosę ryżową?

Quinoa ma tę zaletę, że można ją łatwo włączyć do różnych potraw. Zapraszam do zapoznania się ze sposobami jej przygotowania, zanim podam kilka przepisów.

Qu’est-ce que le régime quinoa ?
Quinoa ma tę zaletę, że można ją łatwo włączyć do różnych potraw.

Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • Weź 150 g organicznej komosy ryżowej;
 • Zanurz je w misce z wodą;
 • Wypłucz je dobrze, dwa razy z rzędu, aby usunąć saponinę;
 • Ugotuj je w rondlu z wodą i odrobiną soli/cukru zgodnie z przepisem;
 • Doprowadzić do wrzenia przez około dziesięć minut;
 • Zdjąć z ognia i odstawić na około dwadzieścia minut.

Saponina to substancja, która pokrywa nasiona komosy ryżowej. W kontakcie z wodą wytwarza rodzaj piany. Pamiętaj, aby odpowiednio ją usunąć podczas płukania, aby uniknąć gorzkiego smaku.

RanoPołudnieWieczór
Przepis 1Kawa + chleb pełnoziarnisty + owoceRisotto z komosy ryżowej (150 g komosy ryżowej + składniki do przygotowania risotto)Zupa cebulowa
Wieczorny posiłek 2Kawa + jogurt + pudding z komosy ryżowejZdrowa sałatka + 100 g łososiaOmlet serowy
Przepis 3Chleb z quinoa + sok owocowy + masłoSałatka z awokado i komosy ryżowejQuiche z grzybami