Zrównoważona żywność

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Coraz częściej w codziennym życiu podczas konsultacji zauważam, że pacjenci są bardziej ekoodpowiedzialni. Oprócz wyrażania chęci zdrowszego odżywiania się, chcą mieć nawyki bardziej przyjazne dla środowiska.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Żywność zanieczyszcza, zobaczymy przyczyny tego zanieczyszczenia oraz rozwiązań, które jesteśmy w stanie zapewnić, oczywiście na naszą skalę! Celem nie jest zmiana wszystkiego, ale ostatecznie skorzystaj z rady, która wydaje Ci się najbardziej odpowiednia lub najbardziej odpowiednia osiągalne na co dzień.

Powoduje

Dlaczego żywność zanieczyszcza środowisko?

Rolnictwo

  • Rośliny

Wiele owoce i warzywa uprawiane są poza sezonem, w tym celu należy stosować bardzo energochłonne i zanieczyszczające środowisko techniki produkcji: uprawy naziemne, w ogrzewanych szklarniach, przy użyciu coraz większej ilości pestycydów i nawozów. Ponadto, aby zawsze móc zwiększać produktywność, konieczne jest powiększanie obszarów rolniczych, dlatego rozwiązaniem preferowanym przez producentów jest wylesianie. To masowe wylesianie ma poważne konsekwencje dla różnorodności biologicznej. Rozpoczyna się efekt kuli śnieżnej: zwierzęta tracą siedliska, flora zostaje zniszczona, zwierzęta nie mogą już same się wyżywić, owady nie mogą już pełnić swojej roli zapylaczy… a różnorodność biologiczna zostaje nienormalnie zniszczona.

  • Mięso, ryby i produkty mleczne

Konsumpcja Nadmierna ilość białka zwierzęcego ma niebagatelny wpływ na planeta. Przeżuwacze wydalają dużo metanu, który powoduje znaczny wzrost emisji gazów cieplarnianych. Jest niezbędne należy również wziąć pod uwagę wszystkie niezbędne rolnictwo nakarmić te zwierzęta, a w tym przypadku ponownie nastąpi wylesianie jedyne rozwiązanie umożliwiające powiększenie obszarów upraw.

Aktor Joaquin PHOENIX wygłosił niedawno na gali Oscarów przemówienie na temat dobrostanu zwierząt, co jest dość niezwykłe w naturze ludzkiej: „wyobraźcie sobie gatunek, który sztucznie zapładnia krowę, zabiera jej dziecko po urodzeniu, aby je zjeść, i zjada je mleko przeznaczony dla dzieci od 10 miesięcy, ten gatunek to człowiek”. Nie jestem wegetarianinem, ale to przemówienie robi wrażenie!

Szokujące pozostaje także intensywne połowy. Techniki połowu powodują śmierć wielu ryb, które trafiają do sieci, a ponieważ nie nadają się do sprzedaży lub których sprzedaż jest zabroniona, wracają do wody martwe lub ranne.

krowa

Produkty ultraprzetworzone i przetworzone

Ta rodzina produkty obejmują żywność różniącą się od produktu podstawowego. Podobnie jak puree ziemniaczane VS ziemniaki lub śmietana Deser o smaku „tarte tatin” VS jogurt…

Aby je wyprodukować, przemysł rolno-spożywczy będzie zużywał ogromne ilości energii i wody. Energia wymagana do transportu i przechowywania (np. chłodzenia, zamrażania itp.) jest również znaczna.

Pakiety

Przed promieniami supermarketach, prawie rzadko można znaleźć produkty, które tego nie zawierają nie są pakowane w jedną lub więcej warstw tworzywa sztucznego lub karton. Francuz wyrzuca średnio 130 kg opakowań jedzenie rocznie.

Opakowanie i odpady powodują powstawanie metanu w atmosferze podczas ich degradacji i wydzielają toksyczne opary kiedy są kremowane. Chociaż opakowanie może być poddane recyklingowi, wymaga to dalszego zużycia energii.

Działać

Jak ma czy w skali indywidualnej możemy zmniejszyć wpływ na środowisko?

Teraz zaproponuję Ci rozwiązania, które pozwolą Ci ewentualnie zmienić małe rzeczy, które poprawią nasz ślad węglowy!

Sezonowe i lokalne

Zdrowy rozsądek jest wybierać żywność sezonową i możliwie lokalną. Jedzenie malin na Boże Narodzenie nie jest zbyt logiczne… to samo po egzotyczne owoce, które przemierzają planetę samolotem… Aby Cię poprowadzić, liczne listy roślin sezonowych są dostępne w internecie.

Ogranicz także spożycie białka zwierzęcego – mniejszego, ale lepszej jakości. Białka zawarte w suszonych warzywach (takich jak soczewica, ciecierzyca, fasola czerwona itp.) charakteryzują się dobrą wartością odżywczą, co pozwala na naprzemienne spożywanie białka.

Organiczny

Żywność na poziomie „rolnictwo ekologiczne”. Europejskie czy francuskie, pozwalają nam szanować środowisko.

Ta etykieta narzuca dokładne specyfikacje, które pozwalają uniknąć szklarni ogrzewane, stosowanie nawozów szkodliwych dla wód gruntowych freatyczny… Również użycie pestycydów jest niezwykle zredukowane, co jest korzystne dla zdrowia i naszych piwnic.

Jednak uwaga: ekologia nie uwzględnia pory roku! będzie to kwestia zachowania czujności.

Marnować

Francuz wyrzuca średnio 1 posiłek tygodniowo. Aby uniknąć marnotrawienia żywności, nie wahaj się zamrozić żywności, której data ważności jest bliska. Stwórz jak najszersze menu, aby ocenić ilość i być lepiej zorganizowanym. W wielu miastach na ulicach ustawiane są „solidarnościowe lodówki”, po których można zostawiać jedzenie, którego się nie zje i nie wyląduje w śmietniku. Lokalizacje tych lodówek są dostępne na stronie internetowej „frigosolidaire”.

plastik i zanieczyszczenia

Pakiety

Według Joan Gussow, jednej z pierwszych dietetyków, na przestrzeni kilkudziesięciu lat byliśmy świadkami pojawienia się supermarketów, a zwłaszcza eksplozji produktów ultraprzetworzonych. Supermarkety oferują średnio ponad 8 000 referencji. Wszystkie te produkty spożywcze są energochłonne w produkcji, bardzo często pochodzą z zagranicy i są nadmiernie pakowane. Joan Gussow radzi nie kupować w supermarketach, ale na targu lub u małych handlarzy. Rzeczywiście, ten sposób zakupów pozwala na przejście w stronę produktów sprzedawanych luzem i ograniczenie opakowań jednorazowych. Aby ograniczyć opakowania jednorazowe, można zwracać nadające się do prania torby materiałowe i pudełka na żywność. Preferuj materiały obojętne, które są mniej zanieczyszczające i trwalsze, takie jak stal nierdzewna, szkło lub tkanina.

Recykling

Sortuj swoje śmieci, ponownie używaj pojemników, wyrzucaj szkło do śmietników do szkła… to wszystko pozostaje w miarę dostępne dla każdego. TO Kompostowalne to także świetne rozwiązanie na redukcję znacznie twoje marnotrawstwo. Dzięki temu rozwiązaniu jest to możliwe zmniejszyć objętość odpadów o prawie jedną trzecią. Strony ratusze oferują kompostowanie i wermikompostowanie, mogę zaoferować sprzedaż kompostowników lub Tobie prawdopodobnie wskazuje wspólne kompostowniki w Twoim mieście.

Oto kilka pomysłów na ochronę planety. W ciągu zaledwie dwóch pokoleń zanieczyszczyliśmy więcej zanieczyszczeń niż przez ostatnie 5000 lat… Daje to do myślenia.