Wskazówki dotyczące wiosennej diety, dostosowanej zgodnie z zasadami chińskiej dietetyki

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Oto kilka wskazówek medycyny chińskiej, jak lepiej słuchać swojego organizmu i żyć w zgodzie z naturą, bo w chińskiej dietetyce wiosna trwa do 25 kwietnia i jest sezonem Wątroby!
Rzeczywiście, dni są coraz dłuższe, przyroda się budzi, nasiona zaczynają kiełkować i dlatego musimy dostosować się do tej energii uzewnętrznienia, wzrostu! Ważne jest, aby planować i realizować swoje projekty, a wszystko to z cierpliwością i umiarem!

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Element kojarzony z wiosną to drink.
To sok, który powstaje po zimie, przebudzeniu natury. Ta pora roku porównuje Człowieka do nasionka przygotowującego się do wyłonienia się z ziemi.

TO narządy związany z sezonem będzie wątroba i pęcherzyk żółciowy, same powiązane z oczami i wzrokiem.
Regularnie obserwujemy również reakcje na tym poziomie przy alergii wiosennej (łzawiące i swędzące oczy).

L’emocja Wiosna nadeszła gniew do którego jest podłączony wątroba .
Ta energia gniewu będzie miała kilka wpływów na nasze emocje.

Jeśli więc na wiosnę odczujemy nadmiar energii, będziemy rozdrażnieni, niecierpliwi, możemy stracić sen, będziemy mieć zaczerwienione oczy, migreny, nadciśnienie, a nawet nadczynność tarczycy.

Jeśli natomiast energii związanej z wiosną jest za mało, możemy odczuwać niepokój, problemy z trawieniem, zmęczenie czy niedociśnienie.
Akupresura może pomóc Ci znaleźć tę równowagę i wyleczyć wszelkie alergie!
Pomocne mogą być również praktyki takie jak Qi gong, Tai chi, joga i medytacja.

Kilka porad kulinarnych na wiosnę

  • Unikaj przejadania się, ponieważ osłabia to śledzionę i żołądek i koncentruje w nich energię.
  • Preferuj młode pędy, młode warzywa, młode mięsa (jagnięcinę itp.) i preferuj gotowanie na woku, na parze, lekko solone, z potrawami takimi jak dziki czosnek, a nawet kiełki.
  • Unikaj nadmiaru (tłuszczów, alkoholu, cukrów), gdyż wątroba i śledziona będą na nie szczególnie wrażliwe.
  • Będziemy faworyzować zieloną żywność (kolor sezonu), taką jak zielone warzywa i zielona herbata.
wiosna

Jeśli chodzi o wybór żywności zgodnie z jej charakterem:

Niewielka ilość kwaśnych pokarmów w celu odżywienia Yin wątroby: morela, borowiki, szczypiorek, cytryna, pigwa, truskawka, gujawa, granat, fasola azuki, kiwi, kumkwat, mleko sfermentowane, liczi, mandarynka, mango, pomarańcza, szczaw, grejpfrut, brzoskwinia, gruszka, jabłko, kurczak, śliwka, winogrono, sezam, pomidor i ocet.

Ostry aromat sprzyjający ruchowi eksterieru: czosnek, alkohol, koper, owies, anyż, bazylia, cynamon, kardamon, kminek, seler, kapusta, szczypiorek, goździki, kolendra, kurkuma, koper włoski, imbir, goździki, kumkwat, mięta, proso, musztarda, gałka muszkatołowa, rzepa, cebula, oregano, brzoskwinia, gołąb, chili, pistacja, por, pieprz, rzodkiewka, soja i tymianek.

Łagodny smak łagodzący napięcie mięśni i ścięgien; zapobiegać blokadom; chronią i wzmacniają śledzionę i żołądek: wołowina, pszenica, marchew, grzyby shitake, dynia, daktyl, pochrzyn, jujube, soczewica, kukurydza, orzechy, jajo kurze, cebula, groszek, ciecierzyca, gruszka, ziemniak, dynia, ryż, cukier ( mała ilość).

Strona aktywności fizycznej

Wiosną najlepiej sprawdzają się spacery, gdyż nie obciążają zbytnio dróg oddechowych, które i tak są już zniszczone przez pyłki!

Kilka porad dietetycznych poza sezonem od 24 kwietnia do 17 maja

To jest sezonelement Ziemia iŚledziona/narząd żołądka. Ziemia jest centrum wszystkich żywych istot. Element ten występuje w środku każdej z czterech pór roku. Reprezentuje indyjskie lato lub poza sezonem, wilgotność, środek życia. Jest to również łagodny smak, Tam żółty kolor.

Jeśli chodzi o wybór żywności zgodnie z jej charakterem

To czas, w którym należy jeść lekko i lekko potrawy o łagodnym smaku które są naturalnymi diuretykami i eliminują wilgoć:

  • fasolka szparagowa, dynia, arbuz, cukinia, ogórek;
  • jęczmień, czerwona fasola.

Używaj dużej ilości ziół i łagodnych przypraw (kminek, curry itp.), aby pobudzić funkcjonowanie śledziony i zmienić wilgotność.
Potrawy z neutralny charakter i łagodny smak wymagane są również:

  • warzywa: papryka, kukurydza, marchew, groszek, koper włoski;
  • owoce: banan, gruszka, sok jabłkowy, wiśnie, kokos;
  • białka: wołowina, cielęcina, ser (trochę, bo nawilża);
  • inne: pieczywo (na zakwasie), orzechy, olej rzepakowy, cynamon.

Sezon wiosenny to czas odnowy, zmian.

To dość męczący sezon dla organizmu. Musisz zatem dostosować swoją dietę i tempo, delikatnie, wrócić do podstaw i ponownie połączyć się z naturą: spacery po lesie, prace w ogrodzie itp.

Przegoń zimowe rozmyślania osłabiające śledzionę i jak najszybciej naładuj baterie na słońcu!