Cukrzyca i dieta

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Czy wiesz, że we Francji na cukrzycę choruje ponad 4,5 miliona osób, w tym około 1 milion nieświadomych tej choroby?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Jaką jednak dietę zastosować w przypadku cukrzycy?

co to jest cukrzyca?

Cukrzycę charakteryzuje nadmiar cukru we krwi.

Choroba ta jest powiązana z insuliną, która jest hormonem pomagającym regulować poziom cukru we krwi i lepiej go rozprowadzać, tak aby nie pozostawał we krwi.

Jest to główna przyczyna niepełnosprawności i śmierci na całym świecie; dlatego stanowi to obecnie prawdziwy problem zdrowia publicznego.

Po co ? Ponieważ cukrzyca powoduje wiele powikłań na poziomie układu krążenia, na poziomie oczu, na poziomie nerek, między innymi…

Na szczęście dieta odgrywa ważną rolę w rozwoju cukrzycy.

Dieta dla diabetyka pozwala na:

 • zaspokoić potrzeby żywieniowe,
 • kontrolować poziom cukru,
 • osiągnięcie prawidłowej wagi,
 • i zapobiegać ryzyku chorób towarzyszących.

Jaką dietę stosować przy cukrzycy?

Należy pamiętać, że nie mówimy już o diecie dla diabetyków, ale o ” zbilansowana dieta „, w którym każda z grup żywności będzie miała swoje znaczenie.

Dawno minęły czasy, gdy osoby chore na cukrzycę proszono na przykład o całkowite wyeliminowanie cukrów! Zdaliśmy sobie sprawę, że nie można tego zrobić w ten sposób.

Aby zbilansować posiłki u osób chorych na cukrzycę, należy przestrzegać pewnych prostych zasad żywieniowych.

Na początek wybierz żywność o niskim indeksie glikemicznym.

kobieta z cukrzycą

Indeks glikemiczny to indeks mierzący zdolność pożywienia do szybkiego podniesienia poziomu cukru we krwi (glikemii).

Im wyższy indeks glikemiczny, tym szybciej wzrasta poziom cukru we krwi, co nie jest korzystne dla osoby chorej na cukrzycę.

Istnieją więc listy produktów spożywczych o każdym indeksie glikemicznym. Np. następujące produkty mają niski indeks glikemiczny: awokado, gorzka czekolada powyżej 70%, orzechy, migdały, soczewica, ciecierzyca, groszek łuskany, a także chleb razowy i makaron razowy.

Priorytetowo traktuj także żywność bogaty w dobre tłuszcze ponieważ u diabetyków występuje ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, a ryzyko to jest 2 do 3 razy wyższe niż w populacji ogólnej, nie należy tego lekceważyć!

Wybór padnie zatem na tłuszcze pochodzenia roślinnego takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej z orzechów włoskich, ale także na dobre tłuszcze zawarte w tłustych rybach, słynnych Omega 3, takich jak łosoś, makrela, pstrąg, śledź, sardynki. .

I prosta wskazówka: pamiętajcie o posypaniu talerzy nasionami lnu, które są bardzo bogate w dobre tłuszcze!

Moja trzecia wskazówka to wzbogacenie diety w błonnik ponieważ oni odgrywają interesującą rolę w kontroli poziomu cukru we krwi.

I wtedy rozważ spożywanie przynajmniej jednego warzywa w każdym posiłku. Może być w postaci surowej lub gotowanej, naprzemiennie.

Krótkie słowo na temat mojej rady:

Jaka jest technika łatwego uczenia się lub ponownego uczenia się stosowania zrównoważonej diety u osób chorych na cukrzycę?

Radzę zapoznać się z piramidą żywieniową.

Podstawą piramidy są produkty, które należy spożywać, zatem oczywistym jest, że należy w miarę możliwości unikać produktów znajdujących się na samym szczycie piramidy!

Zacznijmy od góry:

 • Słodycze : należy unikać w miarę możliwości, ale jeśli zdarza się to od czasu do czasu, nie powinno to mieć miejsca poza posiłkami, ponieważ spowodowałoby to zbyt gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi.
 • Tłuszcze i oleje: używaj z umiarem i wybieraj dobre olejki, o których wspomniałem wcześniej.
 • Mleko, jogurty: 2 porcje dziennie
 • Sery, mięso, drób, ryby, jaja: 1 porcja sera ORAZ 1 porcja mięsa, drobiu, ryb, jaj dziennie. Jedz czerwone mięso tylko raz w tygodniu.
 • Pieczywo, produkty zbożowe, ziemniaki, rośliny strączkowe: przy każdym głównym posiłku najlepiej stosować wymienione powyżej całe produkty oraz te o niskim indeksie glikemicznym.
 • Owoce i warzywa : 2 do 3 porcji dziennie. I unikaj owoców poza posiłkami, ponieważ zawierają cukier.
 • Woda, herbata, napoje niesłodzone: co najmniej 1,5 litra dziennie.

A cukier, czy nie można go zastąpić czymś innym?

Istnieje więcej naturalnych rozwiązań niż dotychczas stosowano, jak na przykład aspartam, sztuczny słodzik odkryty w 1965 roku, ale którego spożywania odradza się! Więc tego unikamy.

Dziś z łatwością można znaleźć na rynku:

 • Stewia : występuje w postaci zielonego proszku i ma bardzo mocny lukrecjowy smak. Nie ma żadnego wpływu na poziom cukru we krwi, w ogóle nie podnosi poziomu cukru, ale trzeba docenić jego specyficzny smak.
 • Ksylitol który przychodzi do nas z krajów nordyckich, to substytut cukru (dostępny w sklepach ekologicznych) wytwarzany z ekstraktu z brzozy. Uważaj, aby nie dodać za dużo podczas gotowania, ponieważ smak stanie się bardziej wyraźny!
 • TOcukier kokosowy. Karmelizuje się jak cukier, którego zwykle używasz, ale ma niski indeks glikemiczny. A osobiście to mój faworyt!

A jeśli nie, cukier w deserach można zastąpić przecierem owocowym, też jest bardzo dobry!

Zatem ostatecznie, jeśli jesteś chory na cukrzycę, wystarczy, że wyrobisz sobie dobre codzienne nawyki żywieniowe!