Przykłady menu dla przerywanego postu

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Czy chcesz pościć, aby schudnąć i zoptymalizować swoje zdrowie? W takim razie polecam post przerywany. Nie jesteś pewien, które menu przerywanego postu wybrać? Sprawdź moje jadłospisy!

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Przerywany post wyróżnia się wśród współczesnych trendów dietetycznych. To coś więcej niż dieta, to nowy sposób odżywiania. Post ma wiele korzyści zdrowotnych. Post na odchudzanie jest nawet uważany za modny sekret odchudzania. Zamierzam przedstawić ci wiele korzyści płynących z postu i powiedzieć ci, jak go praktykować z typowym dziennym menu „na czczo”.

Czym jest post przerywany?

Ten rodzaj diety charakteryzuje się naprzemiennymi okresami postu o różnej długości z okresami jedzenia. Znacznie bardziej elastyczny, prostszy i bardziej dostępny niż ścisły post, który nie pozwala na przyjmowanie pokarmów, przerywany post oferuje możliwość czerpania korzyści z podobnych punktów zdrowotnych. Istnieją różne sposoby przeprowadzania przerywanego postu. Upewnij się, który z nich najbardziej Ci odpowiada. Częściowy post, metoda 5:2 lub post: wybór należy do Ciebie!

Pomysły na 3-dniowe menu przerywanego postu

Oto moje pomysły na przerywany post. Te jadłospisy naprawdę się u mnie sprawdziły!

Dzień 1: menu na cały dzień

Oto śniadanie: pół miski mleka owsianego, szklanka organicznego soku jabłkowego i dwa naleśniki z odrobiną miodu. Następnie można wypić kawę bez cukru i zjeść batonik zbożowy, tak jak ja.

Na lunch: stek wegetariański z pesto i ravioli mozarella, pół miski 15% fromage frais z łyżeczką nasion chia (które mają wiele korzyści zdrowotnych) i jagód goji (które chronią wątrobę, nerki i oczy oraz wzmacniają układ odpornościowy), miód i herbata. Na przekąskę można wypić herbatę lub kawę.

I wreszcie, na wieczór: prosta herbata ziołowa.

Dzień 2: menu na cały dzień

Śniadanie: pół miski mleka owsianego, szklanka organicznego soku jabłkowego i dwa naleśniki z odrobiną miodu. Rano można wypić kawę bez cukru i zjeść batonik zbożowy.

Na lunch: kawałek quiche Roquefort, mieszanka sałat (pomidory koktajlowe, pestki dyni, orzechy włoskie, rzodkiewki i sałatka do wyboru) i mały kawałek sera z chlebem pełnoziarnistym (tylko jedna kromka), nie zapominając o herbacie. Na przekąskę można wypić herbatę lub kawę. To jest moje ulubione menu przerywanego postu!

I wreszcie, na wieczór: prosta herbata ziołowa.

Dzień 3: menu na cały dzień

Oto śniadanie: pół miski mleka owsianego, porcja (lub dwie) musli. Marka, którą polecam to Eat Natural. Nie zapomnij o niezbędnej szklance organicznego soku jabłkowego. Następnie rano można wypić kawę bez cukru i zjeść batonik zbożowy.

Na lunch: starta marchewka z czosnkiem, roladki z kurczaka (lub maki z kurczaka, jeśli wolisz), pesto i ser ementaler. Następnie pół miski 15% fromage frais z łyżeczką nasion chia i jagodami goji. Jak zapewne zauważyłeś, moje menu nie różni się zbytnio i mogę zapewnić, że to działa dla mnie. Nie zapomnij o miodzie i herbacie. Na przekąskę można wypić herbatę lub kawę.

I wreszcie, na wieczór: prosta herbata ziołowa.

Jak powinienem jeść podczas przerywanego postu?

W okresie postu należy bezwzględnie unikać napojów zawierających kalorie. Pij więc głównie wodę i herbatę. Możesz pić kawę, ale nie dodawaj do niej cukru ani mleka. W razie potrzeby można sięgnąć po słodziki, takie jak erytrytol.

Jedz dwa razy więcej podczas przyjmowania pokarmów

Kiedy pościsz, utrzymanie zbilansowanej diety w okresach przyjmowania pokarmów może być skomplikowane. Niejednokrotnie możesz odczuwać pokusę, by coś przekąsić, zjeść więcej i sobie dogodzić. Należy pamiętać, że jest to błąd, który może zniweczyć wysiłki. Aby czerpać korzyści zdrowotne z postu, jakość diety w okresach spożywania posiłków jest tak samo ważna, jak w okresach postu. Dlatego zalecam spożywanie dużej ilości pokarmów roślinnych, pełnoziarnistych zbóż i chudego białka. I nie zapominaj o niezbędnych kwasach tłuszczowych.

Dlaczego przy przerywanym poście przybieram na wadze?

W przypadku przerywanego postu utrata masy ciała odbywa się kosztem utraty mięśni. Kiedy rezerwy tłuszczu są wyczerpane, masa mięśniowa ulega degradacji i musi zostać uzupełniona. Może to prowadzić do silnego apetytu na jedzenie, a tym samym optymalizować przyrost masy ciała.

Jedno jest pewne: dieta nie jest odpowiednia dla każdego, dlatego może powodować przybieranie na wadze u niektórych osób. Niektórzy ludzie mogą sobie poradzić bez martwienia się o jedzenie czegokolwiek przez szesnaście godzin, podczas gdy inni szybko doświadczą gwałtownych zachcianek, a nawet zawrotów głowy i / lub nudności. W tym drugim przypadku ważne jest, aby słuchać swojego ciała i nie zmuszać go do jedzenia, lub przeprowadzić przerywany post przez krótki okres czasu.

Osoby o „normalnej” wadze również powinny być ostrożne z tego typu dietą, ponieważ post może otworzyć drzwi do problemów związanych z jedzeniem. Upewnij się więc, że idziesz w swoim własnym tempie i próbujesz różnych nawyków żywieniowych: na przykład szybsze jedzenie może być dobrym początkiem.

Ile mogę schudnąć stosując przerywany post 16/8?

Nawet jeśli nie próbowałeś postu 16/8, prawdopodobnie słyszałeś już o tej niezwykle popularnej koncepcji żywieniowej. Dieta ta staje się coraz bardziej popularna i ma wielu zwolenników. Przerywany post ma wiele zalet związanych z odchudzaniem: chodzi o to, że możesz jeść, co chcesz i nadal tracić na wadze, o ile jesz wszystkie posiłki i przekąski w ciągu ośmiu godzin każdego dnia. Przez pozostałe szesnaście godzin nie należy nic jeść. Ta metoda, zdefiniowana przez powtarzanie, jest rodzajem przerywanego postu.

Pomimo popularności postu 16/8, często określanego jako dieta 16/8 lub dieta ośmiogodzinna, przerywany post materializował się w różnych formach przez stulecia. Rozwiązanie 16/8 to tylko jeden z przykładów diety ograniczonej czasowo, która ogranicza spożycie kalorii do zaledwie kilku godzin. Istnieją również inne rodzaje przerywanego postu, które obejmują naprzemiennie całe dni postu (lub dni ograniczonego spożycia żywności) z dniami konwencjonalnego jedzenia, czego dobrze znanym przykładem jest dieta 5:2. Wreszcie, nie zapominajmy o tych, którzy poszczą z powodów religijnych lub duchowych.

Oprócz utraty wagi, większość entuzjastów 16/8 mówi o możliwych korzyściach zdrowotnych, takich jak optymalizacja poziomu cukru we krwi i cholesterolu. Czy jednak naprawdę dobrym pomysłem jest rezygnacja z kalorii przez szesnaście godzin dziennie? Czy jest to podejście odpowiednie dla Ciebie? Dowiedz się więcej, idź we własnym tempie i nie wahaj się skonsultować z dietetykiem lub lekarzem przed wypróbowaniem postu 16/8. Nie wahaj się przeczytać opinii, aby zobaczyć mocne i słabe strony danej diety.

Jaki jest najskuteczniejszy przerywany post?

Jeśli zaczynasz od przerywanego postu, rozwiązanie 16/8 jest najbardziej odpowiednie. Dzięki niemu możesz jeść wystarczająco dużo w ciągu dnia przez osiem godzin. Następnie etap postu odbywa się głównie w nocy. Dzięki temu pokusa podjadania jest znacznie mniejsza. Osobiście przetestowałem kilka przerywanych postów i opcja 16/8 działała najlepiej.