Jedzenie i miłość: dlaczego tyjemy w gospodarstwie domowym?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Widzieć życie na różowo, mieć motyle w brzuchu, supeł w brzuchu… Zakochanie to wstrząs hormonalny, fizyczny i psychiczny. Jakie przygody Cię czekają, rzucasz się w pustkę i nieznane, aby wspólnie rozpocząć nowe życie.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Przechodzimy przez fazę „miesiąca miodowego”, jak to niektórzy nazywają, początków, kiedy wszystko jest idealne, cudowne, gdy nagle, po kilku tygodniach (lub miesiącach dla szczęśliwców) następuje nagły powrót do rzeczywistości: Twój partner ma wady (cholera) !) i jesteś definicją powiedzenia „poluj na to, co naturalne, wraca w galopie” i wisienką na torcie, gdy założysz swoje ulubione dżinsy, zorientujesz się, że to już na Ciebie nie pasuje!

Katastrofa ? Oczywiście nie ! To wszystko jest normalne, nie panikuj.

Jako Dietetyk Żywieniowy dam Ci radę, abyś poczuł się komfortowo w swoim ciele, w swojej głowie, a co za tym idzie, jeszcze lepiej w swoim związku.

Związek między jedzeniem i miłością

Zakochałam się, więc tracę na wadze:

Być może słyszałeś już, że zakochany możesz po prostu „karmić się miłością i świeżą wodą”? Miłość do innych nas karmi, tak, wypełnia, daje energię niezbędną do przeżycia pierwszych emocji. W ten sposób jedzenie jest na drugim miejscu, najpierw przytulamy się! Jego żołądek jest zaspokojony… Z miłością!

Starsi mogą nam nawet mówić „jedz, ile chcesz”, oburzając się na ten brak apetytu, ale tak naprawdę nie ma awaryjnej sytuacji… Wszystko wróci do normy, gdy nadejdzie odpowiedni czas dla Ciebie i Twojego dziecka. ! Niesamowite, prawda?

Złamane serce i utrata wagi

Wiele osób traci apetyt w obliczu załamanego serca! Żadnych pragnień, żadnego apetytu, odtąd jest to smutek, że nie widać już ukochanej osoby, która jest mistrzem jedzeniu doznań… Jedzenie jest mdłe, nie mamy już smaku… Potem z biegiem czasu Na szczęście to działa!

Rutyna w parze

Czas początków minął i zadomowiliśmy się jako para, odkrywamy rutynę pary i bardzo często właśnie wtedy pojawiają się kilogramy miłości. Uwielbiam nadgarstki, to o Tobie mówię!

Nierozłączki czekają na kolację, gotujemy małe dania, aby sprawić sobie nawzajem przyjemność, upragniony i wyczekiwany moment dzielenia się. Ale rytm naszych dni jest inny i możemy dotrzeć do gniazda przed ukochaną osobą, zdarza się, że przekąski bez głodu nas zajmą… Posiłek jest wtedy spożywany bez apetytu, co uniemożliwia nam cieszenie się posiłkiem. Następnie dodajemy do tego słodycze przed Waszym ukochanym serialem i bez głodu, po raz kolejny zaczynamy nabierać nawyku jedzenia.

Wtedy posiłki indywidualne mogą stać się powtarzającymi się programami telewizyjnymi, jemy bez apetytu, bez prawdziwego pragnienia i w ten sposób z czasem gromadzą się dodatkowe kilogramy.

podjadanie we dwoje przed telewizorem

Moja rada, jak utrzymać dwie osoby w jednej linii

Dziel się posiłkami twarzą w twarz

Wprowadź nową, zdrową rutynę do swojego związku. Poproś partnera, aby podczas posiłku wyłączył telewizor, usiadł przy stole, nakrył go, nałożył sobie talerz i usiądzie naprzeciw siebie.

Dzięki temu skoncentrujecie się na posiłku, porozmawiacie ze sobą i spędzicie zasłużony moment relaksu po długim dniu.

Jeśli lubisz słodycze przed wieczornym filmem, możesz zatrzymać deser, którym będziesz mógł się delektować w tym czasie.

Organizujcie wspólnie swoje cotygodniowe menu

Dobrym sposobem na zbilansowane odżywianie się przez cały tydzień bez poczucia niedosytu jest planowanie z wyprzedzeniem. Można wspólnie ułożyć tygodniowe jadłospisy, zrobić odpowiednie zakupy i w ten sposób zjeść spokojnie/zdrowo, nie martwiąc się po całym dniu pracy „co będziemy mogli zjeść tego wieczoru?” „.

Gotuj dla dwojga

Dobrym sposobem, aby mieć ochotę usiąść przy stole, spróbować i delektować się jedzeniem, zamiast połykać je bez zastanowienia, jest zabranie się za gotowanie i to dla dwóch osób, proszę!

Wspólny moment współudziału i wymiany zdań.

Przekonasz się, że posiłek nie ma tego samego smaku, gdy zabierzemy się za jego wspólne przygotowanie.

gotowanie dla par

Czy mówisz

Niezbędne jest komunikowanie się z partnerem na temat odczuć związanych z jedzeniem: kto jest głodny, o której godzinie i z jaką intensywnością. Więc nastroisz swoje skrzypce i uszanujesz uczucia wszystkich!

Aktywność fizyczna dla dwojga

Notatka o aktywności fizycznej jest niezbędna, szczególnie gdy masz siedzącą pracę, a wieczorem: w samochodzie i w drodze do domu! Znajdź przedział czasowy, który odpowiada wam obojgu i razem idźcie poćwiczyć. Posiłek następujący po zajęciach będzie jeszcze bardziej doceniony, ponieważ każdy z Was poczuje się dość głodny.

Krótko mówiąc, zrozumiesz, że aby odzyskać sylwetkę będąc w związku, sekretem jest słuchanie siebie, poświęcenie czasu i poczekanie, aż poczujesz głód!

Więc tak, ogłośmy wielkie TAK miłości, tej emocji, która razi nas prądem, wprawia w wibracje, z pewnością jest to ekscytujące doświadczenie, ale miłość czasami hamuje nasze odczucia związane z jedzeniem, zachęca nas, abyśmy ich nie słuchali: albo jemy za dużo, albo nie w ogóle ! Jak zrobić ?

Jako Dietetyk chcę Ci powiedzieć: jakie to ma znaczenie! W życiu są cykle, chwile, kiedy odkrywamy część siebie poprzez drugiego i tak, to sprawia, że ​​zapominamy o naszym głodzie i sytości, ale jeśli poświęcimy czas, aby wrócić do siebie (kiedy już udało nam się oddzielić od inne) będziecie mogli (na nowo) nauczyć się słuchać swojego głodu, sytości i cieszyć się wspaniałym posiłkiem we dwoje, oko w oko!

Podobnie jak w przypadku jazdy na rowerze, nie można stracić słuchania swojego ciała i tego, co ma nam do powiedzenia. Wystarczy, że wrócisz do nawyku.