Warzywa i owoce w kształcie litery U

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Owoce i warzywa mają bardzo interesujący profil odżywczy. Zawierają niewiele kalorii i zapewniają dobrą podaż witamin i minerałów, składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ludzie, którzy regularnie jedzą owoce i warzywa, mają więcej energii i zmniejszone ryzyko chorób, takich jak nadciśnienie i cukrzyca. Co więcej, pokarmy te są bardzo wszechstronne i mogą być spożywane na surowo, gotowane, w postaci soków oraz w pikantnych i słodkich potrawach. W kolejnych wierszach zabierzemy Cię w podróż odkrywania owoców i warzyw w kształcie litery U.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Ugli

Ugli to owoc Citrus reticulata x Citrus paradisi, owoc cytrusowy należący do rodziny Rutaceae. Owoc ten jest hybrydą powstałą w wyniku skrzyżowania pomelo, grejpfruta i pomarańczy. Ugli to lekko okrągły owoc cytrusowy wielkości grejpfruta. Ma wyjątkowo twardą, żółto-zieloną, nieregularną skórkę z pomarańczowymi plamami, które wskazują na dojrzałość. Zaletą jest jednak to, że skórka jest dość łatwa do obrania w porównaniu z większością innych owoców cytrusowych.

uglis

Jasnożółty miąższ jest podzielony na części, podobnie jak w przypadku pomarańczy. Uglis są dość soczyste i wydzielają przyjemnie słodki, aromatyczny zapach. Pod względem smaku owoc jest znacznie mniej gorzki niż grejpfrut, z lekko słodkim, pomarańczowym posmakiem. Podobnie jak wszystkie owoce cytrusowe, skórka może być również używana do aromatyzowania różnych wypieków i potraw, nadając im świeży, słodki aromat.

Ugli jest doskonałym źródłem witaminy C, przeciwutleniacza, który wzmacnia układ odpornościowy, zmniejsza stany zapalne i zwiększa produkcję kolagenu w skórze. Owoce są również bogate w błonnik, który jest przydatny do stymulowania i oczyszczania przewodu pokarmowego. Zawierają niewielkie ilości wapnia, potasu i kwasu foliowego.

Udo

Udo to warzywo łodygowe pochodzące z Japonii. Pozyskiwane jest z Aralia cordata, wieloletniej rośliny zielnej z rodziny Araliaceae. Jadalnymi częściami są pędy, które właśnie wyrosły z ziemi, a także łodygi i młode pędy, do pewnego stopnia. Pierwotnie dzikie warzywo, udo jest obecnie uprawiane w wielu częściach Japonii.

Udo ma wyjątkowy zapach i gorzki smak. Niektórzy ludzie je uwielbiają, inni nienawidzą. Jednak jego smak i aromat, a także konsystencja sprawiły, że stało się popularne jako warzywo aperitifowe. W Japonii jadalne łodygi są czasami gotowane i podawane w zupie miso. Młode łodygi dodaje się do zup i sałatek.

Należy je dokładnie ugotować, ponieważ surowe łodygi pokryte są żywicą o smaku sosnowym. Przed spożyciem udo należy pokroić w cienkie plasterki i zagotować. Plasterki można również umieścić w schłodzonej wodzie na godzinę, aby usunąć żywicę. Łodygi można gotować jak szparagi.

W kuchni koreańskiej pędy są zazwyczaj blanszowane, marynowane lub smażone na patelni. W hrabstwie Imsil są one również wykorzystywane do przygotowania maeuntang, pikantnego gulaszu rybnego. Udo zawiera kwas chlorogenowy, substancję o właściwościach przeciwutleniających.

Podstawowe kalorie i składniki odżywcze zawarte w 100 g Udo są następujące:

  • Energia: 18 kilokalorii;
  • Woda: 94,4g;
  • Białko: 0,8g;
  • Węglowodany: 4,3g;
  • Potas: 220 mg;
  • Magnez: 9 mg;
  • Fosfor: 25mg;
  • Witamina C: 4 mg;
  • Witamina K: 2μg.