Warzywa i owoce zaczynające się na S

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Owoce i warzywa są bogate w witaminy, minerały i błonnik. Wykorzystujemy je jako żywność, ale także jako surowce do produkcji kosmetyków. Oto warzywa i owoce zaczynające się na literę S.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Safou

Safou to owoc drzewa safou(Dacryodes edulis), wiecznie zielonego, które rośnie w równikowych lasach deszczowych Afryki. Na zewnątrz ma fioletowo-niebieski kolor, podczas gdy wewnętrzny miąższ jest jasnozielony. Ma kształt ziemniaka i może mieć do 14 cm długości. Safou zawiera :

  • 59% wody,
  • 4% białka
  • 5% węglowodanów
  • 8,7% błonnika
  • i 1,4% minerałów.
safou

Krokosz barwierski zawiera również miedź, wapń, potas i fosfor, lipidy, witaminy A, C i E oraz minerały, w tym .

Salak

Salak to owoc Salacca zalacca, małej palmy pochodzącej z Indonezji. Salak ma wielkość i kształt figi, a jasny miąższ podzielony jest na trzy części. Pomiędzy skórką a miąższem znajduje się biały film, który należy jeść z całym miąższem bez jego usuwania. Jest to soczysty owoc, powszechnie uważany za przyjemny i smaczny. Salak zawiera 82 kcal na 100 g. Miąższ salak znany jest ze swoich właściwości przeciwutleniających. Ma silną zdolność do zwalczania oznak starzenia się, zachowania zdrowia stawów, wspomagania regeneracji komórek i detoksykacji organizmu.

Salsefia

Salsefia to roślina zielna z rodziny astrowatych. Jadalną częścią salsefii jest jej biały korzeń, podobny do długiej, cienkiej marchewki. Jest bardzo bogata w witaminę C, wapń i fosfor, a także zawiera bardzo mało kalorii. W zależności od sposobu przygotowania, można go również zetrzeć na tarce, podobnie jak marchew, ale można go również podawać w sałatce, gotować lub smażyć. Jest szczególnie odpowiedni dla diabetyków i do regulacji pracy jelit. Odwar z korzenia ma właściwości moczopędne.

Mącznica lekarska

Zielistka należy do rodziny botanicznej Chenopodiaceae. Gatunkiem najczęściej występującym w Europie jest Salicornia europaea. Bogata w wodę, błonnik i sole mineralne bylica jest idealna do spożywania w gorące letnie dni w celu nawodnienia organizmu i dostarczenia mu soli mineralnych. Mącznica lekarska to jadalna, smaczna i cenna roślina soczysta. Bogata w wodę i błonnik, jej spożywanie jest przydatne do nawodnienia całego organizmu i poprawy pracy jelit w przypadku zaparć.

Sapodilla

Sapodilla jest owocem drzewa sapodilla(Manilkara zapota). Owocem jest prawie okrągła jagoda o średnicy od 5 do 10 cm. Dojrzały miąższ jest słodki i soczysty, a jego kolor waha się od żółtego przez brązowy do czerwonawo-brązowego. Smak jest słodki i przyjemny, przypominający pod wieloma względami gruszkę. Świeże owoce zawierają od 11,14 do 20,43% wagowych węglowodanów. Zawartość skrobi jest również umiarkowana i wynosi od 2,98 do 6,40%. Większość dojrzałych owoców jest spożywana na świeżo: umyte i przepołowione. Miękki, soczysty miąższ jest spożywany łyżką.

Scorsonera

Scorsonera to korzeń o czarnej skórce, bardzo białym miąższu i smaku przypominającym ostrygi. Warzywo to jest korzeniem Scorzonera hispanica, rośliny należącej do rodziny Asteraceae. Najpopularniejszym rodzajem jest salsefia czarna, ale istnieje również salsefia biała, która jest nieco cieńsza i ma skórkę w kolorze kości słoniowej. Warzywo to nie zawiera tłuszczu ani cholesterolu, dzięki czemu jest idealne dla zdrowego układu sercowo-naczyniowego.

Wąż warzywny

Wężymord warzywny to pnąca roślina dyniowata przystosowana do klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Rośnie spontanicznie w gęstych krzewach na obrzeżach lasów i polan w Azji Południowo-Wschodniej, Chinach, Indiach i Korei. Niedojrzałe owoce mają gorzki smak, który łagodzi gotowanie. Czerwonawy miąższ jest używany w Afryce jako substytut pomidorów. Pędy, wąsy i liście są używane jako warzywa. Doskonale nadaje się do gotowania, nadziewana posiekaną papryką, szpinakiem i cukinią.

Shiso

Shiso(Perilla frutescens) to roślina zielna pochodząca z Orientu i wykorzystywana głównie w sektorze spożywczym. Roślina wygląda bardzo podobnie do bazylii, do tego stopnia, że na Zachodzie znana jest również jako bazylia japońska i bazylia chińska. Shiso jest również popularna jako roślina lecznicza i ozdobna. Liście shiso są balsamiczne i aromatyczne i mogą być spożywane na surowo lub po ugotowaniu. Podsmażone dodają chrupkości potrawom azjatyckim.

Soja

Soja(Glycine max) to jednoroczna roślina zielna osiągająca 80-100 cm wysokości. Ziarna soi zawierają duże ilości białka, wielonienasyconych lipidów i glukozydów, w tym izoflawonów i saponin. Jest bogata w witaminy z grupy B, żelazo i potas. W przeciwieństwie do innych roślin strączkowych, soja jest łatwiejsza do strawienia i bogatsza w białka i lipidy. Korzystne działanie soi wiąże się z obecnością fitoestrogenów (naturalnych substancji o działaniu estrogennym) i izoflawonów (substancji wysoce skutecznych w zwalczaniu zaburzeń menopauzalnych).

soja

Nostrzyk żółty

Nostrzyk żółty(Cyperus esculentus) to spontaniczna roślina wytwarzająca jadalne bulwy. Należy do rodziny botanicznej Cyperaceae. Wartość odżywcza małych bulw cyperusa żółtego jest bardzo wysoka. Mają one przyjemnie słodki smak. Nostrzyk żółty ma właściwości przeciwutleniające i przeciwstarzeniowe. Ma zawartość cukru do 25% i wysoką zawartość energii.

Sudachi

Sudachi to owoc cytrusowy pochodzący z Japonii. Jest to owoc Citrus sudachi. Limonki Sudachi są znacznie mniejsze, mniej więcej wielkości piłki golfowej. Podobnie jak większość owoców cytrusowych, sudachi jest bogata w witaminę C. Skórka i sok zawierają również potas. Zawiera nawet więcej kwasu cytrynowego niż cytryna. Sok z sudachi ma wiele zastosowań kulinarnych. Może być używany zamiast sosu sojowego, soku z limonki lub octu.

Czarny bez

Małe czarne jagody czarnego bzu pochodzą z Sambucus Nigra, rośliny należącej do rodziny Caprifoliaceae. Rośnie ona w całej Europie. Dojrzałe owoce czarnego bzu mają purpurowo-czarny kolor. Owoce czarnego bzu są uważane za bardzo zdrowe, zawierają korzystne substancje, takie jak potas i magnez, a także witaminy B i C. Należy jednak zachować ostrożność: owoce czarnego bzu powinny być spożywane wyłącznie w postaci gotowanej i tylko wtedy, gdy są w pełni dojrzałe.

Czarny bez

Czarny bez to owoc girembellier(Phyllanthus acidus), drzewa pochodzącego z Madagaskaru i należącego do rodziny botanicznej Phyllanthaceae. Czarny bez to chrupiący, słodko-kwaśny jadalny owoc. Może być spożywany świeży, gdy jest jeszcze zielony, z solą lub z solą i mielonym chili. Owoce są również wykorzystywane w cukiernictwie. W medycynie tradycyjnej stosuje się go w leczeniu łuszczycy, rwy kulszowej, reumatyzmu, zaparć, kamieni nerkowych, cukrzycy, astmy, rzeżączki, amnezji, hemoroidów itp.