Warzywa i owoce zaczynające się na literę T

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Owoce i warzywa to niskokaloryczne, bogate w składniki odżywcze pokarmy o wielu korzystnych właściwościach. Charakteryzują się wysoką zawartością wody (80-90%), witamin, minerałów, przeciwutleniaczy, błonnika rozpuszczalnego w wodzie i średnio niską ilością cukrów. Wiele zalet owoców i warzyw wynika z obecności błonnika, który reguluje pracę jelit. Spowalniają one wchłanianie cukrów prostych i tłuszczów oraz zwiększają uczucie sytości. W kolejnych linijkach przedstawię owoce i warzywa w kształcie litery T.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Tamaryndowiec

Tamaryndowiec to owoc drzewa tamaryndowego(Tamarindus Indica), należącego do rodziny roślin strączkowych. Pochodzący z Afryki Wschodniej tamaryndowiec jest obecnie szeroko rozpowszechniony w tropikalnych regionach Azji i Ameryki Południowej. W Europie miąższ tamaryndowca wykorzystywany jest głównie do produkcji syropów, ale za granicą, zwłaszcza w kuchniach orientalnych, jest on podstawowym składnikiem zup, sosów, bulionów i innych dań towarzyszących ryżowi. Ma wysoką wartość odżywczą i jest stosowany głównie do zwalczania zaparć i ochrony układu trawiennego.

Tamarin

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że miąższ tamaryndowca jest składnikiem sosu Worcestershire. Jadalne owoce tamaryndowca występują w strąkach, które dojrzewają na roślinie późną wiosną i wczesnym latem. Skórka strąka jest brązowa i staje się bardziej sucha w miarę dojrzewania owocu. Wewnątrz znajdują się białawe nasiona otoczone zielonym miąższem, który z wiekiem brązowieje.

Topinambur

Topinambur, nazwa naukowa Helianthus tuberosus, to roślina należąca do rodziny Compositae. Topinambur to roślina wieloletnia, która kwitnie pod koniec lata i charakteryzuje się pięknymi złotożółtymi kwiatami. Istnieją dwie odmiany, jedna biała, która rośnie pod koniec sierpnia, a druga bordowa, która rośnie zimą. W obu przypadkach korzenie składają się głównie z wody. Idealny do utrzymania ciśnienia krwi i cholesterolu na dystans, topinambur chroni florę jelitową, wspomaga wzrost włosów i jest bardzo wszechstronny w kuchni.

Tetragonia

Tetragonia nowozelandzka(Tetragonia tetragonioides) zawdzięcza swoją ciekawą nazwę nasionom w kształcie tetragonu. Znana jest również jako nowozelandzki szpinak letni, ponieważ jej liście mogą być spożywane na surowo w sałatkach lub gotowane jak szpinak. W rzeczywistości, z botanicznego punktu widzenia, szpinak i rogatek nie mają ze sobą nic wspólnego.

Z kulinarnego punktu widzenia tetragona rogata jest zdecydowanie lepsza. Jej liście są bardziej mięsiste i chrupiące niż liście szpinaku. Po ugotowaniu nie rozpadają się, ale zachowują doskonałą konsystencję. Smak jest doskonały, przyjemnie gorzki i pikantny. Szpinak nowozelandzki zawiera 95% wody, 2% węglowodanów, 1% białka i znikomą ilość tłuszczu, dostarczając przy tym zaledwie 12 kalorii. Warzywo to jest szczególnie bogate w witaminę K. Zawiera również znaczne ilości witaminy B6, witaminy C i manganu.

Tangor

Tangor to owoc cytrusowy powstały w wyniku hybrydyzacji drzewa pomarańczowego (Citrus Sinensis) i mandarynki (Citrus Tangerina). To piękne drzewo ma wydłużony kształt. Jest żywotne i wytrzymałe. Tangor dzielnie znosi zimowe temperatury bliskie (-7 C). Jego skórka jest podobna do skórki pomarańczy. Soczysty miąższ ma doskonały smak. Na półkuli północnej owoce dojrzewają między styczniem a marcem. Błyszcząca skórka owocu jest zabarwiona na pomarańczowo-żółty kolor w okresie zbiorów.

Podobnie jak wszystkie owoce cytrusowe, tangor jest bogaty w witaminy, zwłaszcza witaminę C.

100 gramów tego owocu zawiera

  • 56,7 μg witaminy A
  • 0,38 mg witaminy E
  • 0,11 mg witaminy B1
  • 0,04 mg witaminy B2
  • 66,78 mg witaminy C

Dzięki wysokiej zawartości witaminy C owoc ten jest skutecznym środkiem przeciwgrypowym.

Mandarynka

Mandarynka, której nazwa naukowa to Citrus Tangerina, jest owocem cytrusowym bardzo podobnym do zwykłej mandarynki. Należy do rodziny Rutaceae. Mandarynka pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Jej nazwa pochodzi od miasta Tanger, marokańskiego portu, z którego była powszechnie eksportowana.

Według niektórych autorów mandarynka jest hybrydą mandarynki(Citrus Reticulata) i gorzkiej pomarańczy(Citrus Aurantium). Dla innych botaników jest to odrębny gatunek, Citrus Tangerina Tanaka. Wreszcie, dla tych, którzy nie pamiętają żadnego z tych pochodzeń, jest to odmiana mandarynki o nazwie Citrus Reticulata Tangerina.

Niedawne kanadyjskie badania naukowe przeprowadzone przez Robarts Institute wykazały, że bioflawonoid zawarty w mandarynkach, nobiletin, odgrywa pozytywną rolę w zapobieganiu cukrzycy i otyłości. Uważa się również, że substancja ta chroni integralność komórek neuronalnych, dając nadzieję na leczenie choroby Parkinsona i Alzheimera.

Pomidor

Pomidor (Solanum lycopersicum) jest po ziemniaku najczęściej uprawianym warzywem na świecie. Pochodzi z Ameryki Południowej, ale obecnie uprawiany jest na całym świecie. Pomidor należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae), do której należą również bakłażany, papryka i ziemniaki. Chociaż pomidory są owocami, klasyfikuje się je jako warzywa.

tomates

Pomidory składają się głównie z wody i mają znikomą zawartość tłuszczu, co skutkuje bardzo niskim spożyciem kalorii. W rzeczywistości pomidory zawierają zaledwie 18 kalorii na 100 gramów. Pomidory są źródłem cennych składników odżywczych, w szczególności potasu, fosforu, witaminy C, witaminy K i kwasu foliowego. Czerwony kolor pomidorów to zasługa przeciwutleniacza – likopenu. Właściwości przeciwutleniające i witaminowe pomidorów są dobrze znane.

Tangelo

Tangelo (Citrus tangelo) to owoc, a dokładniej owoc cytrusowy, powstały w wyniku skrzyżowania grejpfruta i mandarynki. Tangelo ma ciemnozieloną skórkę, nawet gdy jest w pełni dojrzałe. Żółty miąższ, podzielony na ćwiartki, ma przyjemnie kwaśny smak, ze słodką nutą mandarynki i kwaśną nutą grejpfruta.

Owoce tangelo mogą być spożywane w stanie świeżym lub wyciskane. Może być używane jako dodatek do koktajli. Może być również destylowany do produkcji alkoholi, z których najbardziej znanym jest bez wątpienia Mapo Mapo firmy Campari. Jest to owoc przeciwzapalny, który może być dobrym lekarstwem na poważne stany zapalne. Wzmacnia układ odpornościowy, zwłaszcza gdy zbliża się zima. Jest to owoc przeciwutleniający, który zwalcza starzenie się komórek i zapobiega powstawaniu wolnych rodników.