Weganizm: dieta czy moda?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Czy słyszałeś o wegetariańskim jedzeniu? Wegańskim jedzeniu? Albo o wegetariańskim/zdrowym stylu życia, który jest w modzie?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Czy jedzenie wegańskie jest naprawdę zdrowe? Czy to tylko moda na przynależność do grupy inspirujących ludzi?

Jako dociekliwy dietetyk postanowiłem znaleźć odpowiedzi na te pytania. Czytałam, przeprowadzałam wywiady z weganami i poznawałam dietę wegańską, aby odkryć przed Tobą jej sekrety!

Początki historii weganizmu

Trend wegański sięga 1944 roku, kiedy to Vegan Society i pan Donald Watson (Anglik) wymyślili słowo „weganin”. Wywodzi się ono z wegetarianizmu. We Francji musieliśmy czekać do 2010 roku, aby znaleźć pierwsze Towarzystwo Wegańskie i w 2013 roku, aby zobaczyć termin „weganizm” pojawiający się w Hachette, a następnie w 2015 roku w Larousse.

Obecnie nie ma konkretnych danych dotyczących liczby wegan we Francji; w zależności od źródła waha się ona od 0,01 do 3% populacji.

Od 1944 roku powstało wiele stowarzyszeń, w tym L214 Éthique & Animaux, które zostało założone w 2008 roku z następującymi celami: zgłaszanie rzeczywistości najbardziej rozpowszechnionych praktyk w celu ukarania nielegalnych praktyk, wykazanie negatywnego wpływu spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, zaproponowanie alternatyw i wreszcie podsycanie debaty publicznej na temat stanu zwierząt.

L214 Éthique & Animaux publikuje te informacje na swoich stronach internetowych, a także tworzy filmy, ulotki i broszury. Celem jest ujawnienie rzeczywistości ferm zwierzęcych i rzeźni.

Weganin czy wegetarianin? Jaka jest różnica?

Bycie wegetarianinem oznacza niejedzenie mięsa. Dieta ta może obejmować ryby, owoce morza i jajka.

Bycie weganinem oznacza niejedzenie mięsa zwierzęcego lub produktów pochodzenia zwierzęcego (jajek, mleka, sera, miodu itp.). Oznacza to odmowę noszenia wełny, jedwabiu lub skóry (nie wspominając o futrze!) lub używania kosmetyków zawierających tłuszcze zwierzęce. Niedozwolone jest testowanie na zwierzętach i nic, co wymaga wykorzystywania zwierząt w jakikolwiek sposób (zapomnij o wizycie w zoo, popołudniu w cyrku lub przejażdżce bryczką)!

„Być weganinem to czuć się obywatelem świata „, wyjaśnił mi Rudy, weganin.

To filozofia uziemienia, w której wszyscy dzielimy tę samą planetę.

Ostatecznie bycie weganinem oznacza przekształcenie naszych obecnych wzorców konsumpcji w społeczeństwie nadmiernej konsumpcji, gdzie celem jest konsumpcja bez szkody dla zdrowia własnego lub innych oraz bez marnowania zasobów naszej planety (między innymi wody).

bol vegan

Co jesz, gdy jesteś weganinem?

W 100% na bazie roślin!

Ten sposób odżywiania pozwala odkryć nowe produkty, takie jak oleje o wyraźnych smakach (lniany, lniankowy, lniankowy, rzepakowy lub sezamowy), aquafaba (woda z ciecierzycy, która ubija się jak białka jaj i może być używana do wypieków) lub „sztuczne sery”, które pozwalają na nowo odkryć smak tych bardzo lubianych produktów, przy jednoczesnym poszanowaniu i ochronie zwierząt. Jemy nasiona, zboża, owoce, warzywa, nasiona oleiste itp. Menu jest zróżnicowane! Możesz wypróbować wegańskie restauracje, jeśli nie jesteś z nimi zaznajomiony.

Bycie weganinem daje również możliwość odkrycia innych zaangażowanych, niezależnych sklepów.

Czy bycie weganinem to moda?

Wyjaśnijmy jedną rzecz: bycie weganinem to znacznie więcej niż tylko „postawa”! To prawdziwe zobowiązanie do zniesienia wszelkich form wykorzystywania zwierząt.

Dość modne określenie wegan, „wege”, jest używane na różne sposoby w sieciach społecznościowych i wydaje się rymować z sukcesem i przepychem, a także jest synonimem „zdrowego” stylu życia… Jedzenie żywności w 100% opartej na roślinach nie jest już zjawiskiem marginalnym, a coraz więcej osób przyjmuje ten styl życia.

Czy wiesz, że gwiazdy takie jak Tobey Maguire, Jared Leto, Nathalie Portman i Gwyneth Paltrow są weganami?

Według Rudy’ego, który jest weganinem od wielu lat, są to inspirujący ludzie, którzy są wzorem do naśladowania zarówno dla młodych, jak i starszych, którzy są naprawdę zaangażowani w swój styl życia i którzy ostatecznie dadzą głos tej filozofii życia poprzez swój wpływ! Wydaje się pozytywne, że celebryci otwarcie prezentują swój styl życia, ponieważ jak zauważyła Gwenaelle, która była weganką od 2 lat, kiedy ją poznałem, czołowi sportowcy, tacy jak Novak Djocovic i Rich Roll, którzy również są weganami, zaprzeczają przyjętemu poglądowi, że przestrzeganie tej diety jest źródłem niedoborów, szczupłości i zmęczenia fizycznego.

Dla Gwenaelle bycie weganinem nie jest trendem, nie jest przemijającą modą, „weganizm to osobiste podejście, które trwa przez długi czas”.

Obecnie obserwujemy pojawianie się nowych wegańskich produktów: lodów, ciast, jogurtów i kosmetyków.

Ekologiczna moda kwitnie: tekstylia, buty itp. Wiele marek oferuje etyczne lub „przyjazne zwierzętom” zakupy.

Porady dietetyka dotyczące odżywiania

Niedobór białka? Minerały? Cóż, nie!

Wegańska żywność jest zdrowa, odpowiednia pod względem odżywczym i może być korzystna w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Bycie weganinem to także sposób na poszukiwanie i znajdowanie składników odżywczych, które są niezbędne dla naszego zdrowia w innych miejscach, stymulowanie naszych kubków smakowych, odkrywanie nowych smaków i tekstur oraz, co nie mniej ważne, branie aktywnego udziału w naszej diecie.

Białko? Można je znaleźć w roślinach, roślinach strączkowych lub produktach takich jak tofu, seitan lub tempeth, a połączenie zbóż i roślin strączkowych zapewnia białko zwierzęce, którego w przeciwnym razie mogłoby zabraknąć.

A co z żelazem? Znajduje się w wodorostach, kakao, nasionach i roślinach strączkowych, ale nie daj się zwieść faktowi, że żelazo roślinne jest słabiej wchłaniane, więc upewnij się, że dostarczasz dużo witaminy C do posiłku.

Omega 3? Znajdują się w olejach, nasionach, orzechach i pełnoziarnistych zbożach.

A co z witaminą B12? Występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego i jest niezbędna do odnowy czerwonych krwinek, a jej suplementacja jest wysoce zalecana!

Chciałbym podziękować Rudy’emu za bardzo przyjemny wywiad, a także Gwenaelle, dwóm młodym weganom, z którymi uwielbiałem spędzać czas, rozmawiać i uczyć się!