Czy kompoty są dobre dla zdrowia?

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Smaczne, lekkie kompoty to deser niskokaloryczny, bogaty w błonnik i witaminy, a do tego praktyczny.
Rzeczywiście, czy to dla dzieci, czy jako przekąska dla starszych dzieci, kompot jest praktyczny: można go zabrać wszędzie, nie wymaga obierania owoców ani kładzenia wszędzie okruszków…
Takie praktyczne, ale czy są dobre dla zdrowia?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Co to jest kompot?

Kompot to mieszanka gotowanych owoców, zawierająca błonnik, fruktozę (cukier naturalnie występujący w owocach), witaminy (głównie witaminę C) i minerały.

Zatem kompot przyczynia się m.in. do prawidłowego funkcjonowania naszego pasażu jelitowego.

Niezależnie od tego, czy kompot jest organiczny czy klasyczny, spełnia również rygorystyczne przepisy i dlatego nie może zawierać konserwantów, barwników ani sztucznych aromatów.

Czy mogą zastąpić owoce?

Świeże owoce dostarczają także błonnika, fruktozy, witaminy C i minerałów: właśnie ze względu na te składniki zalecamy spożywanie ich od 2 do 3 dziennie.

Ale niestety kompoty dostarczają znacznie więcej cukru niż owoce i w tym właśnie jest problem! I to nie cukier naturalny, ale cukier dodawany przez producentów w celu zaakcentowania smaków lub zamaskowania innych.

A zawierają mniej witamin, bo te ulegają częściowemu zniszczeniu podczas gotowania (na szczęście niektórzy producenci dodają kwas askorbinowy, czyli witaminę C).

Jeśli chodzi o błonnik, naturalnie zawarty w owocach, jest on również mniej obecny w kompotach, ponieważ traci swoje właściwości po ugotowaniu i/lub zmieszaniu. Dodatkowo, ponieważ konsystencja jest wymieszana, nie przeżuwamy, przez co kompot jest znacznie mniej lepki, w rezultacie zjadalibyśmy więcej!

mus jabłkowy w szklanym pojemniku

A co z przecierami owocowymi? Jaka jest różnica ?

„Przeciery owocowe” to wyłącznie przeciery owocowe, bez żadnych innych dodatków! To właściwie odpowiednik „kompotów bez dodatku cukru”.

To mieszanka gotowanych owoców i to wszystko! Ewentualnie z kwasem askorbinowym, czyli dodatkiem witaminy C.

Sztuczka: Można też kupić kompoty dla dzieci, oczywiście nie mają dodatku cukru!

Czy kompoty niskosłodzone są lepsze od kompotów „zwykłych”?

Kiedy widzisz „kompot” napisany bez niczego innego, oznacza to, że znajdziesz w nim owoce, ale także dodatek cukru.

A kiedy jest napisane „obniżony”, oznacza to, że kompot zawiera o 30% mniej cukru w ​​porównaniu do tradycyjnych kompotów tej samej marki, jest jednak pewien haczyk!

I tak! Możesz otrzymać kompoty o niskiej zawartości tłuszczu, które zawierają więcej cukru niż kompoty o niskiej zawartości tłuszczu!

 1. Podsumowując, najlepiej sięgnąć po przeciery lub kompoty owocowe bez dodatku cukru i jeszcze lepiej przygotować je samodzielnie!
 2. Prawdziwa dziecięca zabawa, domowy kompot ze świeżych, sezonowych produktów będzie dla Ciebie bardziej ekonomiczny.

Aby to zrobić, wystarczy wybrać owoce (prawie wszystkie nadają się na kompot), umyć je, w razie potrzeby obrać, włożyć do rondelka z wodą (nie za dużą), gotować na małym ogniu, aż owoce zmiękną i rozgnieć je np. widelcem lub tłuczkiem do ziemniaków (unikaj blendera, który ma tendencję do bezlitosnego miażdżenia wszystkiego), a pozostaje tylko podawać schłodzone!

Jeśli chcesz, możesz doprawić kompot szczególnie skórką z cytryny, wanilią lub cynamonem.

Twoje domowe kompoty można spersonalizować według uznania i przechowywać w lodówce przez dwa lub trzy dni, więc podziel się nimi z dziećmi i ciesz się… naturalnie!

Sztuczka : Unikaj obierania niektórych owoców przed ich zmiażdżeniem. Pamiętaj, że wszystkie witaminy i minerały znajdują się w skórce roślin!

partia jabłek

Czy kompoty w butelkach są warte kompotów w słoikach?

Kompoty w butelce są praktyczne, nie ma o czym mówić poza tym:

 • Już łyżką kompot połyka się błyskawicznie, ale tutaj, w butelce, to maksymalnie 2 sekundy! Nawet nie ma czasu na delektowanie się. Więc ci to nie przeszkadza!
 • Tykwa kompotowa jest często niewłaściwie wykorzystywana jako przekąska.
  Moja rada : unikaj dodawania soku owocowego, bo wtedy eksploduje fruktoza, oczywiście naturalny cukier owocowy, ale mimo wszystko cukier, który w nadmiarze zostanie przekształcony w tłuszcze w organizmie (trójglicerydy)
 • A jeśli chodzi o ekologię, przy całym tym plastiku, to jest naprawdę przeciętnie…

Podsumowując, oczywiście jeśli chodzi o kaloryczność, lepiej zjeść mały garnek kompotu niż kawałek ciasta czekoladowego, jednak dla zdrowia i sylwetki uważaj, żeby nie przesadzić tylko dlatego, że to owoc.

PODSUMOWANIE:

 • Kompoty są mniej gęste niż owoce i są słodkie
 • Preferuj przeciery i kompoty owocowe bez dodatku cukru
 • Uważaj na pułapkę niskosłodzonych kompotów!
 • Nie wahaj się i zrób własny kompot