Warzywa i owoce na literę D

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Warzywa i owoce są ważnym elementem zdrowej, zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Dieta bogata w warzywa i owoce może obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Jedzenie owoców i warzyw może pomóc w zapobieganiu niektórym rodzajom nowotworów, zmniejszyć ryzyko problemów z oczami i trawieniem oraz mieć pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi, co może pomóc w kontrolowaniu apetytu. Czy w D jest przynajmniej jedno warzywo lub owoc? To właśnie odkryjesz w ciągu kilku sekund!

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Owoce w „d”

Dwa owoce mają nazwy zaczynające się na „d”. Są to daty i durian.

data, owoce w d
Daktyle to owoce palmy daktylowej (Phoenix dactylifera).

Daktyl, soczyste owoce (w d)

Daktyl jest dość wysokokalorycznym jedzeniem. 100 gramów daktyli zawiera około 270 kalorii, które pochodzą głównie z 65 gramów zawartych w nich cukrów. Cukry te jednak nie przedostają się szybko do krwioobiegu ze względu na dużą ilość błonnika zawartego w tym owocu. W 100 gramach daktyli znajduje się 11 gramów błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego. Dzięki temu włóknu daktyle są mniej szkodliwe niż inne suszone owoce, które nie zawierają tak dużo błonnika.

Daktyle są bardzo bogate w potas – 100 gramów zawiera 650 mg potasu. Daktyle zawierają umiarkowane ilości fosforu, wapnia i magnezu. Zawierają także witaminy z grupy B, witaminę C i prowitaminę A (beta-karoten).

Jedzenie tych owoców pomaga nam walczyć i zapobiegać chorobom serca. Zawarty w nich błonnik wiąże tłuszcze i cholesterol i eliminuje je z organizmu. Jedzenie od jednej do trzech daktyli dziennie może pomóc w zapobieganiu zaburzeniom nerwowym, takim jak stany lękowe lub łagodna depresja.

Durian, owoc w d

Durian lub durio jest owocem Durio zibethinus, drzewo należące do rodziny Malvaceae i pochodzące z Azji Południowo-Wschodniej. Ten owoc jest lekko owalny. Ma około 30 cm szerokości i jest porośnięty imponującymi cierniami. Owoce mogą ważyć od 1 do 7 kilogramów.

Miąższ jadalny wydziela charakterystyczny zapach, który jest silny i przenikliwy. Niektórzy ludzie uważają ten zapach za przyjemnie słodki; podczas gdy inni uważają to za przyprawiające o mdłości i odrażające. Zapach wywołuje reakcje od głębokiego uznania po intensywny obrzydzenie.

Pomimo tych kontrastujących reakcji, durian jest naturalnie bogaty w żelazo, witaminę C i potas. Spożywanie tego owocu „d” poprawia siłę mięśni, zdrowie skóry, a nawet obniża ciśnienie krwi. Dodatkowo jedna porcja duriana zawiera 23 g błonnika pokarmowego, który pokrywa prawie całe dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Durian, ten owoc ind, jest również bogaty w zdrowe związki roślinne, takie jak antocyjany, karotenoidy, polifenole i flawonoidy. Ten profil odżywczy sprawia, że ​​durian jest jednym z najbardziej pożywnych owoców na świecie.

Warzywa zaczynające się na literę „d”

Dwa warzywa mają nazwy zaczynające się na „d”. Są to szparagi cowpea i egipskie cowpea.

Groszek szparagowy

Groszek szparagowy (Vigna unguiculata subsp. Sequipedalis) jest rośliną strączkową. Odmiana wspięgi szparagowej, uprawiana jest głównie ze względu na niedojrzałe zielone strąki o imponującej długości od 35 do 75 centymetrów. Ma bardzo podobne zastosowanie do fasolki szparagowej.

Warzywa i owoce w d
Szparagi cowpea (Vigna unguiculata subsp. Sesquipedalis) to roślina strączkowa.

Chrupiące, delikatne strąki są spożywane zarówno świeże, jak i gotowane. Najlepiej wyglądają, gdy są młode i szczupłe. Czasami kroi się je na krótkie kawałki do gotowania. W Indiach Zachodnich bardzo często smaży się je z ziemniakami i krewetkami. W Indiach wykorzystuje się je w różnorodnych potrawach.

W 100-gramowej porcji szparagów z groszku wspięgi znajduje się 47 kalorii, 4 mg sodu, 8 gramów węglowodanów ogółem i 3 gramy białka. To warzywo „d” nie zawiera tłuszczu ani cholesterolu. Wspięga jest bogata w właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe. Zawierają beta-karoten, witaminy B1 i B2, chlorofil, ryboflawinę, fosfor, tiaminę, błonnik, żelazo i pektynę.

Wspięga egipska

Wspięga egipska (Lablab purpurowy) lub lalab to roślina strączkowa pochodząca z Indii. Owoce i nasiona tej fasoli są jadalne, jeśli są dobrze ugotowane z kilkoma zmianami wody. W przeciwnym razie są toksyczne ze względu na obecność glikozydów cyjanogennych. Liście tego warzywa „d” są spożywane na surowo lub gotowane jak szpinak. Kwiaty można jeść na surowo lub gotowane na parze. Korzeń można gotować lub piec. Z nasion wytwarza się tofu i tempeh.

Surowe, niedojrzałe strąki groszku egipskiego zawierają tylko 46 kalorii w 100 g; podczas gdy suche dojrzałe nasiona zawierają 344 kalorie. Suszone nasiona grochu egipskiego są rzeczywiście bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Błonnik pokarmowy obniża poziom cholesterolu we krwi poprzez zwiększenie wchłaniania zwrotnego kwasów żółciowych wiążących cholesterol w okrężnicy.

Suszony groszek egipski jest jednym z najlepszych źródeł witamin z grupy B. Zawiera takie witaminy jak tiamina, pirydoksyna, ryboflawina, kwas pantotenowy, kwas foliowy i niacyna.