Wody mineralne: dla kogo? Po co?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Wody mineralne niegazowane lub gazowane mają stały skład mineralny i są zatwierdzone przez Narodową Akademię Medyczną. Po pierwsze, wiedz, że woda mineralna jest pochodzenia podziemnego, jest zdrowa mikrobiologicznie, a jej skład mineralny jest stabilny. Można go uznać za posiadający właściwości korzystne dla zdrowia. Dla informacji woda źródlana zawiera minerały i pierwiastki śladowe, które nie zawsze są stabilne.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Każda woda mineralna ma swoją specyfikę?

Więc tak, każda woda mineralna ma swoją specyfikę i pomogę Ci to zobaczyć wyraźniej:

Wody bogate w wapń

Polecane są na kości i zęby, na skurcze mięśni i krzepnięcie krwi. Wapń jest szczególnie ważny u dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży lub karmiących piersią oraz osób starszych. Nie zaleca się ich natomiast osobom cierpiącym na kamicę nerkową.

Wody bogate w sód

Wspomagają prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych, dobre nawodnienie organizmu oraz ograniczają pojawianie się skurczów mięśni. Ułatwiają trawienie po obfitym posiłku. Nie są one jednak zalecane w przypadku dieta jeśli u pacjenta występuje zatrzymanie wody, wysokie ciśnienie krwi lub niewydolność nerek.

Wody bogate w magnez

Uczestniczą w prawidłowej pracy serca i przekazywaniu impulsów nerwowych. Pomagają także w walce ze stresem i zaparciami. Z drugiej strony nadmierne spożycie wody bogatej w magnez może powodować biegunkę.

Sztuczka: Jeśli Twoje dziecko cierpi na zaparcia, wyjątkowo zaleca się wypicie butelki wody bogatej w magnez.

Wody bogate w wodorowęglany sodu

Pomagają zmniejszyć zakwaszenie organizmu oraz zmniejszają zmęczenie mięśni, co sprawia, że ​​jest to woda polecana sportowcom. I wbrew powszechnemu przekonaniu woda bogata w wodorowęglany sodu nie przypomina wody bogatej w sód, więc nie ma problemu nawet w przypadku np. wysokiego ciśnienia krwi! Jedyną wadą picia wody bogatej w wodorowęglan sodu jest to, że jest ona gazowana i dlatego może powodować odbijanie.

Wody bogate w fluor

Fluor jest minerałem niezbędnym dla wytrzymałości kości i zębów. Ale bądź ostrożny, spożywanie zbyt dużej ilości fluoru może być odpowiedzialne za osłabienie zębów. Dlatego wody bogatej w fluor nie zaleca się podawać dzieciom poniżej 7. roku życia!

woda mineralna

Wody godne polecenia?

W zależności od profili są wody godne polecenia bardziej niż inne:

  • Jeśli uprawiasz sport, wybierz wodę bogatą w wodorowęglan sodu, aby lepiej się regenerować.
  • Jeśli jesteś kobietą po menopauzie, korzystna będzie woda mineralna bogata w wapń ze względu na ryzyko osteoporozy.
  • Jeśli jesteś osobą zestresowaną, pomyśl o wodach mineralnych bogatych w magnez.

Każda woda mineralna naprawdę ma swoje znaczenie, jest „składnikiem odżywczym”; ale przede wszystkim pamiętaj, że ważne jest zróżnicowanie wody i nie spożywanie wyłącznie wody mineralnej!

Rada : Jeśli ponownie używasz plastikowych butelek, unikaj butelek z piktogramem „1”, ponieważ jest to szkodliwe dla zdrowia.

A co z wodą z kranu?

Jeśli chodzi o wodę wodociągową, jest ona uzdatniana w sposób zgodny z normami pitnymi. Woda mineralna jest pochodzenia „czystego” i nie należy jej uzdatniać. Skład wody kranowej różni się w zależności od regionu. Na przykład w regionie paryskim woda jest wapienna i dlatego jest dość bogata w wapń. Nie możemy też składać oświadczeń zdrowotnych.

Pamiętaj, że woda z kranu nie nadaje się do przygotowywania żywności dla niemowląt.

Podsumowując

  • Wody bogate w wapń: ciekawe dla osób starszych;
  • Wody bogate w sód: przydatne przy niedociśnieniu;
  • Wody bogate w magnez: przydatne przy stresie i zaparciach;
  • Wody bogate w wodorowęglany sodu: interesujące dla sportowców;
  • Uwaga: wód mineralnych nie można pić codziennie;
  • Woda z kranu nie jest odpowiednia dla niemowląt.