Przydatność tłuszczów w naszym organizmie

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Dlaczego jest zły tłuszcz? A dlaczego dzisiaj w naszej diecie polecane są dobre tłuszcze? Co to jest dobry i zły tłuszcz? A przede wszystkim po co to jest?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Trochę historii

Po ostatniej wojnie światowej i jej niedostatkach nastąpił okres mile widzianej obfitości żywności. Żywność we Francji znacznie się wzbogaciła. Ci, którzy cierpieli z powodu niedostatku, mogli wreszcie nadrobić to przed talerzami pełnymi czerwonego mięsa, ser, śmietana, wędliny, słodkie potrawy itp.

Ta dieta, gdyby w ślad za nią poszła ludność wiejska, której praca często fizycznie na świeżym powietrzu i przy każdej pogodzie zapewnić niezbędne paliwo, aby wytrzymać tak długo wyczerpujące dni.

Obecnie nasz aktywność jest najczęściej siedząca. Samochód, transport, biurko, telewizor, tablety to codzienność większości mieszkańców miast aktywa.

Nadmiar tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, nadmierne spożycie cukru oraz siedzący tryb życia są przyczyną nadwagi, a zwłaszcza chorób układu krążenia.

Nasze ciało jest zaprogramowane do magazynowania nadmiaru tłuszczu i cukrów w postaci tłuszczu, najczęściej na biodrach i udach, gdy jesteśmy kobietami, w pasie brzusznym, gdy jesteśmy mężczyznami, oraz wokół naszych narządów. To właśnie ten ostatni element, poza względami czysto estetycznymi, zagraża naszemu zdrowiu.

Tłuszcze i lipidy są niezbędne dla naszego organizmu.

Jego role są wielorakie: Tłuszcz, który piękniej nazywany jest tkanką tłuszczową, stanowi niezbędną rezerwę energii. To właśnie ten rezerwat służył nam wieki temu do walki z głodem, mrozem i ostrymi zimami, a dziś służy nam między innymi do uprawiania naszego ulubionego sportu. Czerpiemy cukier z naszych mięśni, a następnie szybko wykorzystujemy rezerwy tłuszczu, aby wytrzymać długotrwały wysiłek, nawet jeśli jest on umiarkowany. (Dobrze wiedzieć, prawda?)

Chroni ważne narządy. Utrzymuje elastyczność naszych błon komórkowych, żył i tętnic, a także skóry i włosów. Syntetyzuje niezbędne hormony, takie jak na przykład leptynę (hormon sytości i tak!), hormony płciowe, wymianę między naszymi neuronami oraz witaminy A, D, E i K. Jest niezbędnym składnikiem naszego mózgu, czyli tkanką tłuszczową.

masło

Jak to zrobić różnica między „dobrym” a „złym” tłuszcz ?

Przede wszystkim on Nie ma nic złego poza nadmiarem.

Zacznijmy od cholesterolu

Jest niezbędny dla naszego organizmu. Utrzymuje formę sztywności niezbędną dla naszych komórek. Bierze udział w syntezie naszych hormonów płciowych. Leży u podstaw produkcji żółci i syntezy witaminy D. Jednak zbyt dużo cholesterolu oznacza zbyt dużą sztywność i ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

W 75% robimy to sami. Mówi się, że jest endogenny. Tylko 25% cholesterolu pochodzi z pożywienia. Ale możemy zaradzić tym 25% ograniczając spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego: serów, wędlin, tłustych mięs, masła, jajek.

Należy zauważyć, że świeże masło bogate w witaminę A jest dobrym pożywieniem, które należy spożywać z umiarem, ale nie należy go gotować. Traci witaminy i kwasy tłuszczowe, przekształcane przez gotowanie i staje się szkodliwe dla naszego zdrowia.

Aby lepiej widzieć nasze analizy biologiczne

Jest „dobro” cholesterol (odnotowany w naszych analizach HDL) To on sprawia, że oczyszcza i odprowadza nadmiar tłuszczu z naszych komórek do wątroby z zamiarem późniejszej eliminacji.

I jest zło (zanotowano LDL) To ten, który wychodzi z naszych jelit i gdzie jest wchłaniany nasze pożywienie, a w tym przypadku tłuszcz w kierunku naszych komórek. To jest z tego powodu związek między nimi jest ważny. I że zbyt wysoki poziom LDL w porównaniu do naszego HDL świadczy o tym, że Organizm nie jest już w stanie eliminować nadmiaru cholesterolu.

A co z inne tłuszcze?

Tłuszcz jest przede wszystkim zbiór kwasów tłuszczowych. A jest ich mnóstwo bardzo różne.

Są sklasyfikowane w 3 kategoriach:

Kwasy tłuszczowe nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone.

Tym bardziej, że są nasycone, tym są sztywniejsze i dlatego w nadmiarze są niebezpieczne.

Tak zwane nasycone kwasy tłuszczowe, takie jak olej palmowy, olej kokosowy, tłuszcze zwierzęce są łatwe do wykrycia, ponieważ w temperaturze pokojowej mają postać stałą (masło, tłuszcz z szynki, olej palmowy z Nutelli itp.)

Dzieje się tak od odkrycia podstawowych ról nienasycone kwasy tłuszczowe że zmieniły się zalecenia dotyczące spożycia tłuszczu i zalecamy spożywanie go w większej ilości niż dotychczas.

Wiadomości Zalecenia pochodzą z 2010 roku, więc są całkiem nowe.

To słynna dieta śródziemnomorska lub kreteńska, bogata także w owoce, warzywa i zboża.

Są kwasy tłuszcze jednonienasycone i tłuszcze wielonienasycone, ale dwa główne gwiazdy są polinienasycone omega 3 i omega 6. Oni są nazywane niezbędnymi, ponieważ nasz organizm ich potrzebuje, ale tego nie robi nie syntetyzować. Występują wyłącznie w żywności.

Chronią przed nadmiarem cholesterolu, działają przeciwzapalnie, zapewniają elastyczność naszych błon, przyczyniają się do naszej odporności i gojenia.

łosoś

Gdzie je znaleźć niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe?

TO omega 6 występują w olejach roślinnych ze słonecznika, kukurydzy, nasion winogrona, orzeszki ziemne, orzechy włoskie. W kukurydzy, kiełkach pszenicy i orzech. Ale rzadko nam tego brakuje, naszej zwykłej diety zasadniczo pokrywa te składki.

Jest po stronie Omega 3 że możemy poprawić naszą równowagę żywieniową. Omega 3 znajdują się głównie w oleju lnianym, orzechowym i rzepakowym. W nasionach lnu i chia. I w tłustych rybach.

Brakuje nam tego często dlatego, że nie leży to całkowicie w naszych nawykach jedz śledzie, łososie, sardynki czy makrele.

Ideałem jest spożywaj na zmianę olej rzepakowy lub orzechowy oliwy, przynajmniej raz dziennie (oliwa z oliwek jest odporna lepsze do delikatnego gotowania niż rzepak lub orzechy do przypraw) drobne nasiona lnu lub chia od czasu do czasu i tłuste ryby 3 razy w tygodniu.

Oczywiście, jest to konieczne kojarzą się z tymi dobrymi nawykami, spożywaniem owoców i warzywa, chude mięso i lekkie produkty mleczne, takie jak jogurt naturalny, ser biały pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego.

Podsumowując

Tłuszcz jest istotne dla naszego dobrego zdrowia. Jak zawsze są to ekscesy których musimy unikać i starannie wybierać pochodzenie naszych żywność.

Wreszcie wyeliminować tłuszczu zgromadzonego w nadmiarze w naszym organizmie, ćwiczmy regularna aktywność fizyczna. Nasz organizm czerpie ze swoich rezerw tkanki tłuszczowej już po 40 minutach nawet umiarkowanego wysiłku.