Pomidor: owoc czy warzywo?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Są pewne tematy rozmów, których najlepiej unikać, gdy siedzisz przy stole ze znajomymi, jeśli chcesz się z nimi dogadać. Polityka i piłka nożna to dwa przykłady, ale jest trzeci, równie niebezpieczny: czy pomidor to owoc czy warzywo? Prawdopodobnie masz już w głowie odpowiedź i jesteś gotowy jej udzielić z pewnym oburzeniem. Ale prawda jest taka, że ​​wszystko zależy od tego, kogo spytasz. W poniższych wierszach dodamy wody na młyn tej debaty.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Co to jest pomidor?

Pomidory są owocami Solanum lycopersicum, roślina należąca do rodziny psiankowatych. Roślina przywieziona przez pierwszych odkrywców uprawiana jest w Europie dopiero od XVI wieku. Pomidor pochodzi z Nowego Świata, a dokładniej z regionu rozciągającego się od północnego Chile po Wenezuelę. Od tego czasu na nowo zdefiniował kody kulinarne, szczególnie w krajach takich jak Włochy.

owoc pomidora
Owocem pomidora jest dokładnie kulista jagoda, lekko spłaszczona na biegunach. Średnica owoców waha się od 2,5 do 10 centymetrów. Nasiona przechowywane są w dwóch oddzielnych komorach i jadalne są tylko dojrzałe owoce.

Właściwości odżywcze pomidorów sprawiają, że są one dobrym źródłem biotyny, beta-karotenu, kwasu foliowego i wielu innych witamin, dlatego nie powinno ich zabraknąć w żadnej diecie.

Czy pomidor to owoc?

Termin „owoce” to stare, zbiorcze określenie wszystkich produktów roślinnych, które można spożywać na surowo. Do tej klasyfikacji zaliczają się jagody (w tym pomidory), orzechy, owoce ziarnkowe i owoce egzotyczne.

Dodatkowo owoce powinny na ogół zawierać wodę i pochodzić z roślin wieloletnich, które co roku wydają nowe owoce. Kolejnym ważnym punktem jest rozwój owoców. Jeśli rozwinie się z kwiatu rośliny, prawidłowa jest klasyfikacja pomidora jako owocu. W rzeczywistości pomidory pochodzą z żółtych kwiatów rośliny. Ponadto pomidory są roślinami wieloletnimi na swoim rodzimym obszarze. Technicznie rzecz biorąc, pomidor jest uważany za owoc, ponieważ ma nasiona.

Czy pomidory są warzywami?

Warzywaz drugiej strony odnoszą się nie tylko do owocnika rośliny, ale do wszystkich części, które można wykorzystać i zjeść. Są to na przykład korzenie, liście lub cała roślina. Ponadto zbiorcze określenie „warzywa” obejmuje gatunki roślin, które rosną co roku i nie tworzą słodkich owoców.

Ponieważ pomidory są bardzo świeże, ale nie słodkie, ich integracja z grupą warzyw jest oczywista. Ale ta klasyfikacja jest błędna, ponieważ pomidory w rzeczywistości nie są roślinami jednorocznymi i powstają z kwiatów. Każdy rodzaj warzyw ma kwiaty, które wyrastają z części użytej rośliny, co nie ma miejsca w przypadku pomidorów.

Co mówią przepisy?

Przechodzimy na drugą stronę tej interesującej debaty. Czy pomidor to warzywo? Przynajmniej w Stanach Zjednoczonych dietetycy uznają pomidor za warzywo. Nie możemy ich winić, ponieważ w tym kraju status pomidora jest zapisany w księgach prawnych.

W 1886 roku kupiec John Nix przybył z Indii do portu w Nowym Jorku z ładunkiem owoców i warzyw. Ówczesny celnik Edward Hedden wezwał do nałożenia 10% podatku na mocy ustawy taryfowej z 1886 r., która opodatkowuje import warzyw. Nix, bardzo urażony, odpowiedział, że pomidor to nie warzywo, ale owoc.

Dyskusja musiała być epicka, bo zakończyła się w sądzie. W 1889 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych został zmuszony do interwencji i wydał historyczne orzeczenie uznające pomidora za warzywo.

Klasyfikacja pomidorów.
Pomidor łączy w sobie cechy owocu i warzywa. Jest zatem warzywem owocującym, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, gdzie zgodnie z prawem jest warzywem.

Czym właściwie są pomidory?

Debata na temat klasyfikacji pomidorów przypomina kwestię, czy na pierwszym miejscu jest jajko, czy kura. Rzeczywiście, biologicznie pomidor jest owocem. Historycznie rzecz biorąc, pomidor był bardziej warzywem. Z prawnego punktu widzenia pomidor jest jednak warzywem. Z botanicznego punktu widzenia pomidor jest jagodą, a potocznie pomidor jest owocem. Trudność wynika z faktu, że pomidor łączy w sobie cechy obu grup.

Oprócz terminów wymienionych powyżej istnieje również grupa pośrednia, o której niewiele osób słyszało: warzywa owocowe. Warzywa owocowe to owoce, które ze względu na sposób uprawy i smak nie dają się jednoznacznie zaliczyć do jednej z dwóch grup. Nazywa się je warzywami owocującymi, aby uniknąć pomylenia obu grup. Oprócz pomidorów do warzyw owocujących zaliczają się: Są to: ogórki, bakłażany, melony, papryka i dynie.