Ocena mikrożywienia

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Ocena mikroodżywienia pozwala przede wszystkim dowiedzieć się więcej o sobie i zaradzić niektórym codziennym dolegliwościom dzięki sposobowi odżywiania. To pokazuje, jak ważny jest nasz talerz i to, co się na nim znajduje. Najpierw zdefiniujmy na nowo termin „mikrożywienie”, zanim zrozumiemy użyteczność i zainteresowanie taką oceną.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Co to jest mikrożywienie?

Bardzo popularna obecnie mikroodżywianie cieszy się dużym zainteresowaniem, ale co to właściwie jest?

Można je zdefiniować jako nowe podejście lub przynajmniej odmienne podejście do odżywiania w tym sensie, że koncentruje się na małych cząsteczkach. Daleko nam do wielkich klasyków tłuszczów, cukrów i białek, o których jako dietetycy zwykliśmy mówić w języku potocznym (ale nie tylko!). Ta ostatnia skupia w sobie dużą i rozległą rodzinę mikroelementów, hormonów, w tym probiotyków, naszych słynnych współlokatorów jelitowych. W ten sposób ten mikroświat obecny na naszych talerzach pozwala nam zachować formę dzień po dniu… Jeśli oczywiście zawsze zachowana jest równowaga, która sprzyja długo oczekiwanym korzyściom.

Po więcej szczegółów na temat mikrożywienia zapraszam do lektury lub ponownej lektury Artykuł Lucie w temacie.

Cel mikrożywienia

Na czym polega ocena mikrożywienia?

Ok, mikrożywienie składa się z witamin, minerałów i bakterii, które możemy znaleźć w naszej żywności, ale co to ma wspólnego z tą słynną oceną, można zapytać? A skąd wiesz, że przynosisz wszystko, w odpowiedniej ilości?

Biorąc pod uwagę, że mówimy o nieskończenie małej powierzchni, stąd określenie „mikro” odżywiania, istotne jest zrozumienie, w jaki sposób te składniki odżywcze trafiają na nasz talerz. Ale także, jeśli nasz organizm ma zdolność do ich prawidłowego zintegrowania!

W ten sposób ocena mikrożywienia nabiera pełnego znaczenia. Jest to narzędzie, wykorzystywane najczęściej w formie ankiety, skupiającej cały szereg pytań związanych z dietą, ale także środowiskiem człowieka. Ankieta ta pozwala lepiej zrozumieć Twój styl życia i zidentyfikować wszystkie obecne nawyki żywieniowe.

Po wypełnieniu kwestionariusza podświetlone zostaną naruszone „ziemie”, a na podstawie uzyskanych odpowiedzi zaproponowane zostaną rozwiązania. Wyspecjalizowany dietetyk przekaże Ci następnie plik monitorowania, w którym będziesz mógł zwizualizować swoje postępy zgodnie z wprowadzonymi elementami.

Całkowicie spersonalizowany, pozwala każdej osobie zrozumieć, jakie dźwignie należy zastosować, aby uregulować zaburzenie dzięki diecie. Rzeczywiście, wyniki tej oceny pozwalają na dokonanie lepszego wyboru żywności, a także uzupełnienie, w razie potrzeby, w sposób wytworzone na zamówienie, Proszę ! Dlatego naprawdę mierzy wpływ naszej diety/środowiska na nasze ogólne funkcjonowanie.

Po co, dla kogo?

Choć może się to wydawać zaskakujące, pytania zawarte w tej słynnej ocenie dotyczą nawyków żywieniowych, ale także stylu życia, uprawianej aktywności fizycznej i ewentualnych zaburzeń doświadczanych każdego dnia. Zaburzenia te mogły zawsze być częścią naszego życia, mogą być błahe lub znacznie bardziej irytujące. Krótko mówiąc, szeroka gama codziennych dolegliwości może znaleźć swoje wyjaśnienie…na naszym talerzu!! Dlatego głupio byłoby to przegapić.

Przeznaczony głównie dla dorosłych i seniorów, w określonych przypadkach może być również przeprowadzany u dzieci i młodzieży, ale w znacznie mniej regularnych odstępach.

Jak widzieliśmy, daleko nam do prostych obliczeń kalorii i racji żywnościowych, ocena ta jest całkowicie spersonalizowana, uzyskane wyniki będą specyficzne dla każdej osoby, a porady zostaną udzielone zgodnie z jej celami.

Różnica między dietetykiem a dietetykiem.

Czego może nas to konkretnie nauczyć?

W każdym wieku nasz talerz jest głównym sprzymierzeńcem. Staje się to jeszcze większe, gdy zdamy sobie sprawę, że skład tego ostatniego pozwala na traktowanie różnych „terenów” lub „profili”. Oto kilka przykładów obszarów powiązanych z możliwymi napotkanymi problemami:

  • Teren trawienny odzwierciedlające brak równowagi jelitowej: problemy z transportem, trawienie, tolerancję pokarmową, wzdęcia itp.
  • Pole neuroprzekaźników – stres : zaburzenia snu, zmęczenie, zaburzenia nastroju, uczucie ucisku, kołatanie serca itp.
  • Utleniona Ziemia związane z wpływem diety na utlenianie naszego organizmu: problemy skórne, zmarszczki, plamy skórne, zawroty głowy itp.
  • Ziemia Uboga w kwasy tłuszczowe : trudności z koncentracją, problemy z pamięcią, egzema, stres…
  • Pole hipoglikemiczne przez brak równowagi w gospodarce cukrem: podjadanie, ochota na słodycze, kompulsje itp.
  • Kwaśna ziemia : bóle stawów, osteoporoza, próchnica, osłabienie odporności, stany zapalne, skurcze, zapalenie ścięgien itp.
  • Odurzona kraina poprzez kumulację pierwiastków toksycznych (dodatki, metale ciężkie, pestycydy itp.) lub trudności w ich eliminacji: blada cera, drażliwość, nudności, depresja itp.

Po wypełnieniu tego kwestionariusza Twój dietetyk zajmujący się mikrożywieniem będzie w stanie wskazać Ci obszary, w których występuje nieprawidłowość, te, które należy potraktować priorytetowo i będzie w stanie pomóc złagodzić Twój dyskomfort.

Na koniec każdej sesji prosty i bardzo wizualny wykres pozwala skupić się na danych obszarach, ale przede wszystkim zobaczyć ewolucję pomiędzy każdą oceną.

Ogólnie rzecz biorąc, ocenę przeprowadza się ponownie co 3 miesiące w celu dokonania lub ponownego przeprowadzenia konkretnej oceny jej salda.

Wprowadza się równowagę dietetyczną i szczegółowe porady z suplementami diety lub bez nich, które nie są systematyczne, ale oceniane indywidualnie dla każdego przypadku, zgodnie z poprawą i odczuciami zaobserwowanymi w trakcie sesji.

Jak już zapewne zrozumiałeś, nasze zdrowie wynika z prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale także środowiska, w którym żyjemy. Celem mikroodżywienia, a dokładniej stworzenia kwestionariusza mikrożywienia, jest umożliwienie precyzyjnej i zindywidualizowanej analizy naszych dysfunkcji. Pozwala to zarówno na całościową ocenę tych zaburzeń, jak i przede wszystkim na ich restrukturyzację poprzez zmianę sposobu żywienia.

Jeśli ta ocena Cię interesuje i chciałbyś dokonać wstępnej oceny diety, nie wahaj się skontaktować z lekarzem specjalizującym się w mikrożywieniu.