Dieta zupowa: jak to działa, menu i recenzje

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Dieta zupowa to program odchudzania, który umożliwia masowe spożywanie zup, zazwyczaj przygotowywanych z warzyw. Mówi się, że tę metodę szybkiego odchudzania praktykuje się w Stanach Zjednoczonych od lat 80. XX wieku w prywatnym szpitalu Sacred Heart. Pierwotnie była to dieta, której poddawani byli otyli pacjenci, aby pomóc im bardzo szybko schudnąć przed jakąkolwiek operacją serca. Od czasu swojej pierwotnej wersji system ten przeszedł znaczną ewolucję.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Obecnie istnieje wiele odmian poza klasyczną dietą zupową. Wersja kapuściana jest więc niewątpliwie jedną z najpopularniejszych. Dzięki odnotowanej utracie wagi 5 kg w ciągu tygodnia, dieta zupowa wywołuje prawdziwy entuzjazm wśród osób, które chcą pozbyć się kilku zbędnych kilogramów w krótkim czasie. Motywacja do poddania się tej 7-dniowej kuracji jest większa wśród potencjalnych kandydatów w miarę zbliżania się wakacji, a nawet przed i pod koniec wakacji. W tym przewodniku znajdziesz odpowiedzi na różne pytania związane z dietą zupową.

Definicja diety: Zasady diety zupowej

Dieta zupowa, która pozwala schudnąć do 5 kg w 7 dni, opiera się na kilku zasadach. Świetlik!

Kawałki zupy jarzynowej

Podstawową zasadą tego programu jest spożywanie posiekanej zupy jarzynowej do każdego posiłku przez tydzień. Jest to zatem monodieta ze swoimi zaletami i wadami.

zupa jarzynowa, podstawa diety zupowej
W diecie zupowej koniecznie do każdego posiłku należy spożywać zupę jarzynową w kawałkach.

Formalny zakaz węglowodanów, skrobi i cukru

Kolejną ważną zasadą tej skutecznej metody odchudzania w rekordowo krótkim czasie jest formalny zakaz spożywania węglowodanów, produktów skrobiowych i cukru. Przyprawy są dozwolone wyłącznie jako składniki przypraw do warzyw. Chociaż dozwolone są niewielkie ilości owoców, dieta zupowa pozostaje programem wykluczającym. Ma tę wyjątkowość, że jest niskokaloryczny do tego stopnia, że ​​spożycie kalorii przez organizm podczas 7-dniowej kuracji rzadko przekracza zakres 800 – 1200 kalorii.

Konkretniej należy pamiętać, że dieta zupowa opiera się na prawie wyłącznym spożywaniu zupy przez okres 7 dni. Najczęściej bazuje na bulionie drobiowym lub wołowym z dodatkiem cebuli, pomidorów, marchwi, selera i groszku. Do tej diety można włączyć inne produkty o niskiej zawartości kalorii, która zasadniczo składa się z zupy do różnych posiłków. Należą do nich ziemniaki, brązowy ryż i bezcukrowe soki owocowe. Należy jednak zaznaczyć, że należy je dodawać w małych ilościach i tylko w kilka dni w tygodniu, mimo że są niskokaloryczne.

Szczególny przypadek diety kapuścianej

Dla osoby, która zdecyduje się na wariant np dieta z kapuśniakiem, zasada działania jest taka sama. Zupę z kapustą jako głównym składnikiem należy jeść przez tydzień do każdego posiłku. Zupę, o której mowa, można zaproponować jako menu przekąskowe.

Generalnie występuje również w bulionie drobiowym lub wołowym z innymi składnikami, takimi jak pietruszka, czosnek, pomidor, papryka, cebula, a nawet marchewka. Dozwolone są produkty zawierające stosunkowo dużą ilość kalorii, takie jak bezcukrowe soki owocowe, odtłuszczone mleko, warzywa i owoce, drób bez skóry, nie zapominając o wołowinie.

Na koniec należy pamiętać, że dieta zupowa nie upoważnia do wykonywania określonej aktywności fizycznej. Ponadto jest to dieta, która nie uwzględnia fazy przejściowej. Dlatego nie zaleca się przyjmowania tego leku jako sposobu na życie.

Wyjaśnienie diety: Jak działa dieta zupowa?

Dieta zupowa to metoda odchudzania, która składa się z dwóch głównych faz. Mamy zatem pierwszą fazę, zwaną masowym atakiem, trwającą 7 dni i fazę stabilizacji, która również trwa tydzień. Osobie realizującej program szybkiego odchudzania w pierwszym tygodniu diety zaleca się niemal wyłącznie spożywanie zupy jarzynowej. Zwykle towarzyszy mu żywność zawierająca chude białka, taka jak owoce i pierś z kurczaka.

Jeśli chodzi o kolejną fazę, zwaną stabilizacją, podlega ona tej samej zasadzie, co poprzednia. Jest to zatem także 7-dniowy etap, podczas którego nadal preferujesz zupę jarzynową w swojej diecie, jednocześnie dbając o spożywanie od 1 do 2 produktów skrobiowych dziennie. Sprzyja to utrwaleniu utraty wagi.

kapuśniak, miejsce z wyboru w diecie zupowej
Dieta zupowa preferuje zupy kapuściane lub jarzynowe.

Postęp diety: Typowy dzień diety zupowej

Pokarmy, które można jeść w typowy dzień na diecie zupowej, różnią się w zależności od osoby, w zależności od tego, czy jest to śniadanie, lunch czy kolacja. Na śniadanie można np. 1 i 2 śliwki oraz 0% twarogu w proporcji 150 g.

Zalecane jest spożycie około 200 g dorsza w towarzystwie patelni z delikatnie ugotowanymi na parze warzywami. Na obiad nie wahaj się zdecydować na zupę ziemniaczano-porową i pomarańczę.

Zalety diety zupowej

  • Krótkoterminowa utrata masy ciała : pozwala schudnąć do 5 kg w ciągu zaledwie jednego tygodnia, dieta wyróżnia się szybkością i skutecznością.
  • Skuteczna metoda oczyszczania organizmu : według wielu świadectw dieta zupowa ma bardzo ciekawe działanie oczyszczające organizm, ale nie tylko. Miałby także właściwości moczopędne i tłuszczochłonne, co wyeliminowałoby cellulit i efekt skórki pomarańczowej.
  • Brak uczucia głodu : dieta ta zachęca do spożywania dużych ilości owoców i warzyw. Stąd ten brak uczucia głodu, które można odczuwać stosując tę ​​metodę, która jest jednym z najskuteczniejszych programów odchudzających pozwalających na szybką utratę wagi.
  • Ułatwienie trawienia : Dzięki bogactwu spożywanych pokarmów w błonnik, dieta zupowa ma tę zaletę, że ułatwia pracę układu trawiennego poprzez przyspieszenie pasażu jelitowego.
  • Bardzo ciekawe spożycie składników odżywczych : produkty odchudzające zalecane w ramach tej płynnej diety są bogate w błonnik, witaminy, zwłaszcza witaminę C i minerały. Taki skład Twojej diety podczas diety zupowej gwarantuje efekt skuteczny spalacz tłuszczu co sprzyja eliminacji cukrów i tłuszczów z organizmu.

Wady diety zupowej

  • Wysokie ryzyko braków : Jako dieta monodietowa, program ten promuje niedobór witamin, takich jak witamina E i witamina D, oraz soli mineralnych, takich jak selen, magnez i żelazo. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego niedoboru, najlepszą wskazówką jest przyjmowanie suplementów mineralnych i witaminowych.
  • Niemal systematyczny przyrost masy ciała : dieta zupowa charakteryzuje się szczególnym spożyciem białka. W rzeczywistości jest to program niskokaloryczny, który nieuchronnie prowadzi do zaniku mięśni, co wyjaśnia niemal systematyczny odzysk masy ciała pod koniec leczenia. Efekt jo-jo jest przy tej metodzie bardzo ważny, niezależnie od produktów odchudzających spożywanych w trakcie tej diety.
  • Bardzo krótkie działanie moczopędne warzyw : jest to realne tylko w pierwszych dniach diety zupowej. Ci, którzy korzystają z tego programu, aby schudnąć, szybko zauważają ustanie i odwrócenie tego efektu. Taka sytuacja może spowodować zatrzymanie wody w organizmie, co będzie sprzyjać cellulitowi.
  • Niskie spożycie kalorii : dieta ta dostarcza organizmowi dziennej ilości nieprzekraczającej 1000 kalorii. W konsekwencji tego braku kalorii możemy przytoczyć fakt, że osoba decydująca się na ten program odczuwa głód, a także zmęczenie i inne niepożądane skutki, takie jak zawroty głowy, a nawet bóle głowy. Niektórzy zalecają wówczas przyjmowanie suplementu diety. skuteczny środek tłumiący apetyt.
  • Znaczne ryzyko zaburzeń odżywiania : zjawisko to wynika z faktu, że dieta ta prowadzi do pragnień i frustracji.
Zmęczenie
Głód, zmęczenie, zawroty głowy i bóle głowy to między innymi skutki niedoboru kalorii wywołanego dietą zupową.

Skuteczność diety: Skuteczność diety zupowej

Dieta zupowa, która zaleca spożywanie przez tydzień wyłącznie zupy, pozwala schudnąć, a zwłaszcza bardzo szybko. W zależności od osoby utrata masy ciała dzięki temu programowi odchudzania wynosi od 2 do 5 kilogramów. Jak widać celem tej diety jest schudnięcie w bardzo krótkim czasie.

Czas trwania diety zupowej

Dieta zupowa to skuteczna metoda krótkotrwałej utraty wagi, szacowana na 7 dni. Po tzw. tygodniu monodiety, metoda odchudzania obejmuje fazę stabilizacji, która również trwa 7 dni. Na tym etapie osoba stosująca tę dietę stopniowo ponownie wprowadza do swojej diety produkty skrobiowe.

Należy pamiętać, że czas trwania programu odchudzającego nie może przekraczać 7 dni. Po dokonaniu tego wyjaśnienia, dietę zupową może powtórzyć każda osoba, która uważa, że ​​nie osiągnęła zamierzonych celów w zakresie utraty wagi. Aby to zrobić, musisz skrupulatnie przestrzegać 14-dniowej przerwy między pierwszą a drugą próbą wystarczająco szybkiego schudnięcia za pomocą diety zupowej.

Specjalne menu i przepisy na dietę zupową

Istnieje wiele możliwości w zakresie specjalnych menu i przepisów podczas stosowania diety zupowej. Oto więc, co można znaleźć na talerzach osoby, która decyduje się na szybką utratę wagi tą metodą odchudzania.

ŚniadanieKapuśniak, owoce, napój bez cukru, kawałek łososia, owsianka
ObiadSmażona fasolka szparagowa z natką pietruszki i czosnkiem,
Steki wołowe i sałatka owocowa
Domowy mus jabłkowy, pieczarki smażone na patelni, grillowany kurczak oraz przepis na koperek, jogurt 0% i ogórek
Dwie klementynki, grillowany stek z łososia ze śmietaną sojową i szpinakiem, krem ​​z buraków
Patelnia z tofu, winegretem z karczochów i jogurtem naturalnym z coulisem z czerwonych owoców
Ziemniaki gotowane na parze ze szczypiorkiem, eskalopka z indyka, sałatka z endywii i orzechów włoskich
Zupa ze świeżych ogórków, zapiekanka kalafiorowa z beszamelem, sałatka z owoców egzotycznych oraz velouté z awokado i estragonem.
Przekąska – Pragnienia·Produkt nabiałowy: 1 szklanka mleka, 1 porcja sera żółtego, 1 jogurt, 1 porcja twarogu;
Produkt zbożowy (1 pełnoziarniste ciastko, tost pełnoziarnisty itp.)
Porcja owoców;
Porcja nasion oleistych (migdały, orzechy włoskie, orzechy laskowe itp.) czyli ok. 30 g.
KolacjaKrem z grzybów
Krem Z Rukwi Wodnej
Zupa cynamonowo-jabłkowa
Zupa mango-ananasowa
Zupa pieprzowa
Zupa z rzepy i kalafiora.
Tabela specjalnych menu i przepisów na dietę zupową
Dieta zupowa: dobry czy zły pomysł? w Europie 1

Opinie pracowników służby zdrowia na temat diety zupowej

Dla niektórych specjalistów, np. trenerów sportowych, dieta zupowa jest korzystnym programem, ponieważ ułatwia proces trawienia przez określony czas. Nie omieszkają jednak podkreślić niebezpieczeństwa tej diety, w której spożycie składników mineralnych i witamin jest szczególnie niskie. Inni specjaliści, w tym dietetycy i dietetycy, zauważają tendencję do narażenia się na niedobory w tej diecie, jeśli stosuje się ją przez dłuższy czas.

Generalnie wszyscy zgadzają się, że dieta zupowa to doskonały sposób na szybką utratę wagi, ale nie pozwala schudnąć w sposób trwały. W tym celu oprócz regularnej aktywności sportowej zalecają stosowanie zbilansowanej diety.

Recenzje konsumentów

Dla wielu osób, które stosowały już dietę zupową, jej skuteczność nie budzi już wątpliwości. Wielu stałych bywalców tego programu odchudzającego twierdzi, że w ciągu zaledwie tygodnia schudło prawie 5 kg. Podkreślają jednak bardzo drakoński aspekt tej diety.

Dlatego zalecają prawdziwą motywację do szybkiego osiągnięcia sukcesu w odchudzaniu dzięki tej metodzie odchudzania. Choć nie można wykluczyć niedoborów niektórych pierwiastków, jest to mankament, który można zaradzić prostą wskazówką: przyjmowaniem witamin. Pomimo zmęczenia, jakie ta dieta powoduje w dłuższej perspektywie, pozostaje ona prawdziwym lekarstwem na detoksykację organizmu.