Ile kalorii jest w Ser ementalski?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Emmental jest najbardziej znanym serem szwajcarskim. Można go natychmiast rozpoznać po charakterystycznych dziurach w serze. Jego nazwa pochodzi od doliny Emme w kantonie Berno, obszaru pochodzenia tego sera, który jest obecnie produkowany nie tylko w innych regionach Szwajcarii, ale także w innych krajach. Emmental jest nie tylko szwajcarski; może być również francuski, bawarski, włoski lub fiński.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Emmental kalorie: 383 kcal na 100 g sera

100 g sera Emmental zawiera około 383 kcal. W porównaniu z innymi produktami spożywczymi, to bardzo dużo. Ten ser ma wysoką wartość kaloryczną.

Emmental: zawartość tłuszczu, białka i węglowodanów

Zawartość tłuszczu w 100 g sera Emmental wynosi około 30 g. Jest to zatem żywność wysokotłuszczowa. Niestety, ser ten zawiera dużo tłuszczów nasyconych. Z zawartością białka wynoszącą 29 g, jest to żywność wysokobiałkowa. Emmental jest również pokarmem niskowęglowodanowym, ponieważ udział energii pochodzącej z węglowodanów wynosi około 0%. Emmental ma niską zawartość błonnika. Jest to zatem żywność o niskiej zawartości błonnika.

calorie Emmental

Tabela wartości odżywczych sera Emmental

Składniki odżywczeEmmental: zawartość na 100 gramów
Węglowodany0 g
-w tym cukry0 g
-w tym skrobia0 g
-w tym błonnik pokarmowy 0 g
Białko29,94 g
Tłuszcz29,94 g
-w tym cholesterol120 mg
-w tym nasycone kwasy tłuszczowe18,7 g
Potas88,6 mg
Sód240 g
Woda37,6 g
Alkohol0 g

Ile średnio waży Emmental?

Szwajcarski ser Emmental waży średnio 300 g i zawiera prawie 1150 kcal.

Ile witamin zawiera ser Emmental?

Ser Emmental to produkt o wysokiej wartości odżywczej, gdyż jest źródłem wielu cennych dla organizmu witamin i minerałów. W szczególności zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak A i D. Witamina A wspomaga dobre widzenie, utrzymuje zdrową skórę i ma działanie przeciwnowotworowe. Witamina D, wraz z wapniem, pomaga utrzymać dobry stan kości. Bierze również udział w procesach odpornościowych.

Ile minerałów zawiera ser ementalski?

Przede wszystkim ser ementalski zawiera dużą dawkę wapnia, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego u dorosłych i wzrostu kości u dzieci. Ser ten jest zatem bardzo dobrą alternatywą dla dzieci, które nie lubią mleka.

Ementaler zawiera również dużą dawkę cynku. Minerał ten poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci. Ser ten dostarcza również naszemu organizmowi innych pierwiastków, w szczególności potasu i fosforu. Do pozytywnych właściwości tego sera należy również jego działanie antydepresyjne.

Czy Emmental zawiera jakieś dodatki do żywności?

Ze względu na technologię produkcji zawiera znaczne ilości soli, której powinniśmy unikać w codziennej diecie.

Czy Emmental powoduje przybieranie na wadze?

Wielu dietetyków zadaje sobie pytanie, czy mogą jeść ser? Niestety, ser jest wysokokaloryczny. Czy można jeść ser podczas diety i nadal tracić na wadze? Najważniejszy jest umiar. Kanapka z plasterkiem sera ementalskiego nie zaburzy diety, ponieważ, jak już wspomniano, ser jest produktem o wysokiej wartości odżywczej.

Należy jednak unikać wszelkiego rodzaju zapiekanek i innych dań, w których zawartość ementalera jest często zbyt wysoka (wysoka kaloryczność). Pozornie zdrowa zapiekanka warzywna może okazać się bombą kaloryczną. Jeśli chcesz schudnąć, powinieneś unikać dużych ilości ementalera. Można jednak spożywać go w małych dawkach.

Jeśli chcesz schudnąć, to nie czas, aby cieszyć się ementalerem w nadmiarze. Oczywiście dobrej jakości plaster sera ementaler może być częścią zdrowego menu, ale nie zapominaj, że wysoka kaloryczność tego sera wymaga starannego doboru dodatków, które się z nim łączą.

Licząc kalorie, trzeba bardzo uważnie planować swoją dietę. Najlepiej więc jeść Emmentaler od czasu do czasu i to w postaci nieprzetworzonej. Kiedy jesteśmy na diecie, nie możemy sobie pozwolić na tosty z serem, pizze czy zapiekanki, ale jeśli od czasu do czasu zjemy na śniadanie chleb pełnoziarnisty z plasterkiem sera Emmental i kilkoma świeżymi warzywami, z pewnością nam to nie zaszkodzi.

Cholesterol, ciśnienie krwi i spożycie sera ementalskiego

Kolejnym problemem związanym z negatywnym wpływem sera na organizm jest wzrost cholesterolu. Ser ementalski jest produktem pochodzenia zwierzęcego. Jest więc źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, których nadmiar prowadzi do wzrostu poziomu tzw. złego cholesterolu we krwi. Prowadzi to do rozwoju miażdżycy i innych chorób serca.

Podobnie jak w przypadku odchudzania, małe ilości sera od czasu do czasu nie powinny w żaden sposób zaszkodzić, zwłaszcza jeśli nie jesz innych produktów zawierających tłuszcze zwierzęce. Z drugiej strony, spożywanie dużych dawek sera w tym samym czasie, co spożywanie masła, tłustego mięsa, mleka i pełnotłustych produktów mlecznych niesie ze sobą ryzyko zwiększenia frakcji cholesterolu LDL.

Co więcej, ser dostarcza również znacznych ilości soli (sodu), która może również zwiększać ciśnienie krwi i uszkadzać serce. W rezultacie istnieje zwiększone ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.