Ile kalorii jest w daktylu?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Daktyle to owoce, których właściwości odżywcze szczególnie docenią sportowcy. Daktyle, zarówno suszone, jak i surowe, są skarbnicą cukrów prostych, które stanowią źródło energii podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Uzupełniają również niedobory glikogenu i potasu w organizmie. Co więcej, daktyle zapobiegają miażdżycy, łagodzą objawy menopauzy i pomagają w walce z zaparciami. Sprawdźmy, jakie jeszcze właściwości mają daktyle i ile kalorii zawierają.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Kalorie w daktylach: 290 kcal na 100 g

Wydawać by się mogło, że zdrowe przekąski można jeść bez ograniczeń. Nic bardziej mylnego. Zawsze należy zachować umiar, nawet jeśli spożywany tak łapczywie produkt jest kopalnią witamin i wartości odżywczych. Jesteś na diecie i zastanawiasz się, ile kalorii zawierają suszone daktyle?

calorie datte

15 kcal to średnia wartość kaloryczna każdego kawałka daktyla. Paczka 100g suszonych daktyli zawiera 290 kcal. Dla porównania, tabliczka czekolady ważąca około 50 g odpowiada średnio 250 kcal.

Ponieważ zawartość kalorii w tych owocach jest stosunkowo niska, można jeść kilka suszonych daktyli dziennie. Gwarantuję, że jeśli zrobisz to z umiarem, twoja sylwetka na tym nie ucierpi.

Daktyle: zawartość białka, węglowodanów i tłuszczu

Daktyle zawierają niewiele białka i nie zawierają tłuszczu.

Daktyle są doskonałym źródłem węglowodanów, w szczególności cukrów i błonnika pokarmowego. Daktyle są bogate w cukry proste, które nie wymagają trawienia, ale są natychmiast wchłaniane przez organizm. Są zatem dobrym źródłem energii dla sportowców przed i po treningu. Uzupełniają również niedobory glikogenu mięśniowego.

Tabela wartości odżywczych daktyli

Składniki odżywczeDaktyle: zawartość na 100 gramów
Węglowodany75 g
-w tym cukry66,5 g
-w tym skrobia0 g
-w tym błonnik pokarmowy6,7 g
Białko1,81 g
Tłuszcz0,15 g
-w tym cholesterol0 g
-w tym nasycone kwasy tłuszczowe0 g
Potas696 mg
Sód1 mg
Woda21,3 g
Alkohol0 g

Jaka jest średnia waga daktyli?

Ile ważą suszone daktyle? Przeciętny suszony daktyl waży 5 g i dostarcza średnio 14,5 kcal. Garść suszonych daktyli waży około 45 g i zawiera około 130,5 kcal.

Ile witamin i minerałów zawierają daktyle?

Suszone daktyle zawierają wiele witamin, takich jak A i B, a także minerały, takie jak magnez, potas, żelazo, wapń, bor, cynk i mangan. Prawie żaden inny owoc nie jest tak bogaty w składniki odżywcze. Daktyle zawierają duże ilości potasu. Dlatego są zalecane po intensywnym wysiłku i poceniu się.

Zawartość poszczególnych witamin i minerałów zależy jednak od odmiany. Niektóre odmiany zawierają nawet inne witaminy. Na przykład odmiana Deglet Noor ma w swoim składzie trochę witaminy C. Z kolei odmiana Medjool nie zawiera witaminy C, ale dużo witaminy A i witaminy B6. Odmiana ta zawiera również więcej wapnia i magnezu niż odmiana Deglet Noor, a mniej kwasu foliowego.

Daktyle są również bogatym źródłem błonnika. W rezultacie poprawiają perystaltykę jelit i mogą pomóc osobom cierpiącym na zaparcia. Daktyle pomagają również neutralizować kwas żołądkowy, dlatego są zalecane osobom cierpiącym na nadkwasotę.

Daktyle zawierają również tryptofan, który jest źródłem serotoniny, zmniejszającej objawy zespołu jelita drażliwego.

Czy daktyle zawierają dodatki do żywności?

Daktyle nie zawierają żadnych dodatków do żywności.

Czy daktyle powodują przybieranie na wadze?

Daktyle można jeść bardzo zdrowo, nawet w ramach diety. Przekonanie, że daktyle powodują przybieranie na wadze jest fałszywe. To prawda, że suszone daktyle mają wyższą zawartość kalorii niż świeże daktyle, ale mają niską zawartość tłuszczu.

Ogólnie rzecz biorąc, zawsze warto unikać spożywania zbyt dużej ilości daktyli. Należy wziąć pod uwagę ilość cukru zawartego w kupowanych daktylach. Dlatego należy je jeść ostrożnie, ponieważ mogą być bardzo kaloryczne. Osoby cierpiące na cukrzycę lub wysoki poziom cukru we krwi powinny skonsultować się z lekarzem przed włączeniem daktyli do swojej diety. Osoby cierpiące na nietolerancję niklu powinny zachować ostrożność podczas spożywania daktyli. Daktyle zawierają tę substancję i mogą powodować rozstrój żołądka i podrażnienie okrężnicy u osób, które nie tolerują niklu.

Daktyle nie są tuczące, ale należy zachować ostrożność podczas ich spożywania. Należy również wybierać najbardziej odpowiednie pory dnia na ich spożywanie.