Ile kalorii jest w butternut?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Dynia piżmowa, znana również jako doubeurre, może dodać koloru na talerzu i wzbogacić dietę o wyjątkowy smak i wiele minerałów. Dynia piżmowa jest jednym z warzyw o niskiej zawartości tłuszczu, cholesterolu i sodu. Możesz jeść zarówno bogaty w składniki odżywcze miąższ dyni piżmowej, jak i nasiona pełne magnezu, nie martwiąc się o kalorie. Ile kalorii zawiera dynia piżmowa?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Kalorie w dyni piżmowej: 45 Kcal na 100 g

Podobnie jak najpopularniejsze dynie, dynia piżmowa jest również bardzo niskokaloryczna. 100 gramów tego warzywa zawiera zaledwie 45 kalorii. Może więc być spożywane w dużych porcjach bez powodowania przyrostu masy ciała. Duża dynia piżmowa o wadze 650 g dostarcza 293 Kcal, podczas gdy mała cukinia może ważyć 180 g i zawierać tylko 45 Kcal.

calorie butternut

Butternut: zawartość białka, węglowodanów i tłuszczu

. Kalorie dyni piżmowej pochodzą z 8% białka, 91% węglowodanów i 2% tłuszczu.

Tabela wartości odżywczych dyni piżmowej

Składniki odżywczeButternut: zawartość na 100 gramów
Węglowodany11,7 g
-w tym cukry2,2 g
-w tym skrobia0 g
-w tym błonnik pokarmowy2 g
Białko1 g
Tłuszcz0,1 g
-w tym cholesterol0 g
-w tym nasycone kwasy tłuszczowe0,021 g
Potas352 mg
Sód4 mg wody
Woda86,4 g

Ile waży średniej wielkości dynia piżmowa?

Średniej wielkości dynia piżmowa waży 520 g i dostarcza około 234 kalorii (kcal). Aby zobaczyć, ile to naprawdę jest, należy pamiętać, że ilość kalorii ze średniej wielkości dyni piżmowej (520 g) jest podobna do ilości kalorii z 4,5 jabłka, 3 szklanek coli, 2 plasterków sera, 2 kromek chleba, 1,5 szklanki mleka lub 12 łyżeczek cukru.

Aby spalić taką ilość kalorii (234 kcal), należy na przykład jeździć na rowerze przez co najmniej 33 minuty, pływać przez 28 minut lub biegać przez 24 minuty.

Minerały i witaminy zawarte w dyni piżmowej

Dynia piżmowa jest rodzajem dyni zimowej wraz z dynią. Witaminy najsilniej obecne w tych rodzajach dyni obejmują witaminę A i witaminę C. 100-gramowa porcja dyni piżmowej zawiera 67% zalecanego dziennego spożycia witaminy A. Dynia piżmowa dostarcza również znacznych ilości manganu, magnezu i potasu. Jedna porcja zawiera około 12-14% dziennego zapotrzebowania na każdy z tych minerałów.

Dynia piżmowa zawiera również znaczne ilości różnych witamin z grupy B i korzystnych pierwiastków śladowych, takich jak miedź, cynk, tryptofan i kwasy tłuszczowe omega-3. Dynia piżmowa zawiera również znaczne ilości witamin B6 i E. Pojedyncza porcja dostarcza około jednej dziesiątej dziennego zapotrzebowania na te dwie witaminy.

Inną ważną korzyścią zdrowotną dyni piżmowej jest wysoki poziom błonnika pokarmowego. Błonnik, podobnie jak witaminy, nie zapewnia organizmowi korzyści kalorycznych, ale służy raczej jako mechanizm oczyszczający przewód pokarmowy.

Korzyści zdrowotne dyni piżmowej

Ważne zalety dyni piżmowej koncentrują się na jej związkach przeciwutleniających, takich jak karotenoidy, które mogą być dość rzadkie w innych owocach i warzywach. Witamina A jest głównym przeciwutleniaczem, ale nie jedynym obecnym w dyni piżmowej. Obecne są również związki polifenolowe, takie jak kryptoksantyna-B, alfa i beta karoten oraz luteina.

Związki polifenolowe są znane z rozszerzania naczyń krwionośnych w celu promowania krążenia krwi. Mają one również korzystny wpływ na pracę serca. Odgrywają również rolę przeciwzapalną dla skóry. Karotenoidy nadają dyni piżmowej pomarańczowy kolor. Mogą one pomagać w zapobieganiu nowotworom oraz poprawiać wzrok i pracę serca.

Najbogatsze dania z dyni piżmowej to sałatki, zupy przecierowe i dania gotowane na parze. Jednak korzyści płynące z dyni piżmowej mogą zostać zmniejszone podczas gotowania. Wynika to z faktu, że ma ona tendencję do rozkładania wielu korzystnych witamin, które zawiera. Dynia piżmowa ma niską zawartość tłuszczu, sodu i kalorii, co czyni ją dobrym substytutem mniej zdrowych składników. Butternut jest również stosowany na całym świecie w różnych produktach spożywczych.

Czy dynia piżmowa powoduje tycie?

Dynia piżmowa, czasami nazywana orzeszkiem ziemnym, jest niesłusznie demonizowana ze względu na swój słodki smak, który kojarzy nam się ze słodkimi potrawami. W rzeczywistości, jak zobaczymy w trakcie naszego badania, dynia ta jest warzywem o niezwykłych właściwościach, których nie powinno zabraknąć w naszej diecie, nawet jeśli jesteśmy na diecie.

Specjaliści zbadali właściwości dyni piżmowej, ale nadal nie odpowiedzieliśmy na nurtujące wielu pytanie: czy dynia piżmowa powoduje tycie? Odpowiedź brzmi: nie, dynia piżmowa jest niskokaloryczna. Wystarczy wziąć pod uwagę, że 100 g tego warzywa zawiera zaledwie 45 kalorii.

Ale uwaga! Jest jedna część tego warzywa, którą wiele osób uwielbia: nasiona, które są tłuste i wysokokaloryczne. Najlepiej nie przesadzać, nawet jeśli małe dawki są dla Ciebie dobre! Zawierają one 450 kalorii na 100 gramów.

Przepis: Zapiekanka z dyni piżmowej