Intuicyjne jedzenie

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Dzisiejsze społeczeństwo ukształtowało nas do przestrzegania zasad żywienia, do stosowania wszelkiego rodzaju diet, aby schudnąć… Do tego stopnia, że ​​w ogóle nie zwracamy uwagi na nasze potrzeby cielesne. W ten sposób pozbędziemy się codziennych z góry przyjętych pomysłów i zobaczymy, jak intuicyjne jedzenie może nam pomóc.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

„Nastawa”

Wartość zadana » czyli waga balansowa odpowiada wadze, na którą jesteśmy genetycznie zaprogramowani. Może się różnić o mniej więcej kilka kilogramów w zależności od naszego trybu życia, ale także w zależności od diety, którą stosujemy. W rzeczywistości im bardziej stosujesz dietę, tym bardziej wzrasta Twoja waga bilansowa. Musimy zatem zrozumieć, że nie wybieramy naszej wagi i że nasza waga bilansowa niestety nie zawsze odpowiada naszym oczekiwaniom. Musimy zatem zaakceptować ten ciężar, do jakiego jesteśmy przeznaczeni. Próba zejścia poniżej tej progowej wagi byłaby codzienną walką.

Jak osiągnąć swój „punkt docelowy”? Musimy zaufać naszym mechanizmom regulacyjnym, decydując się na: intuicyjne jedzenie.

Co to jest „intuicyjne jedzenie”?

Jedzenie intuicyjne polega na słuchaniu sygnałów głodu i sytości, ale także słuchaniu naszych pragnień. Umożliwi to organizmowi stopniowe i trwałe osiągnięcie wagi równowagi.

  • Czym jest głód ? Głód objawia się sygnałami cielesnymi, takimi jak pustka w żołądku lub bulgotanie, wskazujące na zapotrzebowanie na energię. Cokolwiek zjemy, gdy jesteśmy głodni, nie sprawimy, że przybierzemy na wadze, jeśli przestaniemy jeść, aż poczujemy się najedzeni. Dlatego nie możemy uciekać przed głodem, jest on naszym sprzymierzeńcem! Nie mylić z chęcią jedzenia, która ma aspekt psychologiczny, a nie fizjologiczny.
  • Co to jest specyficzny apetyt ? Słuchanie Twoich pragnień dotyczących jedzenia, gdy jesteś głodny, jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli nam to najlepiej zaspokoić nasze potrzeby żywieniowe. Rzeczywiście, będziemy wtedy przyciągani do żywności zawierającej składniki odżywcze, których potrzebuje nasz organizm. Nazywa się to „apetytem specyficznym”. Oznacza to, że możemy nie być już głodni jednego rodzaju pożywienia, ale zamiast tego odczuwać głód innego pożywienia.
  • Co to jest sytość ? Odpowiada momentowi, w którym znika głód, czyli kiedy dałeś swojemu organizmowi to, czego potrzebuje. W tym momencie czujemy się dobrze i nie mamy już na nic ochoty. Aby móc zaobserwować uczucie sytości, zapraszam do poświęcenia czasu na dokładne skosztowanie i przeżucie posiłku. Tak naprawdę uczucie sytości pojawia się średnio po 20 minutach. Zbyt szybkie jedzenie często powoduje, że zjadamy więcej, niż potrzebujemy. Jeśli po posiłku czujesz się ciężko, oznacza to, że zjadłeś za dużo. Nie zmuszaj się więc do dokończenia talerza, zatrzymaj się, gdy przyjemności już nie będzie.

Jedzenie bez uczucia głodu lub zbyt częste przekraczanie progu sytości może prowadzić do przyrostu masy ciała.

Jeśli przekroczysz swój „punkt nastawy”, uczucie głodu nie będzie zbyt intensywne, a uczucie sytości nadejdzie szybko. Słuchając swoich odczuć związanych z jedzeniem, będziesz jeść mniej i stopniowo osiągać zrównoważoną wagę.

I odwrotnie, jeśli jesteś poniżej „punktu zadanego”, uczucie głodu będzie bardziej znaczące i regularne, ponieważ Twoje ciało chce zwiększyć swoją wagę do ciężaru równowagi.

rodzinny brunch

Nasze społeczeństwo: „przesądzone idee”

Abyś mógł spojrzeć na wszystko inaczej, oto kilka uporczywych przekonań żywieniowych:

  • Nie należy pomijać posiłków »: Jak wyjaśniłem powyżej, jedzenie przekraczające Twoje potrzeby może spowodować przyrost masy ciała. Spożywanie posiłku, gdy nie jesteś głodny, nie jest zatem funkcjonalne, ponieważ organizm nie potrzebuje w tym czasie energii. To właśnie fakt spożywania wszystkich posiłków bez zwracania uwagi na uczucie głodu może powodować przyrost masy ciała. Jeśli więc nie jesteś głodny podczas posiłku, rozsądniej jest nie jeść i poczekać, aż poczujesz głód.
  • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia »: Wiele osób zmusza się do zjedzenia śniadania rano. Ale czy w rzeczywistości jest to naprawdę konieczne? Cóż, nie, jeśli rano nie jesteś głodny, nie ma potrzeby jeść.
  • Nie należy podjadać pomiędzy posiłkami »: Jeśli jesteś głodny dlaczego nie jeść? Wręcz przeciwnie, jeśli spróbujesz walczyć z głodem, istnieje ryzyko, że będzie on zbyt duży, gdy nadejdzie posiłek, co zmusi Cię do jedzenia bardzo szybko i często w zbyt dużych ilościach. Odwrotnie, jeśli nie jesteś głodny ale naprawdę chcesz coś zjeść (na przykład, aby uspokoić emocje), radzę odpowiedzieć na swoje pragnienie. Jedzenie przyniesie Ci ulgę i kolejny posiłek dostosujesz do swojego głodu. Wszystko bez frustracji i przyrostu masy ciała!
  • Aby załagodzić uczucie głodu pomiędzy posiłkami, należy pić wodę. »: Głód to sygnał wskazujący na zapotrzebowanie energetyczne. Woda pitna do aby zaspokoić swój głód nie ma żadnego interesu, ponieważ organizacja nie osiągnęła tego, czego chciała. Istnieje zatem ryzyko frustracji i nadmiernego głodu przy następnym posiłku.
  • Tłuszcze powodują tycie, a warzywa powodują utratę wagi” Lub „Nie należy jeść produktów bogatych w skrobię wieczorem »: Każda grupa żywności ma swoją rolę w naszym organizmie, żadnej grupy nie należy usuwać. Żadne jedzenie nie jest bardziej tuczące niż inne, pod warunkiem, że jest spożywane z głodu. Oznacza to, że zjedzenie sałatki lub zupy, gdy nie jesteś głodny, może spowodować przyrost masy ciała. I odwrotnie, pizza zjedzona z głodu i zatrzymana, gdy będzie pełna, nie spowoduje przyrostu masy ciała.

Wszystkie te z góry przyjęte pomysły sprawiają, że tęsknimy za naszymi prawdziwymi potrzebami. Stawianie na intuicyjne jedzenie pozwoli Ci regulować wagę. Nie możemy jednak zapominać o pojęciu przyjemności! Waga nie jest regulowana przez jeden posiłek, ale przez tydzień.