Uprawiaj sport, aby schudnąć: prawda!

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Kto z nas nie podjął postanowienia noworocznego lub postanowienia na nowy tydzień: „Tym razem zacznę uprawiać sport, będę się tego trzymać i schudnę!”.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Niestety, gdyby tak łatwo było dyktować naszemu ciału i umysłowi, czego chcemy, wiedzielibyśmy o tym. Niestety, utrata wagi na rozkaz to tylko dekoracja okna.

Jako dietetyczka i niedzielna sportsmenka bez poczucia winy, chciałam przedstawić swój punkt widzenia na ten temat.

Postawmy pytanie jasno: czy sport odchudza?

Odpowiedź brzmi: nie. Pozwól, że wyjaśnię.

Uprawianie sportu zwiększa zapotrzebowanie organizmu na energię. To fakt: spalasz kalorie, gdy jesteś aktywny, niezależnie od tego, czy jest to sport wytrzymałościowy czy siłowy.

Logicznie rzecz biorąc, jeśli tak jest, utrata wagi poprzez uprawianie sportu powinna być normalna.

Ale aby schudnąć uprawiając sport, trzeba zrobić coś więcej niż tylko spalać kalorie; trzeba także dostosować dietę i swoje odczucia żywieniowe do tego nowego wydatku energetycznego.

woman, running, run-1822459.jpg

Bardzo często obserwuje się, że osoba, która uprawia sport, aby schudnąć, rekompensuje wydatek energii, jedząc więcej lub bogatsze jedzenie. To tak, jakby osoby te próbowały zapobiec wysiłkowi fizycznemu (być może z obawy przed hipoglikemią podczas sesji) poprzez zwiększenie spożywanych ilości lub jakby obfity, tłusty posiłek stał się nagrodą po wysiłku.

Podam inny przykład, aby to zilustrować: weźmy palaczy, którzy wiedząc, że nie będą mogli palić przez kilka godzin (na przykład jadąc pociągiem lub samolotem), wypalą dwa papierosy z rzędu, aby zapobiec nadchodzącemu odstawieniu.

W normalnych okolicznościach wypaliliby tylko jednego. Jest to zachowanie prewencyjne, które ma zapobiec wyczerpaniu się papierosów. Wypalenie dodatkowego papierosa jest motywowane wyłącznie strachem przed odstawieniem.

Jedzenie więcej, ponieważ nastąpił (lub nastąpi) wydatek energetyczny, jest bardzo często obserwowane u wielu osób. Jeśli uprawiasz sport od jakiegoś czasu, ale nadal nie udało Ci się schudnąć, być może to jest przyczyną?

Proponuję porozmawiać ze specjalistą ds. żywienia na temat tego mechanizmu kompensacyjnego, który aktywujesz, nie zdając sobie z tego sprawy.

Uprawianie sportu i utrata wagi są możliwe!

To, co musisz zrobić, to słuchać i szanować swoje poczucie głodu, na które wpłynie ta zmiana.

Poczekaj, aż poczujesz uczucie głodu, zanim zaczniesz jeść. Będzie to dobry wskaźnik, aby powiedzieć swojemu ciału, że nadszedł czas na jedzenie i że potrzebuje energii.

Poprzez degustację, staniesz się świadomy ilości na talerzu (przeżuwaj, odłóż sztućce, delektuj się jedzeniem), ilości, które możesz regulować / dostosowywać lub modyfikować, gdy osiągniesz sytość. Dzięki tym trzem punktom świadomości możesz zmniejszyć porcje, jeśli to konieczne, lub zwiększyć je bez obawy o przybranie na wadze.

Uważaj na liczbę na wadze: to zły wskaźnik!

Czy wiesz, że mięśnie ważą więcej niż tłuszcz?

Kiedy jesteś aktywny fizycznie, twoje ciało traci masę tłuszczową i jest zastępowane przez mięśnie.

Liczba na wadze może być wyższa, mimo że Twoja sylwetka stała się szczuplejsza.

Waga na wadze jest zatem myląca!

Dobrym sposobem na zaobserwowanie wpływu sportu na ciało jest robienie sobie zdjęć w tym samym stroju na przestrzeni miesięcy.

W ten sposób można naprawdę zobaczyć zmianę, bez konieczności polegania na sylwetce (co często może powodować poczucie winy).

Sport dla przyjemności różni się od sportu odchudzającego

Jest jeszcze jedna kwestia, którą chciałbym poruszyć.

Czy uprawiasz sport, aby schudnąć, czy dla prawdziwej przyjemności, nie myśląc o konsekwencjach dla swojej wagi?

Powód, dla którego uprawiasz sport, będzie miał bezpośredni wpływ na to, czy schudniesz, czy nie.

Uprawianie sportu w celu utraty wagi oznacza wywieranie na siebie presji, aby osiągnąć coś poprzez wysiłek. Oznacza to, że kontrolę sprawuje głowa, a nie potrzeby.

Mózg nie lubi być kontrolowany, więc będzie cię sabotował bez twojej wiedzy, ponieważ od samego początku twoje działanie było motywowane z niewłaściwych powodów.

Wykonywanie aktywności fizycznej dla przyjemności jest zupełnie inne.

Nie ma nic lepszego niż uprawianie sportu, aby oczyścić głowę, poznać nowych ludzi, zbudować mięśnie i oczywiście poprawić kondycję.

Sport jest sprzymierzeńcem zdrowia, który ujędrnia, dodaje energii na co dzień i poprawia sen. Korzyści płynące z uprawiania sportu są dobrze udowodnione. Więc do dzieła!

Kiedy zdecydujesz się podjąć aktywność fizyczną, aby zrobić coś dobrego dla swojego ciała i umysłu, wygrałeś!

Czy widzisz różnicę?

Uprawianie sportu, aby coś zyskać, a nie stracić coś innego. To pozytywny stan umysłu.

Drodzy nowi (lub nie tak nowi) sportowcy, życzę wam wspaniałych sesji potu, dobrego samopoczucia i osiągnięć oraz dumy z waszych wysiłków fizycznych.

Dbajcie o siebie, angażując się w aktywność fizyczną, która odpowiada waszym pragnieniom, gustom i potrzebom, a nie jest motywowana błędnym pragnieniem utraty wagi.

Podsumowując ten artykuł, powtórzę raz jeszcze: nie myl sportu z odchudzaniem!

Preferuj skojarzenie sport = przyjemność = dobre samopoczucie.