Ile kalorii jest w piersi z kurczaka?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Pierś z kurczaka to wysokobiałkowe mięso o niskiej zawartości tłuszczu. Jest składnikiem wielu potraw ze względu na szybkość przygotowania i delikatny smak. Ten niskokaloryczny produkt zawiera wiele minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przyjrzyjmy się, ile kalorii zawiera pierś z kurczaka.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Ile kalorii zawiera pierś z kurczaka?

100 g surowej piersi z kurczaka dostarcza organizmowi zaledwie 98 Kcal. Jest to zatem produkt niskokaloryczny.

calorie blanc de poulet

Pierś z kurczaka jest uważana za chude mięso. Wartość kaloryczna przygotowanego dania zmienia się w wyniku obróbki termicznej. 100 gramów gotowanej piersi z kurczaka dostarcza 98 kcal, podczas gdy pieczona jest warta 134 kcal. 100 gramów smażonej piersi z kurczaka bez panierki to 239 kcal. W panierce ta sama ilość jest warta 268 kcal. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na sposób przygotowania i wybrać metodę gotowania, która jest mniej szkodliwa dla utraty wagi.

Zawartość białka, węglowodanów i tłuszczu w piersi z kurczaka

Ilość białka w 100 g piersi z kurczaka wynosi 21,5 g, a ilość tłuszczu to 1,3 g. Pierś z kurczaka doskonale wpisuje się w zasady diety lekkostrawnej, gdyż po ugotowaniu nie podrażnia jelit. Białe mięso bez skóry jest idealne dla osób z wysokim cholesterolem, ponieważ zawiera zaledwie 58 mg cholesterolu na 100 gramów. Warto porównać je z wołowiną, która zawiera aż 90 mg cholesterolu.

Tabela wartości odżywczych dla piersi z kurczaka

Składniki odżywczePierś z kurczaka: zawartość na 100 gramów
Węglowodany0 g
-w tym cukry0 g
-w tym skrobia0 g
-w tym błonnik pokarmowy0 g
Białko31 g
Tłuszcz3,57 g
-W tym cholesterol85 mg
-w tym nasycone kwasy tłuszczowe1,01 g
Potas256 mg
Sód74 mg wody
Woda65,3 g

Ile waży przeciętna pierś z kurczaka?

Przeciętna pierś z kurczaka waży 205 g i dostarcza około 200 kcal. Z tego powodu jest to popularny wybór wśród osób odchudzających się.

Zawartość minerałów i witamin

Pierś z kurczaka jest dobrym źródłem minerałów i witamin. Pół fileta zawiera :

 • 385 mg potasu
 • 33 mg magnezu
 • 0,4 mg żelaza
 • 0,49 mg cynku
 • 0,1 mg miedzi
 • 0,1 mg manganu;
 • 0,09 mg tiaminy (witamina B1);
 • 0,153 mg ryboflawiny (witamina B2);
 • 12,44 mg niacyny (witamina B3);
 • 0,55 mg pirydoksyny (witamina B6);
 • 0,4 mg kobalaminy (witamina B12).

Filet jest dobrym źródłem witamin z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i krwionośnego. Jedząc piersi z kurczaka uzupełniamy również minerały takie jak żelazo, magnez, selen i cynk.

Przeciętny filet z piersi o wadze 200 g pokrywa 85% dziennego zapotrzebowania na witaminę B6 oraz 85% zapotrzebowania na selen przeciętnego dorosłego człowieka.

Czy pierś z kurczaka powoduje tycie?

Ze względu na swoje właściwości odżywcze i łatwość spożycia, pierś z kurczaka jest jednym z pokarmów powszechnie zalecanych sportowcom i osobom chcącym schudnąć. W rzeczywistości jej profil odżywczy pokazuje, że pierś z kurczaka jest niskotłuszczowym źródłem białka. Jest to również produkt wolny od węglowodanów. Około 90% kalorii pochodzi z białka, podczas gdy 10% dostarcza tłuszcz. Regularne spożywanie pokarmów bogatych w białko wiąże się z utratą wagi.

Dodatki do żywności i zanieczyszczenia

We Francji zabronione jest stosowanie antybiotyków w hodowli drobiu, z wyjątkiem konieczności leczenia chorób zwierząt. Istnieją jednak obawy dotyczące ilości antybiotyków stosowanych w terapii i uwalnianych w mięsie.

Terapia antybiotykowa jest przeprowadzana pod ścisłą kontrolą weterynaryjną, a mięso musi odczekać okres karencji, zanim trafi na nasz stół. Jest to czas, po którym stężenie substancji czynnej nie wywołuje szkodliwych skutków ubocznych w organizmie człowieka. Nie ma jednak 100% pewności, że mięso dostępne w sprzedaży będzie zawierało nieszkodliwą dawkę antybiotyku. Ze względów bezpieczeństwa należy wybierać produkty z certyfikatem jakości.

Dane opublikowane przez Europejską Agencję Leków pokazują, że w Europie antybiotyki są stosowane dwukrotnie częściej w leczeniu zwierząt niż ludzi. W latach 2011-2014 ich wykorzystanie w rolnictwie wzrosło aż o 23%.

Dokładna wartość odżywcza i zawartość poszczególnych składników w przygotowanym daniu zależy od dodatków użytych podczas gotowania (suszone owoce, masło, śmietana). Aby nie zwiększać kaloryczności dania, można dodać do niego zioła i przyprawy.

Zalety piersi z kurczaka

Bez wątpienia zawartość składników odżywczych i niska kaloryczność filetów z kurczaka sprawiają, że są one częstym składnikiem posiłków. Jedząc pierś z kurczaka dostarczamy organizmowi łatwo przyswajalnego białka i niewielkiej ilości tłuszczu. Jedną z zalet jest również stosunkowo niska cena.