Ile kalorii jest w morela?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Owoce drzewa morelowego, morele, należą do grupy owoców, które stanowią doskonałą przekąskę dla osób dbających o sylwetkę. Chociaż są bogate w węglowodany, spożywane z umiarem mogą pomóc w utracie wagi. Owoce te są stosunkowo niskokaloryczne. Morele są również źródłem witamin, minerałów i błonnika, które przyspieszają metabolizm, sycą i chronią przed nagłymi wzrostami i spadkami poziomu cukru we krwi. Zobaczmy, ile kalorii zawierają morele.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Morela kalorie: 48 kcal

Morele zawierają 48 kcal na 100 g. Aby zobaczyć, ile to naprawdę jest, należy pamiętać, że ilość kalorii z moreli jest podobna do ilości kalorii z jabłka lub 2 łyżeczek cukru. Aby pozbyć się tych kalorii, należy na przykład jeździć na rowerze przez co najmniej 4 minuty, pływać przez 3 minuty lub biegać przez 3 minuty.

calorie abricot

Morele: zawartość węglowodanów, tłuszczu i białka?

Morele są głównie źródłem węglowodanów, które są ważną częścią zbilansowanej diety. Węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu. Powinny one zatem pokrywać od 45 do 65% dziennego zapotrzebowania na energię. Warto zauważyć, że morele, dzięki zawartości korzystnych węglowodanów złożonych, zapewnią ci solidną dawkę energii. Cukry te pomogą utrzymać stały poziom cukru we krwi przez dłuższy czas.

Morele zawierają błonnik (2 g), który wspomaga proces odchudzania, reguluje pracę układu trawiennego, stabilizuje poziom cukru we krwi i pomaga poczuć się sytym. Owoce mają niską zawartość sodu (1 mg).

Morele zawierają 10% kalorii z białka, 83% z węglowodanów i 7% z tłuszczu.

Tabela wartości odżywczych moreli

Składniki odżywczeMorela: zawartość na 100 gramów
Węglowodany11,1 g
-w tym cukry0 g
-w tym skrobia0 g
-w tym błonnik pokarmowy2 g
Białko1,4 g
Tłuszcz0,4 g
-w tym cholesterol0 g
-w tym nasycone kwasy tłuszczowe0,027 g
Potas259 mg
Sód1 mg
Woda86,4 g

Ile waży średnia morela?

Średniej wielkości morela (55 g) dostarcza około 26 kalorii (kcal). Odpowiada to około 1% dziennego zapotrzebowania na kalorie osoby dorosłej o przeciętnej wadze, która jest umiarkowanie aktywna fizycznie (zakładając dzienne zapotrzebowanie na 2400 kcal).

Czy morele powodują tycie?

Podczas gdy 100 g świeżych moreli dostarcza około 34 kcal, 100 g suszonych moreli dostarcza ponad 241 kcal! Wynika to oczywiście ze zmniejszonej zawartości wody. Trzeba jednak przyznać, że zjedzenie 100 g suszonych moreli to nie lada wyczyn. Ludzie zazwyczaj jedzą nie więcej niż 3-4 sztuki na raz.

Są doskonałym zamiennikiem słodyczy, ponieważ są bardzo słodkie i zaspokajają apetyt. Z tego powodu są zalecane przy odchudzaniu, choć tylko w ograniczonych ilościach. Zawierają dużo błonnika, zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Rozpuszczalny błonnik pomaga utrzymać niski poziom cholesterolu i odpowiedni poziom cukru we krwi po posiłku.

Morele skutecznie oczyszczają jelita, pobudzają perystaltykę jelit i są wysokiej jakości prebiotykiem dla bakterii jelitowych. Warto więc od czasu do czasu dorzucić garść do porannej owsianki lub skubnąć z ulubionymi orzechami w ramach śniadania.

Morele zapewniają uczucie sytości dzięki zawartości błonnika. Dlatego też wspomagają skuteczne odchudzanie, oczywiście jeśli są spożywane w rozsądnych ilościach. Ostatecznie morele nie są tuczące.

Jakie minerały zawierają morele?

Morele są źródłem potasu (259 mg), mikroelementu niezbędnego do utrzymania równowagi elektrolitowej organizmu. Pomaga on również w pracy mięśni oraz chroni serce i mózg. Niedobór potasu może powodować zmęczenie, drażliwość i wysokie ciśnienie krwi.

Jakie witaminy zawiera morela?

Morele są bogate w beta-karoten, związek, który jest prekursorem witaminy A. Są również bogate w witaminę C i witaminę E. Morele zawierają szereg substancji o działaniu przeciwutleniającym. Należą do nich luteina i zeaksantyna, a także kwercetyna.

Jakie są właściwości moreli?

Morele są zalecane w przypadku problemów spowodowanych niedoborem witaminy A, takich jak choroby oczu, choroby skóry i choroby przewodu pokarmowego. Zawierają błonnik, który może pomóc w walce z zaparciami. Jedzenie moreli może pomóc chronić skórę przed słońcem. Morele są przydatne w zapobieganiu nadmiarowi wolnych rodników, które są podstawą procesów starzenia i transformacji komórkowej. Morele są przydatne do wzmocnienia układu odpornościowego i pobudzenia apetytu. Morele zawsze były uważane za panaceum na stagnację i wynikający z niej obrzęk. Tę właściwość zawdzięczają wysokiej zawartości potasu, który jest najlepszym składnikiem mineralnym.